Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy w Parlamencie Europejskim – a więc grupa, do której należy PiS oraz parte współrządzące kilkoma krajami UE – zażądały debaty w Brukseli na temat wolności słowa.

Chodzi przede wszystkim o internet. Ne ma co ukrywać, że inspiracją jest cenzura stosowana w ostatnim czasie przez Facebook, Twitter i inne media społecznościowe w USA, ale też np. telewizję. Z inicjatywą tej debaty w europarlamencie wyszedł EKR, ale w ramach naszej frakcji -Prawo I Sprawiedliwość.

Nic dziwnego: jedną z najważniejszych cech Polaków – historycznie biorąc – jest wolność. Nie można dziejów Polski zrozumieć bez dążeń wolnościowych, zarówno w skali narodu i jednostek. I Rzeczypospolita cieszyła się wyjątkowymi przywilejami i wolnościami dla obywateli, także w sferze wolności religijnej (sic!). Przecież do Polski masowo uciekali ludzie prześladowani z powodów religijnych w Anglii, Szkocji, Francji, Holandii czy Niemczech. Uciekali też z Rosji, bo pod panowaniem carów wolności nie było, a u polskich królów – była. Tytuł traktatu naszego b. króla Stanisława Leszczyńskiego może być mottem całej historii Polski i Polaków: „Głos wolny wolność ubezpieczający”.

A dzisiaj, tak jak przed wiekami Polska broni wolności, także słowa na forum międzynarodowym. Takie czasy…

Ryszard Czarnecki

*Pełna wersja tekstu, który ukazał się w weekendowym wydaniu „Gazety Polskiej Codziennie” (16.01.2021)