14.11.19, 10:30

Igor Kołomojski grozi: Możemy znowu związać się z Rosją

Ukraiński oligarcha Ihor Kołomojski, który ma olbrzymi wpływ na politykę prezydenta Zełenskiego, uważa, że nadszedł czas, aby Ukraina porzuciła prozachodni wektor polityki zagranicznej i nawiązała bliskie stosunki z Rosją – informuje New York Times.

„Nie zaakceptujecie naszego przystąpienia do Sojuszu. Nie ma sensu tracić czasu na puste rozmowy. Podczas gdy Rosja bardzo chciałaby wciągnąć nas do nowego Paktu Warszawskiego. […] Rosyjskie czołgi staną pod Krakowem i Warszawą, a NATO będzie robić w spodnie i kupować pampersy” - zagroził.


Wpływowa szara eminencja ukraińskiej polityki powiedział także, że finansowanie z Rosji może zastąpić pożyczki Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

„Weźmiemy od Rosjan 100 mld dolarów. Myślę, że z radością by je nam dziś dali” – oświadczył Kołomojski w wywiadzie dla "NYT". „Jaka jest najszybsza droga do rozwiązania problemów i odbudowy relacji? Tylko pieniądze” – dodał. Tak prowokujące oświadczenie wystosował w przeddzień wizyty misji MFW na Ukrainie, która planowana jest na 14 listopada.


New York Times pisze: „Kołomojski, którego wielu uważa za najbardziej wpływową postać na Ukrainie poza rządem, biorąc pod uwagę jego rolę jako patrona niedawno wybranego prezydenta Władimira Żeleńskiego, doświadczył uderzającej zmiany nastroju: według niego nadszedł czas, aby Ukraina porzuciła Zachód i wróciła do Rosji”.

Według NYT Kołomojski w obscenicznym języku powiedział, że Zachód zawiódł Ukrainę czyli zostawił ją niezapewniając wystarczających pieniędzy i zbyt wąsko otwierając rynki. Powiedział, że zamiast tego, Stany Zjednoczone zwyczajnie wykorzystują Ukrainę, żeby osłabić swojego geopolitycznego rywala.

„Wojna z Rosją aż do ostatniego Ukraińca” – narzeka Kołomojski. „Ludzie chcą pokoju, dobrego życia, nie chcą być w stanie wojny. A wy, Amerykanie, zmuszacie nas, byśmy byli w stanie wojny, nie dając nam nawet za to żadnych pieniędzy” – przytacza słowa oligarchy New York Times.

„Powiedziałem w 2014 roku, że nie chcę być z Rosją. Opisuję obiektywnie to, co widzę i to, w jakim kierunku sprawy podążają” – dodał.

„Rosyjskie czołgi staną pod Krakowem i Warszawą, a NATO będzie robić w spodnie i kupować pampersy” – zagroził.

Gazeta, twierdzi, że wypowiedzi Kołomojskiego, który w 2014 r. wsparł finansowo armię ukraińską w walce z Federacją Rosyjską, przynajmniej częściowo odzwierciedlają rozczarowanie oligarchy zachodnią dyplomacją i Międzynarodowym Funduszem Walutowym, który chce, by prezydent Ukrainy nie pozwolił mu odzyskać PrywatBanku. Kołomojski zaznaczył, że nadal zamierza odzyskać PrywatBank lub otrzymać rekompensatę. Powiedział, że ludzie tacy jak Poroszenko, który jest odpowiedzialny za nacjonalizację banku, powinni zostać ukarani, a dlatego „należy przywrócić karę śmierci”.

„Jeśli założę okulary i spojrzę na siebie oczami reszty świata, widzę siebie jako potwora, lalkarza, właściciela Zelenskiego, osoby budującej apokaliptyczne plany” – powiedział. „Mogę zacząć to robić naprawdę” – grozi wpływowy ukraiński oligarcha.

