Dzięki PiS: Kolejne narzędzie do walki z mafiami VAT - zdjęcie
03.04.19, 08:00Fot. cba.gov.pl

Dzięki PiS: Kolejne narzędzie do walki z mafiami VAT

4

1. Już na obecnym posiedzeniu Sejmu rozpocznie się procedowanie nad projektem nowelizacji ustawy o podatku VAT, który przewiduje utworzenie jednolitego wykazu podatników VAT, który będzie udostępniany na stronie internetowej ministerstwa finansów i przez resort na bieżąco aktualizowany.

Ministerstwo finansów podkreśla, że nowa regulacja w postaci wykazu podatników VAT będzie minimalizować ryzyko nieświadomego udziału uczciwych podatników w karuzelach VAT.

Ponadto wprowadzenie tego nowego narzędzia w postaci wykazu podatników VAT, ma umożliwić szybką identyfikację nieuczciwych kontrahentów, a tym samym dodatkowo uszczelnić system poboru tego podatku, a także wzmocnić uczciwą konkurencję wśród przedsiębiorców.

2. Przypomnijmy, że na przestrzeni ostatnich 3 lat rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził cały szereg rozwiązań uszczelniających system poboru podatku VAT od pakietu paliwowego, energetycznego i transportowego, poprzez kilka nowelizacji ustawy o VAT, aż po zmiany w kodeksie karnym.

Wprowadzono między innymi tak przełomowe rozwiązania jak Jednolity Plik Kontrolny (JPK), czy tzw. rozdzieloną płatność (split payment), która wprawdzie na razie jest systemem dobrowolnym do którego przystępują zainteresowani przedsiębiorcy.

Z kolei nowelizacja kodeksu karnego wprowadziła zaostrzenie odpowiedzialności karnej za wystawianie fikcyjnych faktur VAT oraz ich podrabianie i przerabianie w celu użycia, jako autentycznych.

Jeżeli fałszywa faktura służąca do wyłudzania podatku VAT dotyczy towarów bądź usług o wartości przekraczającej 5 mln zł przestępstwo będzie zagrożone karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Natomiast, jeżeli wartość towarów lub usług wskazanych w fałszywych fakturach będzie przekraczać 10 mln zł, sprawcom grozić będzie kara pozbawienia wolności do 25 lat więzienia, podobnie jak w przypadku najczęstszych zbrodni.

3. Wszystkie te zmiany w prawie spowodowały wyraźny wzrost wpływów z VAT: już w 2016 roku były one o 4 mld zł wyższe niż w roku poprzednim (wyniosły 127 mld zł), w roku 2017 wręcz „eksplodowały”, bo wzrosły aż o 30 mld zł do kwoty 157 mld zł (wzrosły aż o 23% w ujęciu r/r), na rok 2018 zostały zaplanowane o 10 mld zł wyższe, (czyli miały wynieść 167 mld zł), a wyniosły 175 mld zł.

A więc w ciągu 3 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości wpływy z tego podatku wzrosły aż o 52 mld zł i uzyskanie takie przyrostu wpływów nawet po uwzględnieniu nominalnego wzrostu PKB w tym okresie dobitnie pokazuje, że w czasie rządów PO-PSL mieliśmy do czynienia ze złodziejstwem dotyczącym tego podatku, na które było swoiste przyzwolenie polityczne ze strony obydwu tych ugrupowań.

Trzeba przy tej okazji podkreślić, że jeszcze w 2012 roku luka w podatku VAT wyniosła 2,5% PKB, w roku 2016 dzięki radykalnym zmianom w prawie zmalała do 1,9% PKB, w 2017 roku zmalała do 1,4% PKB, a w roku 2018 według wstępnych szacunków wyniosła tylko 1,1% PKB.

4. Nowe narzędzie w postaci publicznego wykazu podatników VAT pozwoli na to, że sami płatnicy podatku VAT, będą mogli, na bieżąco weryfikować informacje o swoich kontrahentach.

Możliwość dokonania takiej weryfikacji w sposób istotny ograniczy ryzyko wplątania uczciwych podatników w oszukańczy proceder zmierzający do wyłudzania podatku VAT w ramach tzw. karuzel VAT-owskich.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (4):

Hmmm 2019.04.3 12:01
Już dawno jest możliwość weryfikacji wszystkich płatników VAT. Gdzie ta nowość, poza publikowaniem danych miliona mikro-przedsiębiorców? No ale frondelkowi geniusze pewnie VATu od "co łaska" nie płacą, więc co ich to...
dziad2019.04.3 9:24
A ten VAT to konstytucyjny jest? Mafie się przez niego robią? Ja bym go zniósł jak to takie dziadostwo.
michu2019.04.3 8:13
Szkoda, że wciąż rządzą socjaliści (chociaż lepsi narodowi niż internacjonalistyczni), bo jakby był wprowadzony wolny rynek Polska by się rozwijała i tyle kasy na urzędy do rozwiązywania sztucznych problemów by nie trzeba było...;). A tak do rządzący mogą się pochwalić TYLKO skuteczniejszym ściąganiem podatków, a pseudo katolicy zsocjalizowani cieszą się, że się innym zabiera ;). Jak zwykle nie widzą, że na nich też przyjdzie czas (jak to w socjaliźmie, każdy według kolejności) ;).
henrykM2019.04.3 8:31
Wolny rynek albo wolna amerykanka.Proszę zapoznać się bliżej z wolnym rynkiem w USA.