II wojna światowa się skończyła? ,,Berliner Zeitung’’: Polacy do dziś zmagają się ze skutkami niemieckich zbrodni  - zdjęcie
08.05.21, 11:02Fot. Neil via: Wikipedia CC 3.0

II wojna światowa się skończyła? ,,Berliner Zeitung’’: Polacy do dziś zmagają się ze skutkami niemieckich zbrodni

50

II wojna światowa zakończyła się w Europie kapitulacją Wehrmachtu, która miała miejsce 8 maja 1945 roku. Z okazji dzisiejszej rocznicy „Berliner Zeitung” przypomina, jaki był cel Niemców wobec Polaków. „Celowa eksterminacja polskiej elity była jednym z głównych celów nazistów, ale los chłopów był równie okrutny” – czytamy w niemieckim dzienniku. Z konsekwencjami tych działań, podkreśla autor, Polacy zmagają się do dziś.


Mija 76 lat od zakończenia największego dramatu XX wieku. 8 maja 1945 roku skapitulował Wermacht, co zakończyło działania wojenne w Europie. Definitywnym zakończeniem wojny była kapitulacja Japonii 2 września 1945 roku. Szacuje się, że w czasie II wojny światowej zginęło od 5,6 do 5,8 mln polskich obywateli. Połowę z nich stanowili Żydzi [Materski W., Szarota T. (red.), Polska 1939-1945. Straty osobowe i ofiary represji pod dwiema okupacjami, IPN].

Z okazji dzisiejszej rocznicy wiceszef berlińskiej filii Instytutu Pileckiego Mateusz Fałkowski przypomniał na łamach dziennika „Berliner Zeitung” jaką rolę w tych wydarzeniach w zamyśle Niemców mieli odegrać Polacy.

- „O końcu II wojny światowej tradycyjnie opowiada się z perspektywy wielkich mocarstw. Polskie wojska walczące na większości frontów, nie zostały zaproszone na defiladę zwycięstwa w Londynie z powodu zimnej wojny. Również w niemieckim spojrzeniu, w którym koniec wojny - zgodnie ze słynnym określeniem (byłego prezydenta RFN) Richarda von Weizsaeckera - jest postrzegany jako wyzwolenie Niemców spod narodowego socjalizmu, nie było miejsca na dostrzeżenie i uznanie roli Polaków”

- pisze Fałkowski.

Autor wskazuje, że kiedy w niemieckich szkołach uczy się o Holokauście i eksterminacji Żydów, to niewielu Niemców wie, że połowa z zamordowanych przez Niemców Żydów była polskimi obywatelami. Nie uczy się też o milionach zamordowanych Polaków, którzy nie byli Żydami, ani o zniszczeniu polskiej kultury i polskiego państwa. Nie chodzi tutaj, jak podkreśla, o jakąś licytację, ale o analizę zbrodniczych działań III Rzeszy.

- „Naziści palili polskie książki, ponieważ były świadectwem polskiej kultury. Ofiary posiadały narodowość - polską - z powodu której zamordowano wielu polskich księży, nauczycieli i intelektualistów. Celowa eksterminacja polskiej elity była jednym z głównych celów nazistów, ale los chłopów był równie okrutny. Polacy mieli służyć Niemcom jako niewolnicy

- przypomina Mateusz Fałkowski na łamach „Berliner Zeitung”.

Stawiając pytanie o to, czy II wojna światowa rzeczywiście się skończyła, zwraca uwagę, że Polacy wciąż borykają się z jej konsekwencjami.

- „Między innymi nadal nie rozwiązaliśmy problemu grabieży dóbr kultury. (...) Obraz książek palonych na berlińskim Opernplatz w 1933 roku jest bardzo obecny w niemieckiej kulturze pamięci, a gazety często piszą o postkolonialnym dziedzictwie (...). Brakuje jednak dostatecznej świadomości strat wyrządzonych polskiej kulturze, które wciąż nie zostały zrekompensowane. Tym ważniejsze jest, aby o tym pamiętać”

- apeluje.