bsw/Jagiellonia.org

Komentarze

Mr. Nobody2019.11.14 21:30
Jeśli Kreml i jego marionetki zdołają zrealizować swój scenariusz na Ukrainie, doprowadzi to w Europie do wielkiej katastrofy geopolitycznej i zagrozi całej zachodniej cywilizacji, przede wszystkim wpłynie na bezpieczeństwo krajów Europy Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza Polski, państw bałtyckich i Rumunii. Jak już wcześniej informowaliśmy, realizacja scenariusza Kremla jest w pełnym toku. Według dobrze poinformowanych źródeł Rosja przeznaczyła na to olbrzymie środki. Analiza ostatnich wydarzeń świadczy o tym, że harmonogram wdrożenia operacji specjalnej „Prorosyjska Ukraina” jest skrupulatnie realizowany. Pomagając Rosji w prowadzaniu wywrotowej działalności przeciwko Ukrainie, Wiktor Medwedczuk, oligarcha bliski Władimirowi Putinowi, lider prorosyjskiej organizacji Ukraiński Wybór i partii „Platforma Opozycyjna – za życie”, wezwał do stworzenia tzw. autonomicznego regionu Donbasu i zaproponował bezpośrednie negocjacje z przywódcami samozwańczych separatystycznych republik, będącymi rosyjskimi marionetkami, na temat rozwiązania konfliktu w Donbasie. Stwierdził również, że terroryści ci zgadzają się pozostać częścią Ukrainy na zasadzie federacji. Powiedział: „Zakłada się, że organy samorządowe będą działać [w regionie] – parlament, rząd i inne, które będą zarządzać w Donbasie”. Co ciekawie, Ihor Kołomojski, oligarcha, szara eminencja w otoczeniu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, mówi z Medwedczukiem i Kremlem jednym głosem. W wywiadzie udzielonym Soni Koszkinej, redaktor naczelnej portalu LB.ua, powiedział wprost, że Putin nie wpływa na Donbas, a Ukraina powinna negocjować bezpośrednio z marionetkami Kremla w samozwańczych republikach. Andrij Portnow, zbiegły do Wiednia prawnik z zespołu byłego prezydenta Wiktora Janukowycza, który popiera kandydata na prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, zaproponował rozprawienie się wszystkimi możliwymi metodami – m.in. używając przemocy fizycznej i wszczynając postępowania karne – ze zwolennikami Petra Poroszenki [zwolennikami integralnej i unitarnej Ukrainy]. Dobrze poinformowane źródła twierdzą, że Kreml przeznaczył na projekt „Prorosyjska Ukraina” 500 mln USD i jest gotowy przekupić przed wyborami parlamentarnymi kluczowych graczy ukraińskiej sceny politycznej. Według planu Kremla politycy i działacze, którzy pozostaną nieprzekupni, będą pacyfikowani przemocą lub wszczynanymi przeciwko nim postępowaniami karnymi.
wicek2019.11.14 19:32
Kołomyjski jako jeden z niewielu oligarchów dał odpór kacapom. Dzięki niemu Ukraina straciła tylko Donbas. Ten Żyd to ukraiński patriota wbrew temu co niektórzy tu wypisują
lol2020.01.2 22:46
Wiącek jedz do domu na Upaine
matens2019.11.14 16:59
Już za te opowiastki , ukraińcy powinni gościa odstrzelić .
aaa2019.11.14 13:22
Brawo jemu wolno, a Kaczyńskiemu, Mazowieckiemu nie wolno. Oni mają jednego wyznaczonego świętego sojusznika i pana USA
T 2019.11.14 11:19
To ten gościu stoi za aferą Amber Gold, która miała być pralnią brudnych pieniędzy, jak to wytłumaczył już dawno w jednym z wywiadów na YT Stanisław Krajski.
oficer LWP2019.11.14 11:22
Stanisław Krajski wspaniale opisuje rolę masonerii w Polsce dlatego jest "be"
kalinka2019.11.14 11:18
tu dla pisowskich wielbicieli banderyzmu, sam prezes pluje pomordowanym na Wołyniu w twarz, żydostwo pełna parą https://youtu.be/uO0y8rhGavk
Śmieszne te "groźby" 2019.11.14 11:15
To raczej Rosja "zwiąże" Ukrainę ze sobą. Ukraińcy mieli swoje historyczne 5 minut - nie wykorzystali tego (brak reform, korupcja), a teraz mają pretensje do Zachodu. Kiedy byli w rosyjskiej strefie wpływów żebrali o tani gaz i ropę. Po majdanie dalej żebrają tylko, że od UE. Ukrainie grozi bieda i bankructwo, które spowodowali tacy ludzie jak Kołomojski. Ukraińscy oligarchowie mają zamki i pałace we Francji, Włoszech, Hiszpanii...Czy ktoś ich z tego rozliczył? Ukraina przypomina Polskę rządzoną przez anarchistycznych magnatów tuż przed rozbiorami. Czy Kołomojski płaci na Ukrainie podatki? Wątpię.
konfederata2019.11.14 11:20
prezydent, premier, posłowie, oligarchowie to samo żydostwo tak jak w Polin
ktoś tam 2019.11.14 12:44
"Przez grzeczność nie przeczę"... Ale czyżbyś nie zapomniał o opcji "narodowej"? Oczywiście są jeszcze "internacjonaliści". Same swojskie chłopy...
oficer LWP2019.11.14 10:54
to ten ukraiński żyd, który okradł przedsiębiorstwa i ukraińskich obywateli (wynagrodzenia, emerytury, renty, depozyty) na 1 miliard dolarów, któremu cały PIS z tej okazji gratulował tego złodziejstwa? przypominam, że znienawidzony przez zażydzony PIS Pan Prezydent Putin z pieniędzy Rosji zwrócił te pieniądze tym , których ten żyd okradł ale w zamian skonfiskował mu jego nieruchomości i aktywa w wysokości 2 miliardów dolarów i przekazał mu informację, że jeżeli jeszcze raz kogoś okradnie (przygłupy z Polski na to się nie łapią) to nie ma takiego miejsca na gdzie mógłby się ukryć, dopadniemy go wszędzie, brawo "katolicki" portal, to zapewne w imię chrześcijańskich, katolickich zasad i dogmatów popieracie i wspieracie tego żydowskiego bandytę
VIP2019.11.14 11:09
Spadaj ruski trolu do Rosji. Takich złodziei jak Kołomojski w Rosji na pęczki, byle na kolanach oddawali cześć Carowi atom Putinowi.
oficer LWP2019.11.14 11:12
pisowski wielbiciel złodzieja, prezes wychował sobie armię cymbałów,
Krzysztof2019.11.14 20:13
No i po co człowieku chwalisz się, żeś głupi? Zamilcz, bo tylko wstyd swojej rodzicielce robisz.