Gdańsk: Milionowe wyłudzenia, CBA zatrzymało 8 osób - zdjęcie
24.07.18, 08:50Fot. cba.gov.pl

Gdańsk: Milionowe wyłudzenia, CBA zatrzymało 8 osób

Wspólne działania Delegatury CBA w Gdańsku i Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Agenci CBA zatrzymali 8 osób – wśród nich jest Wojciech K. - przedstawiciel spółki z siedzibą na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, nominalny prezes tej spółki, dwoje naukowców z politechniki oraz inne osoby działające w ramach lub w porozumieniu z członkami zorganizowanej grupy przestępczej.

Grupa, działająca na przestrzeni lat 2008-2016, miała na celu popełnianie szeregu przestępstw m.in oszustw wielkiej wartości na szkodę Skarbu Państwa i budżetu Unii Europejskiej dokonywanych poprzez składanie wniosków o dofinansowanie fikcyjnych projektów w NCBR, PARP i w Ministerstwie Rozwoju. Ustalenia CBA wskazują, że grupa wyłudziła lub usiłowała wyłudzić nawet kilkadziesiąt milionów złotych dotacji.

Funkcjonariusze CBA z Gdańska dokonują przeszukań w kilkunastu mieszkaniach. Zabezpieczają dokumenty, dane i nośniki komputerowe.

Zatrzymani przez CBA usłyszą w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku nawet po kilkanaście zarzutów.

Warto zaznaczyć, że Wojciech K., już wcześniej usłyszał zarzuty w prokuraturze i był zatrzymywany przez CBA. Zarzuty dotyczyły m.in. oszustwa. Jak ustalono, podrobione i poświadczające nieprawdę dokumenty o istotnym znaczeniu dla uzyskania milionowych dotacji były wystawione rzekomo przez jedną ze spółek z siedzibą w tzw. raju podatkowym – w amerykańskim Delaware. Wg ustaleń prowadzących sprawę ta zagraniczna spółka była powiązana z Wojciechem K. Funkcjonariusze CBA udaremnili tą próbę nielegalnego pozyskania blisko 5 mln zł dotacji dla spółki.

Śledztwo prowadzi delegatura CBA w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

dam/cba.gov.pl