30.07.20, 13:12Fot. via: Pixabay

Francuzi postanowili bronić swoich świątyń. Powstała nocna straż

We Francji coraz częściej dochodzi do ataków na kościoły i aktów profanacji. Dwóch młodych francuskich katolików, Gauthier i Guillaume, postanowiło działać. Razem z przyjaciółmi zaczęli czuwać nocą przed świątyniami, aby odstraszyć potencjalnych agresorów. Z czasem przyłączali się do nich inni. Tak powstał ruch Protège ton église (Chroń swój kościół), do którego należą dziś setki młodych katolików. Organizacja działa już w Paryżu, Nantes, Nicei i wielu innych francuskich miastach.

    „Obserwatorzy” to zazwyczaj ludzie młodzi. Najstarsi z nich mają około trzydziestu lat. Większość studiuje, ale są i tacy, którzy pracują lub prowadzą własne firmy. „W naszej działalności chodzi przede wszystkim o pokazanie, że nie jesteśmy obojętni i że Francja jest w stanie chronić swoje dziedzictwo i korzenie” – powiedział Gauthier.

   Trzon organizacji stanowią katolicy, ale zdarzają się wśród nich także wyznawcy innych religii. „Zależy nam jedynie żeby byli to ludzie zrównoważeni, dojrzali, których nie poniosą emocje i nie dojdzie np. do bijatyki z wandalami” – wyjaśnia Gauthier. Organizują się przez internet. Po akcji wrzucają na media społecznościowe zdjęcia z nocnych czuwań. Starają się jednak nie pokazywać twarzy. Chcą w ten sposób uniknąć agresywnych komentarzy w sieci lub konfrontacji z niedoszłymi wandalami.

   Organizacja Chroń swój kościół dzieli się informacjami z paryskim l'Observatoire de la christianophobie (Obserwatorium chrystianofobii), które skrupulatnie dokumentuje działania antychrześcijańskie we Francji. „Nie ochronią fizycznie ponad 40 tys. kościołów w naszym kraju. Ich działania są symboliczne, pomagają budzić sumienia i uświadamiać ludziom zagrożenia” – powiedział Guillaume de Thieulloy, założyciel Obserwatorium.

   Ich misja pokazuje także, że Francja nie jest tak zlaicyzowanym krajem jakby się wydawało. Chrześcijaństwo jest wciąż żywe i to głównie dzięki ludziom młodym. Widać to nie tylko podczas nocnych czuwań, ale także choćby w demonstracjach pro-life czy wsparciu dla prześladowanych chrześcijan.

   Protège ton église przyjmuje wciąż nowych członków, a tych, którzy nie mogą uczestniczyć w czuwaniach prosi, aby przyłączyli się do nich poprzez modlitwę. „Módlcie się za nas, ale także za tych, którzy dopuszczają się profanacji, o ich nawrócenie, bo jest tak jak powiedział Jezus: oni «nie wiedzą co czynią»” – powiedział Gauthier.

   Organizacja ma swojego patrona. Jest nim błogosławiony Noël Pinot, który został aresztowany podczas tajnej Mszy w czasie rewolucji francuskiej. Idąc na szafot miał jeszcze na sobie szaty liturgiczne. Świadkowie zeznali, że wchodząc po schodach na zgilotynowanie, recytował słowa wypowiadane przez kapłana na początku Mszy (przed reformą liturgiczną): „introibo ad altare Dei” („przystępuję do ołtarza bożego”).

Łukasz Sośniak SJ – Watykan/vaticannews.va

Komentarze

Portofino2020.07.30 13:30
W Polsce na razie tylko profanują ale jeżeli nie będzie ostrej reakcji to tak jak we Francji zaczną podpalać. Lewactwo to ludzie którymi kieruje szatan.
Anonim2020.07.30 13:32
lewactwo to nie ludzie ...to odpady do utylizacji
wers2020.07.30 13:30
"Czuwajcie, bo nie wiadomo kiedy ...."Można jakby przy okazji również adorować Najświętszy Sakrament w czasie tych nocnych czuwań.
kurewski odpadzie2020.07.30 13:35
POmiocie ubeckiej kurvvy chcesz żeby jeszcze jakiś wafelek pilnowali!
Jan Radziszewski2020.08.2 10:33
pomiocie ateistycznej świni - co może nie piekło cię czeka ++ wkrótce prześwietlenie sumień +++ Niektórzy poczują tak wielkie obrzydzenie i doznają takiego wstrząsu, gdy ich grzechy zostaną im ukazane, że umrą zanim wykorzystają okazję prośby o przebaczenie. -Każdy zobaczy stan swej duszy przed Bogiem – co dobrego i co złego uczynił w swym życiu
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.30 13:26
durne katole to już nie wystarczy napis na drzwiach K+M+B? buhaha...
kurewski odpadzie2020.07.30 13:26
POmiocie ubeckiej kurvvy z PiSda jak puzon i kulawego stroza pomatola ...znow sie onanizujesz na frondzie ...
Jan Radziszewski2020.08.2 10:36
kretynizacja od wkrótce tj nawet w Tym roku Prześwietlenie sumień a wiesz PIEKŁO czeka i gore +++Niektórzy poczują tak wielkie obrzydzenie i doznają takiego wstrząsu, gdy ich grzechy zostaną im ukazane, że umrą zanim wykorzystają okazję prośby o przebaczenie. - Każdy zobaczy stan swej duszy przed Bogiem – co dobrego i co złego uczynił w swym życiu
Anonim2020.07.30 13:26
szatanskie pomioty nalezy utylizowac ...
BogaNIEMA2020.07.30 15:02
To aborcja jest ok?
Jan Radziszewski2020.08.2 10:29
za niedługo a nawet może i w tym roku staniesz na Sądzie tego którego wg ciebie nie ma tj na Sądzie Pana Boga - a wtedy jak zdechniesz z z powodu tego strasznego zdarzenia i poznania swoich grzechów tak jak patrzy na nie Pan Bóg - to gdzie wpadniesz ? co może nie do PIEKŁA na zawsze +++ "Niektórzy poczują tak wielkie obrzydzenie i doznają takiego wstrząsu, gdy ich grzechy zostaną im ukazane, że umrą zanim wykorzystają okazję prośby o przebaczenie. - Każdy bowiem zobaczy stan swej duszy przed Bogiem – co dobrego i co złego uczynił w swym życiu