kak/PAP

Komentarze (50):

real2021.05.9 7:13
Jak niemców nie stać na zwrot zrabowanego mienia i wypłacenia odszkodowań za zniszczoną gospodarkę , miasta i wioski to możemy odebrać w naturze np.tereny po enerdowskie z berlinem i przeliczyć czy to wystarczy
Anonim2021.05.9 7:51
Niemcy NIGDY nie zrezygnowały ani nie wyrzekły się imperialistycznej polityki wobec Polaki. Nord Strim 1 i 2 to najlepszy przykład ich niezmiennej polityki wobec Polski, rurociąg w zdłuż zachodniej granicy Polski po stronie Niemieckiej oddany Rosjanom, handel z Rosją pomimo sankcji , itd, itd,
katolik2021.05.9 7:53
masz pomysł, ale niestety Polski już nie ma, więc nie ma komu płacić. Została sprzedana za układ Agenda 2030 + miliardy na fundusz odbudowy
Prawda2021.05.9 7:00
Bestie -- Niemieckie musza zapłacić za 2 wojne światową a Ruskie Kacapy zapłacą dopiero za 30 lat kiedy rosja zostanie podzielona na 3 państwa i posostanie == Księstwo Moskiewskie ==
Jerzy2021.05.9 5:59
więcej Polaków w czasie II wojny zginęło z rąk zydów i kacapów a nie niemców, ale to takie niepoprawne wspominać o tej oczywistości...
katolik2021.05.9 6:31
teraz Polacy w III wojnie swiatowej giną w śmierci pseudoszczepionkowej przez podszywających się pod polskich obywateli rządzących i tych w sejmie zydo- masono- nazistów
Schell2021.05.11 12:47
a Ziemia jest płaska a księżyc to hologram,
Skrzypek na dachu2021.05.9 1:33
Mam mydlo z mojej babki na pamiatke .
czekista2021.05.8 22:24
Wystarczy sluchac, co mowia celebryci/cwele i polityccy w swojej wiekszosci by zauwazyc, ze Narod Polski nadal zmaga sie ze stratami wojennymi poniesionymi wsrod inteligencji.
Skrzypek na dachu2021.05.8 22:07
Agresorzy Traktatu Ribbentrop Molotow nigdy nie zmienili nastawienie zaborcow najezdcow ludobojcow .
hehehe2021.05.9 5:36
A po Polsku ???
Hiroo Onoda2021.05.9 6:34
Wojna się skończyła, Niemce przegrali, możesz wyjść z lasu
Grizzly2021.05.8 20:50
Pracowałem tam na wieżyczce wartowniczej
Jakub2021.05.8 20:48
Ze skutkami kacapskich zbrodni nie zmagają się. Smakowały?!
Anonim2021.05.8 19:49
Warto pamiętać, że zanim zrównano z ziemią Warszawę, to najpierw ją (dom po domu, mieszkanie po mieszkaniu) rabowano. Do dziś te artefakty zdobią wiele niemieckich domów. Po co nadludziom wytwory kulturowe podludzi ?
Skrzypek na dachu2021.05.8 19:49
Brawo Zolnierze Wojska Polskiego RP II .
Skrzypek na dachu2021.05.8 19:46
Niemieckie ludobojstwo Polskiej szlachty , inteligencji i duchownych i najglupszych Zydow skutkuje do dzisiaj .
Anonim2021.05.8 19:27
Znajoma babcia ma garba od pracy przymusowej w niemieckiej szwalnii. Praca w pozycji pochylonej. Byla dzieckiem a organizm nie byl ukstaltowany i garb wyszedl. Ma 95 lat i z roku na rok boli coraz bardziej. Dzisiejsze dzieci od okupacji PIS PO SLD czyli szmat na ryju, zamknietych szkol, irracjonalnych izolacji czy osrodkow sportowych cierpiec beda podobnie. Czesto na cale zycie.
Mam KAKA w mojej JAPA ....2021.05.8 18:40
Mam tez PTAKA w mojej SRAKA ...
KAKA2021.05.8 16:48
Niemcy udaja ulomnych placza nad swoim s...twem aby im podarowac--PRZECIEZ ONI CALY CZAS PROWADZA Z POLSKA WOJNE METODAMI NIEMILITARNYMI... najbardziej zniszczono nas przez WYMORDOWANIE KWIATU LUDZKIEGO TJ PROFESOROW -Z UNI LWOWSKIEGO GDZIE BYLY DWIE KATEDRY FILOZOFI NA SWIECIE WE WIEDNIU I LWOWIE-ORAZ NIEZLOMNYCH TJ POLICJANTOW KOLEJARZY I ROZNYCH PILECKICH---aby POlacy utracili kompas jak maja traktowac zydow jak niemcow---JEST NAM WIEKUISTY BRAK LIDEROW Z CHARYZMA.
