Instytut Ordo Iuris: Należało kontynuować prace nad projektem „Stop aborcji” - zdjęcie
03.12.21, 13:25Fot. Screenshot You Tube

Instytut Ordo Iuris: Należało kontynuować prace nad projektem „Stop aborcji”

24

Instytut Ordo Iuris opublikował swą opinię na temat wczorajszego odrzucenia przez Sejm obywatelskiego projektu „Stop aborcji”, jak i opinię prawną na jego temat.

„W opinii Ordo Iuris zauważono, że obecnie obowiązujący stan prawny nie zapewnia całkowitej ochrony życia dzieci poczętych na gruncie prawa karnego, w związku z czym prace nad projektem powinny były być kontynuowane i doprowadzić do wypracowania spójnych rozwiązań pozwalających z jednej strony na realną ochronę życia dzieci nienarodzonych, z drugiej zaś na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sprawców przestępstw zabójstwa każdego człowieka.

Obecnie obowiązujący stan prawny nie zapewnia całkowitej ochrony życia dzieci poczętych na gruncie prawa karnego. Przepisy te nie są wystarczające do skutecznego wyeliminowania działań przestępnych podejmowanych przez kobiety ciężarne, dokonujące aborcji. Niewątpliwie twórcy projektu dostrzegają ten problem, a także sprzeczną z prawem działalność środowisk proaborcyjnych, oferujących kobietom ciężarnym pomoc w doprowadzeniu do śmierci nienarodzonego dziecka, zwłaszcza przy pomocy środków farmakologicznych. Postawa dążąca do ochrony życia każdego człowieka zasługuje na uznanie, zwłaszcza że wyraża się w projekcie ustawodawczym, który pochodzi od obywateli. Niewątpliwie prace nad projektem powinny być kontynuowane i doprowadzić do wypracowania spójnych rozwiązań pozwalających z jednej strony na realną ochronę życia dzieci nienarodzonych, z drugiej zaś na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sprawców przestępstw zabójstwa każdego człowieka. Konsekwencją zmian legislacyjnych w tym obszarze powinno być zrównanie ochrony prawnej dziecka przed narodzeniem i po urodzeniu” – czytamy na stronie internetowej Instytutu.

„Celem zapewnienia ochrony życia dzieci nienarodzonych konieczne jest objęcie odpowiedzialnością karną matki dziecka, jeżeli jest ona sprawcą tego przestępstwa. Wymiar kary takiego czynu zabronionego leży w obszarze polityki karnej państwa i powinien uwzględniać motywację sprawcy, a także okoliczności dokonanego przestępstwa, jak i spełniać cele prewencyjne oraz przyczyniać się do kształtowania świadomości społeczeństwa w tym zakresie.  Proponowane przez projektodawców rozwiązania dotyczące zrównania odpowiedzialności karnej sprawców przestępstwa zabójstwa z odpowiedzialnością matki dziecka poczętego dokonującej nielegalnej aborcji, wydają się być zasadne, jednakże jedynie przy uwzględnieniu możliwości odstąpienia od wymierzenia kary. Decyzja w tym zakresie powinna zostać poddana ocenie sądu, który zważy okoliczności konkretnej sprawy i dokona ich prawidłowej oceny” – podkreśla w swej opinii apl. rad. Anna Wawrzyniak, analityk Instytutu Ordo Iuris.

Jak przypomina Instytut - „projekt ten był już szóstym z kolei projektem obywatelskim w ciągu ostatnich 11 lat, mającym na celu skuteczne ograniczenie prawnej dostępności prenatalnego dzieciobójstwa w Polsce. Każdy z nich zyskał poparcie setek tysięcy obywateli polskich”. Żaden jednak nie został przyjęty przez Sejm...

 

ren/ordoiuris.pl

Komentarze (24):

