HORROR w UK! Brytyjczycy legalizują dzieci trojga rodziców! - zdjęcie
04.02.15, 11:06fot. kadr z filmu Frankenstein

HORROR w UK! Brytyjczycy legalizują dzieci trojga rodziców!

16

Izba Gmin przyjęła wczoraj przeważającą liczbą głosów prawo zezwalające na modyfikacje genetyczne podczas zabiegów in vitro z wykorzystywaniem komórek osoby trzeciej. W ten sposób Wielka Brytania jest pierwszym krajem na świecie, który zezwala na tak daleko posunięte eksperymenty genetyczne.

Ustawa powstała na życzenie lobby klinik in vitro. Środowisko naukowe było zdecydowanie przeciw tłumacząc, że jest to ryzykowny eksperyment, którego skutków nie da się przewidzieć. Za głosował nawet David Cameron, który musiał się sam zmierzyć ze śmiercią niepełnosprawnego syna.

Za ustawą głosowało aż 382 posłów przeciw 128. Izba Lordów będzie głosowała nad nowym prawem za kilka tygodni. Szacuje się, że z zabiegu może skorzystać 2 500 kobiet, które liczą, że tą metodą uda się wyeliminować obciążenia dziedziczne. Naukowcy ostrzegają jednak, że może być odwrotnie – ryzyko powikłań, przedwczesnego starzenia się i zachorowań na nowotwory w takich przypadkach będzie się zwiększać.

Nowe prawo wejdzie w życie w październiku tego roku. Pierwsze próby genetyczne odbędą się na Uniwersytecie Newcastle. Pierwsze dziecko z probówki z wykorzystaniem tej metody urodzi się więc najwcześniej jesienią 2016 r. Naukowcy z niepokojem będą obserwować genetyczne eksperymenty.  

Tomasz Teluk

Komentarze (16):

