Dzięki PiS Marihuana będzie w aptekach! - zdjęcie
18.11.16, 12:50Fot. Wikipedia

Dzięki PiS Marihuana będzie w aptekach!

Ministerstwo Zdrowia chce dopuścić do tworzenia preparatów z konopi indyjskich. W ten sposób resort zamierza rozwiązać problem z dostępem do leczniczej marihuany.

Jak mówi wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas, nowelizacja ustawy zakładająca, że w aptece będzie można stworzyć preparat recepturowy z zagranicznych produktów, jest już gotowa. " Każdy lekarz na tak zwanej narkotycznej recepcie może napisać 'recipe', czyli 'weź odpowiednie komponenty i przygotuj preparat'. Chcemy, by oręże terapeutyczne polskiego doktora było poszerzone o takie możliwości" - powiedział Jarosław Pinkas.

Jak tłumaczy wiceminister zdrowia, jest pięciu wytwórców substancji, które mogą być używane do przygotowywania tych preparatów." Chcemy je na wstępie kupić, sprowadzić z zagranicy. Nie są to preparaty ekstremalnie drogie" - powiedział wiceminister. Następnym etapem ma być doprowadzenie do powstania ściśle kontrolowanych upraw konopi indyjskich, które będą standaryzowane i sprawdzane przez Narodowy Instytut Leków. Według Jarosława Pinkasa, Narodowy Instytut Leków będzie następnie dystrybuował przetwory roślinne czy produkty lecznicze do aptek lub hurtowni.

dam/IAR