Generał Zbigniew Ścibor-Rylski ps. Motyl, Stanisław (ur. 10 marca 1917 w Browkach) – polski lotnik, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiegogenerał brygady Wojska Polskiego w stanie spoczynku, prezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich oskarżony o kłamstwo lustracyjne nie powinien stawać przed sądem. Według opinii biegłych jego wiek i stan zdrowia nie pozwalają na uczestnictwo w procesie.

W
lipcu 2016 roku sąd powołał biegłych lekarzy neurologa i geriatrę, którzy mieli zbadać czy generał Ścibor-Rylski jest w stanie brać czynny udział w procesie. Według sędzi prowadzącej sprawę opinia biegłych miała być podstawą sądu do ewentualnego zawieszenia postępowania.

Biegli uznali jednak, że uczestnictwo gen Ścibora-Rylskiego jest przeciwwskazane. W związku z tym posiedzenie w sprawie ewentualnego zawieszenia postępowania odbędzie się 24 listopada.

IPN oskarża 99-letniego generała o kłamstwo lustracyjne. Miał on zataić współpracę ze służbami specjalnymi PRL. Generał w swoich zeznaniach w IPN przyznał się do współpracy twierdząc, że chciał wyciągnąć informacje z drugiej strony i ostrzec przed aresztowaniem kolegów z AK.

 

TZW/Niezależna.pl/Fronda.pl