anonim2015.02.4 11:31
Kiedyś próbowali eugeniki - teraz to. Dokąd ten świat zmierza ?
anonim2015.02.4 11:32
UK stacza się. Warto posłuchać ks. Piotra Glasa egzorcysty z Wysp.
anonim2015.02.4 11:40
Max49 to nie jest rozwój gatunku tylko naruszanie naszej biologii,skąd masz pewność że urodzą się dzięki tej metodzie 100% zdrowe dzieci? W ewolucję nie musimy ingerować.
anonim2015.02.4 11:53
wszystkie boje z medycyną kościół przegrał. Prawie identycznie komentowano wprowadzenie szczepionek ("ukrowienie człowieka")
anonim2015.02.4 11:55
Pożyjemy, zobaczymy jakie będą owoce owego "eksperymentu". Sebinus "W ewolucję nie musimy ingerować." Myślę, że czego byśmy nie zrobili to będziemy jedynie korzystać z możliwych ścieżek ewolucji, a wszelka "ingerencja" to ułuda.
anonim2015.02.4 12:03
Horror to by był gdyby te dzieci wyjęto spod prawa. Co do ryzyka - nigdy nie ma pewności, że dzieci urodzą w 100% zdrowe. Póki co, żadna metoda zapłodnienia, czy naturalna, czy in vitro tego nie gwarantuje. Nazywanie dzieci z in vitro frankensteinami to totalne przegięcie.
anonim2015.02.4 12:11
@Sebinus "Max49 to nie jest rozwój gatunku tylko naruszanie naszej biologii,skąd masz pewność że urodzą się dzięki tej metodzie 100% zdrowe dzieci?" A z "godnego poczęcia" to się 100% zdrowe dzieci rodzą? Więc pewności nie ma i nigdy nie będzie. Szczepionki też są "naruszeniem naszej biologii" i jakoś nikt rozsądny przeciwko nim nie protestuje (wbrew temu, co jakiś ignorant tu pisze, nie protestował też Kościół). Rozwój IVF, jak zresztą wszystko, niesie pewne zagrożenia, ale samo to nie jest powodem, żeby go zaprzestać.
anonim2015.02.4 12:31
Igor Przytoczyć można wiele wypowiedzi kościoła w sprawie szczepień;pierwsze z brzegu:Papież Leon XIII " nie mogę szczepienia ani pochwalić ani też zakazać ale z mojej strony traktuje je jako targnięcie się na prawa majestatu bożego
anonim2015.02.4 12:31
Głupcy, szalone krowy niczego ich nie nauczyły.
anonim2015.02.4 13:03
Wycięcie sobie mózgu i wsadzenie go do do tostera też nazwiecie ewolucją? Szczepienie to nic innego jak podawanie systemu odpornościowemu ,,worków treningowych" ale co mają szczepienia do tego eksperymentu?. Max ewolucja to bardzo długi proces samoistnego ulepszania się gatunku,mam pewne obawy gdy nauka zbyt głęboko wejdzie w ewolucję i czegoś przypadkiem nie schrzani...
anonim2015.02.4 16:35
@Nikt22 “Przytoczyć można wiele wypowiedzi kościoła w sprawie szczepień;pierwsze z brzegu:Papież Leon XIII” Tak, ja znam tą i kilka innych antyszczepionkowych “wypowiedzi” różnych papieży. Piszę w cudzysłowie, bo jeszcze nie znalazłem ani jednej, która by okazała się solidnie udokumentowana. Niestety większość tych apokryfów powstała w czasach przedcyfrowych, więc sprawdzanie jest trudne; ale zazwyczaj kończy się na książce, która nie podaje źródła “cytatu”. Jak dotąd nie wiem nic, żeby ktoś znalazł taką wypowiedź i potrafił ją solidnie udokumentować. @Airwolf “Głównie przeciw tym, do produkcji których rzekomo* się szczątki poaborcyjne (co jeszcze mogę zrozumieć) oraz HPV” Przeciwko HPV rzeczywiście są protesty, przeważnie dotyczą , jeśli chodzi o szczepionki do których wykorzystuje się linie komórkowe z abortowanych dzieci (są takie, nic rzekomo), stanowisko Kościoła jest takie, że jeśli jest dostępna szczepionka do której nie wykorzystano tych linii, to należy ją wybrać; jeśli nie jest to możliwe, to należy poinformować o “sprzeciwie sumienia” ale szczepienie przyjąć.
anonim2015.02.4 16:36
@self "przeważnie dotyczą " ... masowego szczepienia w szkołach. @Sebinus Szczepionki, przeszczepy, sporo tych ingerencji w naszą biologię się znajdzie, oczywiście nie są takie same, gdyby to było tym samym co szczepienia, nikt by nie musiał tego wymyślać.
anonim2015.02.4 18:28
@Airwolf “Zatem wg KK lepiej narazić je na śmierć na raka niż na przedwczesny (w oczach kk) seks.” No tak, a co? “W ten sposób można podważyć większość znanej nam historii.” No nie, to są książki z drugiej połowy XXw. z reguły a dotyczą papieży z wieku XIX (zazwyczaj Leon XII i XIII). Zachowało się mnóstwo gazet z tamtych czasów, nawet niechby książka ówczesna była na końcu tego łańcuszka, ale książka napisana dziesiątki czy nawet ponad sto lat później? To nie jest średniowiecze czy starożytność, gdzie takie materiały są normą.
anonim2015.02.4 20:00
@AirWolf “Szkoda mi dzieciaków, których rodzice są podobnego zdania.” Mi też, ale to jednak dość dalekie od “[szczepienie to] targnięcie się na prawa majestatu bożego”. “Zatem w jednym przypadku akceptujemy a w drugim nie. Można i tak.” To jakby konieczne. Dla czasów nowożytnych mamy materiały, które pozwalają stosować znacznie ostrzejsze kryteria. Historia starożytności i średniowiecza na to sobie nie może pozwolić (albo by trzeba odrzucić ponad 90% naszej wiedzy).
anonim2015.02.5 10:46
To jeszcze nic, niektóre chore typy (pokroju słynnego mengele) zwane przypadkiem naukowcami pracują nad połączeniem genów ludzkich ze zwierzęcymi. Chcą stworzyć taką hybrydę ludzko-zwierzęcą. Kara Boża będzie dla nich nieuchronna i straszna.
anonim2015.02.6 22:05
Jeśli w wyniku tych eksperymentów dzieci urodzą się kalekie, to czekam na pozwy o odszkodowanie przeciwko ich własnym rodzicom lub lekarzom-eksperymentatorom.