Japa2021.05.8 16:41
. Grabieże , mordy .... A czemu to w materiale ani słowa o zakłamywaniu historii i wyciąganiu konsekwencji w stosunku do kłamców . Modelowe przykłady . Jedwabne i "historyk " Gross . Nawet w Polsce przyjmowany z honorami . Pogrom kielecki i inne organizowane przez NKWD ... Słaba reakcja w Polsce Innych kłamstw nie wyliczam .Np Polskie obozy śmierci. Warto poznać kłopoty pana Sumlińskiego ,który stara się prostować historię w sprawie udziału naszych braci w wierze , w pomocy Niemcom i radzieckiemu okupantowi w eliminacji naszi polskiej elity . Jest o czym pisać oprucz uznania rabunku tych dwuch okupantów .
Japa2021.05.9 10:34
Co jest z wami uczerni poloniści . " Oprucz " was nie zbulwersowało .Przepraszam , tu się pisz z marszu .
Tylko PO2021.05.8 16:17
"A ja jestem DUMNY z mojego śp. rodzica ŻOŁNIERZA IIIbat.77pp AK-UBK, który STRZELAŁ do NIEMCÓW (chyba nie tylko do SZWABÓW) jak do WŚCIEKŁYCH PSÓW. Nigdy nie mówił o jakiś nazistach czy hitlerowcach tylko mówił, że strzelał do NIEMCÓW lub SZWABÓW. A wierzcie mi, że strzelał CELNIE, wręcz WYŚMIENICIE, podobnie jak ten słynny FIN. Mój rodzic też miał swoje KRESKI na kolbie. Opowiadał jak dowódca „SZCZĘSNY” zwrócił mu uwagę, że niszczy broń, rodzic powiedział, że kreski, to każdy NIEMIEC UBITY z tej broni, usłyszał „A TO, CO INNEGO". Żałował przed swoją śmiercią, że nie wykorzystał kilku okazji, aby zastrzelić następnych NIEMCÓW. Może byłoby mniej teraz na świecie MAŁYCH HITLERKÓW. Tym bardziej utwierdza mnie w tym, że to byli NIEMCY wspaniała piosenka wykonywana przez WOJTKA ROHATYN-POPKIEWICZA z WROCŁAWIA, który pyta "GDZIE TEN NAZILAND" skoro w tramwajach, kinach, kawiarniach był napis "Nur für Deutsche". No gdzie ten NAZILAND?". Teraz już nawet sami NIEMCY dają świadectwo, że to właśnie NIEMCY MORDOWALI LUDZI, W NIEMIECKICH OBOZACH KONCENTRACYJNYCH. Przy okazji pytanie do młodych zwolenników WNUCZKA WERMACHTOWCA znanego "KRULA EŁROPY" zwanego także "POLSKOŚĆ TO NIENORMALNOŚĆ", CZY Bad Sulza, Bergen-Belsen, Buchenwald, Dachau, Esterwegen, Flossenbürg, Fuhlsbüttel, Gross-Rosen, Hinzert, Lichtenburg, Mittelbau-Dora, Moringen, Neuengamme, Niederhagen-Wewelsburg, Oranienburg, Ravensbrück, Sachsenburg, Sachsenhausen, Stutthof zbudowano w POLSCE???
Japa2021.05.8 16:54
Ponure myśli mnie prześladują po przeczytaniu Twojego wpisu Oglądałem program pana Sumlińskiego . Wg . niego , o podpisaniu tego " traktatu finansowego " z Unią . narzuca na nowy kierunek nauki naszej historii , z naciskiem ,że nazistami to byliśmy my ,Polacy , bo tylko u nas ( w tym programie )pomagaliśmy nazistom ,nie Niemcom , w mordowaniu ŻYDÓW . Reszta świata w tym Francja , Holandia , Belgia tylko ratowała .
Skrzypek na dachu2021.05.8 20:48
Brawo Zolnierze Wojska Polskiego RP II .
Topek2021.05.8 15:32
Skutek uboczny wojny to Miliardy które napływają do Polski głównie od największego płatnika w Unii jakim są Niemcy
niepokorny2021.05.8 16:44
Jesteś tak toporny z pochodzenia czy w skutek wykształcenia.
czekista2021.05.9 4:57
Topek, to inteligent z awansu spolecznego, bo oryginalna polska, to przykryl piach i wiatr rozwial ulatujaca z kominow.
AK2021.05.8 15:23
Dlatego ich służby tak wiele uwagi poświęcają polskojęzycznej opcji niemieckiej bo obawiają się, że adekwatne odszkodowania ich zarżną.
Polak2021.05.8 16:29
I mają jeszcze sojuszników ze wschodu i z Bliskiego Wschodu w procederze przypisywania nam niemieckich zbrodni.
