Esport, czyli połączenie sportu i technologii - zdjęcie
25.06.20, 16:36Zdjęcie ilustracyjne

Esport, czyli połączenie sportu i technologii

0

Sport towarzyszy nam w zasadzie od początku ludzkości. Już w czasach starożytnych odkryliśmy, że rywalizacja sportowa może przynieść nam wiele emocji - nie tylko wtedy, gdy sami w niej uczestniczymy, ale również, gdy ją oglądamy. To właśnie wtedy narodziły się różne dyscypliny sportowe, które do dzisiaj cieszą się niesłabnącą popularnością, jak np. piłka nożna. Wtedy też zaczęto organizować Igrzyska Olimpijskie - najważniejsze wydarzenie sportowe również we współczesnym świecie. Przez kolejne wieki nie tylko unowocześniano ówcześnie istniejące dziedziny sportu, ale też rozwijano kolejne. Mogłoby się wydawać, że obecnie sport nie jest w stanie zaoferować nam już nic nowego, ale to nieprawda. Od paru lat możemy obserwować rozwój esportu, który przyjął bardzo współczesną formę, a wykorzystuje on nowoczesne technologie.

Niedoceniany, ale coraz bardziej popularny

Sport do tej pory kojarzył się nam z bezpośrednią rywalizacją. Nawet w przypadku dyscyplin bezkontaktowych zawodnicy muszą zmierzyć się ze sobą twarzą w twarz - czy to na korcie, na pływalni, czy też na stadionie lekkoatletycznym. Zasady esportu są zupełnie inne. Pojedynek między uczestnikami odbywa się w świecie gry i z wykorzystaniem komputerów oraz Internetu. To właśnie te nowe technologie, które już na dobre zadomowiły się w naszym życiu, pozwoliły nam wynaleźć nową dziedzinę sportu. Mimo, że wiele osób wciąż podchodzi do tego tematu sceptycznie, a wręcz lekceważąco i nie traktuje tego typu rozgrywek jak prawdziwego sportu, to należy zauważyć, że cieszy się on rosnącą popularnością. Głównie za granicą - w Azji i Ameryce Północnej, ale w Polsce esport również zdobywa coraz więcej fanów. Są u nas organizowane wydarzenia, na które przyjeżdżają zawodnicy i kibice z całego świata, a polskie drużyny esportowe zaliczane są do światowej czołówki. Jako, że esport staje się bardzo popularny, idą za nim też coraz większe pieniądze. Kolejne firmy zaczynają w niego inwestować i są wymieniane jako sponsorzy wydarzeń esportowych, które swą wielkością i rozmachem zaczynają dorównywać tradycyjnym imprezom sportowym. Dla Polski również może być to dobra szansa promocyjna, gdyż już teraz polskie zawody przyciągają tysiące turystów i miliony widzów przed monitorami ich komputerów. Potencjał esportu docenili również bukmacherzy - według strony Kasynoorzel.pl wciąż pojawiają się nowe strony internegowe, które umożliwiają stawianie na niego zakładów.

Jaka jest przyszłość esportu?

Biorąc pod uwagę dotychczasowy dynamiczny rozwój tej dyscypliny można być wręcz pewnym, że już na stałe zapisała się ona w światowym sporcie. Może świadczyć o tym chociażby fakt, że esport został uznany przez Polski Komitet Sportów Nieolimpijskich. Na arenie światowej co jakiś czas poruszana jest też kwestia uznania esportu przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski za oficjalną dyscyplinę sportową. Wydaje się, że pojawiające się sceptyczne głosy nie są w stanie zahamować rozwoju rozgrywek internetowych. Nawet jeśli nie wymagają one wielu fizycznych umiejętności, wielu lat treningów i wyrzeczeń to i tak trzeba pamiętać o tym, że każdy zawodniki esportowy musi posiadać liczne predyspozycje, takie jak choćby refleks i spostrzegawczość. Dostanie się do światowej czołówki również nie jest łatwe i często całymi latami trzeba szlifować swoje umiejętności techniczne, by się w niej znaleźć.