leszczyna2021.12.3 16:43
Projekt Stop Aborcji to przykład działań chybionych: za pomocą prawodawstwa karnego antyaborcyjnego usiłowano rozwiązać problem nielegalnego handlu niedopuszczonymi do obrotu medykamentami. Do zwalczania tego procederu wystarczają obecne przepisy pozamedyczne i karne, uchwalenie kolejnych kar nic nie da, jeśli władze tolerują nielegalny biznes, z którego korzystają i na który płacą ciężarne obywatelki w celu pozbycia się swoich nienarodzonych dzieci. Nie widać natomiast starań pro-liferów, by polepszyć opiekę nad zdrowiem kobiet w ciąży, której braki powodują niestety poronienia.
Mkm2021.12.3 15:13
Szkoda, że w tej sprawie nie mówi się o życiu bez grzechów nieczystości. Nie ma takiej kampanii na dużą skalę, bo ludzie wstydzą się o tym mówić, a przecież dzieci powinny być poczęte w miłości, nie po przypadkowym seksie, czy w krótkotrwałym związku. Nie byłoby tylu zabitych nienarodzonych i nie byłoby traumy. Aborcja dotyczy często dzieci niechcianych, a nie tylko dzieci chorych. Ale na pewno trudniej pogodzić się z chorobą dziecka w przypadkowym związku. Myślę, że lepszy skutek byłby, gdyby mocno zajęto się wychowaniem młodzieży i w ogóle propagowaniem odpowiedzialnego życia w zakresie seksualności. To sprawa ważna nie tylko dla wierzących. Ale wiadomo, że trudno zaangażować się w akcje dotyczące napiętnowania np. przypadkowego seksu. Niestety łatwiej mówić „Stop aborcji”.
mistrz2021.12.3 15:47
Grzech jest wyłącznie kategorią wyznaniową. Sejm nie może narzucić mi wyznania. Jeśli dam masz wytapetowany zdjęciami członków KEP to Twoja sprawa. Ale w dniu w którym opowiesz się za tym że państwo powinno zmusić do tego również mnie staniesz się terrorystą
niepokorny2021.12.3 16:09
W większości zgadzam się z Twoją opinią, problem polega na tym, że większości zachowań regulowanych moralnością nie da się skodyfikować, ująć w ramy prawne. Np. miłuj bliźniego swego jak siebie samego lub nadstaw drugi policzek. Podzielam Twój tok myślenia czyli rozwijajmy własne życie moralne i duchowe, zachęcajmy innych z własnego otoczenia poszerzajmy świadomość moralną i duchową, bo człowiek, który mówi, że żyje zgodnie z paragrafami i to wystarcza, to znaczy, że jest pozbawiony wrażliwości moralnej, etycznej i dołącza do bezdusznej masy dla której paragraf jest ważniejszy od człowieka. Proszę resztę dopowiedzieć sobie patrząc np. na wymiar sprawiedliwości.
Torchwood2021.12.3 14:58
Ordo Luris i przygłupy składające ten projekt to grupa, która czyta "Opowieść podręcznej" i widzi w niej opis ich wymarzonego społeczeństwa.
Torchwood2021.12.3 14:45
„projekt ten był już szóstym z kolei projektem obywatelskim w ciągu ostatnich 11 lat" To, że ta sama banda oszołomów zgłasza ten sam projekt 6 razy nie znaczy, że jest on czegoś warty. Powtórzenie tej samej głupoty 6 razy nie czyni jej faktem.
Zenek2021.12.3 14:44
PiSdzielce to cywilizacja śmierci - zamordowali Izabelę S. (†30 l.) Zakaz skrobania, pier*olenia, i myślenia. Czy to jest normalny kraj?
salzacy2021.12.3 18:47
Tak ty POwcu cale ziemie poniemieckie zapchliles bo sie roznazacie niekontolowanie jak wscielke kroliki a teraz nagle im sie o skrobance przypomnialo prymitywy zza Buga
Albert2021.12.3 14:16
"Żaden jednak nie został przyjęty przez Sejm..." - i słusznie. Nawet głąby w Sejmie wiedzą doskonale, że nie należy słuchać upośledzonych intelektualnie fanatyków religijnych, do tego chorych z nienawiści do kobiet.
janek2021.12.3 14:10
A kogo obchodzi opinia tego instytutu? Rządzący dobrze wiedzą, czym kończy się religijny fanatyzm, dlatego ordo iuris należy zdelegalizować, a najlepiej w drodze ustawy, aby nigdy więcej tego typu instytuty nie miały prawa działać i aby żadna grupka fanatyków nie szkodziła więcej dobru Rzeczypospolitej
Zapomnij, Kwaśniewski2021.12.3 14:08
­
Ala Wilk2021.12.3 14:07
a kiedy zakaz tabletek antykoncepcyjnych, in-vitro i masturbacji?
won2021.12.3 14:53
co prowokujesz dziadowo
Anonim2021.12.3 15:23
a co wy tam w burdelu macie problemy z antykoncepcja ? i jeszcze cie sztuczne zapladniac powiedz Wani w onucach zza Buga to ci to za darmo zrobi
wola zabic2021.12.3 14:05
w Niemczech proponuje sie tym kobieto adopcje bo ludze w Niemczech czekaja latami na adpocje dziecka ale one nie chca i wola zabic a nie oddac innym na wychowanie dlaczego ?
Jenny2021.12.3 14:14
Takie upośledzone z wodogłowiem i mózgiem na wierzchu tez chcą adoptować?
do szmaty2021.12.3 14:56
co wszystko przekrecasz dziadowo z polski to ty sie urodzilas uposledzona w niemczech nie jest aborcja zabroniaona
ciebie wyskrobac2021.12.3 14:59
ty polska padlino tylko umisz wszystkoa przekrecac uposledzona ty jestes ruska onuco ze wschodu
Albert2021.12.3 15:00
Takie są od razu do PIS zapisywane.
Deutsche für immer2021.12.3 15:07
sorry nie mam obywatelstwa poskiego ale ty ruska onuco ze wschodu
raus nach osten2021.12.3 15:10
ja ja polka ty masz zawsze racje dlatego zyjesz w tym smorodzie po uszy i piszesz nastepna czesc dziadow
Jenny2021.12.3 14:04
Sekta zdelegalizowaną we wszystkich normalnych krajach!
SektaPrawnikówNaUsługachKleruchów2021.12.3 13:50
Sekta prawników na usługach sekty kleruchów. Prenatalne dzieciobójstwo, dożywocie, gwałty rytualne z przymusem rodzenia. Współżycie proboszczów z ministrantami jako jedyna forma kopulacji niezagrożonej interwencją Ziobry.
Anonim2021.12.3 13:43
Eat shit, kremlowskie pachołki....😁😁😁