katolik2021.05.8 14:57
teraz trwa III wojna światowa terroryzm biologiczny, nazisci i masoni zabijaja ludzkosć pseudoszczepionkami. Ludzie sie obudza jak zaczną za chwilę masowo chorowac i padac jak zwierzęta.
Zarób u mnie2021.05.8 13:38
Chcesz, aby "doktor i to habilitowany" zrobił ci przyjemność? ........ Krok pierwszy: przyjdź do mnie. Krok drugi: majtki, gacie na podłogę. Krok trzeci: obciągam ci lachę. Krok czwarty: płacę ci za to. Nastolatkom i wyrośniętym chłopczykom płacę do 500PLN - ów. Umów się ze mną tu: [email protected]
JM2021.05.8 13:49
Zboczony debil.
Lechu.... Nic nie zrobisz!2021.05.8 15:11
Zamknij japę, stary pedziu...Kellerze !...Nie zapomnij zmienić pampersa, pisałeś o tym , ha--ha---ha--ha..!
Zarabiaj w domu2021.05.8 12:14
Zarabiaj w Internecie! Wejdź na stronę: www.allianzm.1k.pl i dowiedz się jak w prosty sposób zarabiać w internecie. Pomoc specjalistów przez całą dobę. Kliknij i zobacz jakie to proste!
Po 11 ...2021.05.8 11:42
A co z odpowiedzialnością Rosji Sowieckiej za tego co się stało w czasie wojny i przez wiele lat po? A gdzie odpowiedzialność obecnej Rosji za niszczenie polski przy pomocy PiS?
Jm2021.05.8 13:49
Kolejny idiota.
katolik2021.05.8 14:59
SSPIS wszedł w układ z masonami i pokazuje Polakom swoje rogi, ale kazde zwierzę człowiek jest w stanie ujarzmić
Określ się!2021.05.8 15:13
Co to jest SSPIS? Co to za skrót?
Skrzypek na dachu2021.05.8 22:11
Szutz Staffel Podlosc i Sodomogomorycja .
Marian2021.05.8 11:35
Pewnie, że się zmagamy. Zamiast "Arbeit macht frei" wkrótce będziemy mieli "Impfung macht frei".
skuter2021.05.8 11:25
Słuchaj zaprzyjaźniony narodzie niemiecki wisicie nam za wojnę bilion dolarów
Cool2021.05.8 14:12
Dokładnie 7,5
Olej2021.05.8 11:23
Szwaby nas mordowały a Stalin kneblował kolczastym drutem aby Polska nie mogła wykrzyczeć krzywdy. Za to ,,wypędzeni'' domagają się rekompensat od Polaków. Ot taka Szwabsko sowiecka komitywa trwająca wiecznie. Maszerowali przez Polskę podkutymi buciorami, równali ją z ziemią i dzielili podłóg swojego uznania. Dopóki Polska będzie słaba ten stan nigdy się nie zmieni, będzie trwał z przerwami na oddech, do kolejnej makabry.
Józef Bonkzdupytuska2021.05.8 11:16
Zobaczcie efekt powojenny borykamy się jeszcze z posłami Platformy Obywatelskiej którzy nie rozumieją kto był ofiarą a kto najeźdźcą.
katolik2021.05.8 11:16
Eksterminacja Polaków rozpoczęta w polskich obozach śmierci pseudoszczepionkowej i lockdownu i zakazu pójścia do doktora ! Polacy przeczytajcie ulotkę na pseudoszczepionkach od GATESA-- moiminszczepionkami dokonam najwiekszego Holocaustu w historii. Czy Episkopat to zrozumiał, do czego zmusił wiernych i swoich księży wydając przymus do szczepienia, jako ramie rekomendujące śmierć przez pseudoszczepionki!
Józef Bonkzdupytuska2021.05.8 11:17
Ale baniactwo żeś stworzył czy pod twoim nikiem można Borysa usłyszeć ?
katolik2021.05.8 11:20
sama prawda, moze tobie nieznana mimo, że holocaust dzieje się w XXI wiek, stąd moze tylko dlatego nie rozumiesz co sie dzieje, bo trudno ci uwierzyć w holocaust w XXI w dokonywany przez SSPIS
Józef Bonkzdupytuska2021.05.8 11:22
Co to jest to SSPIS nie znam takiego określenia to w jakiejś lewackich literaturze chyba funkcjonuje może Hartman to napisał ? Ogólnie jesteś baniak.
hans klos w roli felczera ze strzykawką2021.05.8 11:23
jesteś koronnym dowodem zbrodni na polskiej inteligencji.