Grodzki p. o. prezydenta RP? Mec. Andrzejewski: Absurd! - zdjęcie
27.05.20, 06:35Screenshot Youtube - senat gov

Grodzki p. o. prezydenta RP? Mec. Andrzejewski: Absurd!

8

To absurd!” - powiedział sędzia Trybunału Stanu mec. Piotr Andrzejewski komentując interpretację przepisów, wedle której po zakończeniu kadencji Andrzeja Dudy i przy braku nowego prezydenta zastąpić musi go nie marszałek Sejmu, a marszałek Senatu, a więc trzecia osoba w państwie.

Dalej w rozmowie na antenie „Telewizji Republika” podkreślił:

Jest to sprzeczne z zasadami logiki wynikającymi z treści tych zapisów zawartych w konstytucji dlatego, że ograniczenie zastępstwa prezydenta na wypadek wymienionych w konstytucji okoliczności niemożności sprawowania przez niego urzędu, po pierwsze nie dotyczy abdykacji, braku prezydenta w wyniku nieodbytych wyborów. To jest pierwsze”.

Po drugie – dodał mec. Andrzejewski:

Nawet te przepisy w konstytucji, które mówią o subsydiarności prezydenta na wypadek jeżeli zginął, został zdjęty z urzędu przez Trybunał Stanu, albo w jakiś inny sposób uniemożliwia się mu prowadzenie i funkcjonowanie jego urzędu, dotyczy tylko określonych, ściśle wyliczonych konstytucji przedmiotów działania”.

dam/"Telewizja Republika",Fronda.pl

Komentarze (8):

Czes\\\\\\\\2aw2020.05.27 13:54
Marszałek dostał za mało "kopert" na p.o. prezydenta RP...
Adam S2020.05.27 7:46
Ktoś mu takie naopowiadał i ten łapówkarz/szantażysta, ale przy tym dureń, w to uwierzył. I teraz się wyżywa w podłościach, które mają go doprowadzić na szczyt. Ale tylko szczyt kupy gnoju może osiągnąć.
anonim2020.05.27 7:33
W imieniu przewodniczącego D. Tuska oraz posłów R. Sikorskiego i T. Siemoniaka składam pozew przeciwko zastępcy prezesa PiS A. Macierewiczowi o zarzut ukrywania wiedzy na temat sprawców katastrofy smoleńskiej. Przyszedł czas, aby powiedzieć: dość kłamstw! (Roman Giertych)
Marek m\\\\305\\\\201YNARCZYK2020.05.27 7:25
Gdy zginął Prezydent Kaczyński to głową został marszałek sejmu. i tyle. wg po kukiza i tym podobnych śmieci po.prezydenta może być każdy tylko za ich zgodą. ci ludzie są chorzy umysłowo.
PO rujnuje Polskę2020.05.27 7:10
Obawiam się że PO wprowadzi nas w stan wewnętrznej zawieruchy. Patrząc na Grodzkiego to myślę, że o to mu może chodzić. Mamy osobę o niekontrolowanym przeroście ambicji. To mi przypomina gościa z wąsikiem z 39 roku.
Mikołaj 2020.05.27 6:58
Prezydent koperta ? - Chyba byłaby to kara Boska dla narodu , za łapówkarstwo ! .
Marian2020.05.27 6:52
Wyraźnie juz widać ze totalni chcą odzyskac władze poza prawnie,przemoca.Mają przy tym wsparcie zagranicy.Nie można im na to pozwolić.Berezo wróć!!!
n2020.05.27 6:48
To już chyba trzeba by było się modlić o powrót Komorowskiego... W porównaniu z tą możliwością tamto to była sielanka. Proszę sobie przeprowadzić ćwiczenie jak wyglądałby świat gdyby prezydentem był marszałkissimus. A poza tym... Totalniactwo zdaje się chce poderżnąć gardło Marszałek Witek i czecia osoba ma przejąć władzę w państwie w okresie po ustaniu obecnej kadencji Dudy. Nie wiem tylko czy poderżnięcie to będzie robione dosłownie czy w przenośni. Ale biorąc pod uwagę casus Cyba i Smoleńsk to wszystko jest możliwe. Jedynym sposobem, który byłby możliwy do realizacji by przejąć władzę poza ustalonymi procedurami jest oparcie się totalniactwa na zagranicy. Niemcy mają swoją "doktrynę Breżniewa" z 2005 r., która ma na celu obronę demokracji w krajach UE. Co ciekawe USA też mają swoją taką doktrynę, ale dotyczy ona całego świata. Interesujące będą te dni tym bardziej, że aktualna sytuacja w UE nie jest tą samą co przed pandemią. Jeszcze parę lat temu totalniactwo taki pucz zrobiłoby jeśli nie bez problemu to stosunkowo łatwo. Tak zresztą zrobili przy pomocy Smoleńska w 2010. Nic tak nie potwierdza wersji o zamachu jak słowa Schetyny: "ulica i zagranica".