Dziś rozpoczęła się internetowa zbiórka na budowę pomnika Armii Krajowej w Krakowie. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę i to nawet bez wychodzenia z domu. 

Dzisiaj w nocy rozpoczęła się zbiórka crowdfundingowa na portalu polakpotrafi.pl, której celem jest budowa pomnika Armii Krajowej w Krakowie. Pomnik ma symbolizować narastającą siłę oporu Polskiego Państwa, a także stworzyć miejsce spotkań, uroczystości i odpoczynku w dawnej stolicy.

Zbiórka została zainicjowana przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Autorem projektu jest architekt Alexander Smaga. Pomnik ma powstać w Ogrodzie Pamięci Narodowej, w Bulwarze Czerwieńskim, u stóp Wawelu.

Rzeźba będzie miała kształt wstęgi wyłaniającej się spod ziemi, która formą odzwierciedla granice Polski z dnia wybuchu II wojny światowej. Pierwsze decyzje co do budowy pomnika zapadły w 2013 roku. Zatwierdziła je Rada Miasta Krakowa.

"Pomnik Armii Krajowej powstaje w sercu Polski, w sercu kraju. Położenie u stóp zamku Wawelu nad Wisłą pomiędzy zamkiem królewskim i mostem Grunwaldzkim. Koncepcja zgodna z uchwałą Rady Miasta, zakłada powstanie współczesnego kompleksu memoriału ku chwale polskiego wkładu w walkę o wolność narodu polskiego" – opisują inicjatywę organizatorzy.

Jak czytamy na stronie polakpotrafi.pl, pomnik ma symbolizować narastającą siłę oporu Polskiego Państwa, a także stworzyć miejsce spotkań, uroczystości i odpoczynku.

Zbiórka będzie trwała 63 dni, minimalna kwota pozwalająca na budowę pomnika to 300 tysięcy złotych.

emde/telewizjarepublika.pl