Generał paulinów: Jasna Góra- sanktuarium wolności - zdjęcie
26.08.17, 14:46Zdj. Aw58,lic. CC BY SA 3.0, Wikimedia Commons

Generał paulinów: Jasna Góra- sanktuarium wolności

W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze trwają obchody 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu papieskimi koronami. 

O godzienie 11.00 nuncjisz apostolski w Polsce, abp Savatore Pennacchio przewodniczył uroczystej sumie z udziałem KEP. Homilię wygłosił prymas Polski ks. abp Wojciech Polak.

W obchodach na Jasnej Górze biorą udział przedstawiciele władz państwowych: prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu, przedstawiciele rządu oraz władz samorządowych. 

Papież Franciszek pozdrowił z Watykanu uczestników uroczystości. Wiernych powitał generał paulinów, o. Arnold Chrapkowski OSPPE. Jak podkreślił duchowny, Polacy przybyli na Jasną Górę, by modlić się o wolność i jedność narodu oraz wznieść hymn uwielbienia za obecność Maryi w życiu Polski i Polaków. 

"Maryja z Jasnej Góry wciąż jest obecna w tle toczących się wydarzeń, a Jej czcigodny jasnogórski wizerunek uobecnia radosne i trudne dzieje Kościoła i Polski. U boku Maryi i pod Jej matczynym wzrokiem, wśród wielu burz Polacy walczyli o wolność i niezawisłość. Tu uczyliśmy się także jak zagospodarować odzyskaną wolność. Jasna Góra, duchowa stolica Polski, to sanktuarium wolności. Miejsce, w którym ludzka wolność nie tylko była ocalona, ale nad wszystko uświęcona i ukierunkowana na Bogu. Oby nasze sumienia nie skażone zniewoleniem oraz przemienione w duchu ewangelii życia były żywym diamentem w koronie Bożej Matki"-powiedział o. Arnold Chrapkowski. Metropolita gnieźnieński, abp Wojciech Polak, mówił o istocie królowania Maryi. Jak podkreślił, bierze ono swój początek z królowania Chrystusa:

"Wpatrując się dziś w ten ukoronowany przed trzema wiekami cudowny jasnogórski obraz za św. Janem Pawłem II pragniemy powtórzyć, że mamy w nim przed naszymi oczyma ewangeliczną prawdę o królowaniu Chrystusa. A w zjednoczeniu z prawdą o królowaniu Chrystusa wyłania się przed oczyma naszej wiary również prawda o królowaniu Maryi."

Cytując Jana Pawła II, Prymas podkreślał, że zarówno Królestwo Chrystusa, jak i królowanie Maryi, nie są z tego świata. Dlatego nie odbija ludzkich praw, nie kieruje się logiką naszego świata ani ludzkimi zasadami. Jak podkreślił arcybiskup Polak, Królewskość Jezusa bierze swój początek z Krzyża, nie ma nic wspólnego z królewskością ziemskich władców i możnych tego świata. 

"Tam właśnie – mówił papież Benedykt – cierpi z nami, umiera za nas kochając nas do końca i w taki sposób panuje, i w taki sposób stwarza prawdę, miłość, sprawiedliwość. I jak dodawał Papież – to samo dotyczy Maryi."

Jaka jest rola Maryi? Jak wygląda Jej królowanie?

"Jest Królową w służbie Boga dla ludzkości. Jest Królowa z miłości, która swoje życie czyni darem dla Boga, aby włączyć się w plan zbawienia człowieka. Jest Królową przez to, że nas kocha, że nam pomaga w każdej potrzebie. Jest Siostrą, Matką, Pokorną Służebnicą"- podkreślał hierarcha. 

Podczas Mszy św. odnowiono Jasnogórskie Śluby Narodu. 

JJ/RadioMaryja.pl, Fronda.pl