Dworczyk: Decyzja premiera dla Poczty w sprawie wyborów jest jasna - zdjęcie
24.04.20, 15:59Michał Dworczyk, decyzja premiera dla Poczty Polskiej/YT/KPRM/300polityka.pl

Dworczyk: Decyzja premiera dla Poczty w sprawie wyborów jest jasna

22

W sprawie głosowania korespondencyjnego premier Mateusz Morawiecki wydał decyzję Poczcie Polskiej, aby zostały odpowiednio przygotowane warunki umożliwiające bezpieczne przeprowadzenie wyborów prezydenckich.

W rozmowie z 300POLITYKĄ, odpowiadając na zarzuty polityków opozycji szef Kancelarii Premiera powiedział:

- Przekazałem posłom Platformy Obywatelskiej kopię decyzji z 16 kwietnia. Nie mamy nic do ukrycia i zawsze działamy zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zresztą o tyle jest dla mnie zaskakująca kontrola, że według mojej wiedzy, kopia tej decyzji została wysłana przez Pocztę do około 2,5 tysiąca samorządów. Więc nie do końca rozumiem, jaki był rzeczywisty cel przeprowadzenia tej kontroli poselskiej

Zaznaczył także:

- Decyzja [premiera Morawieckiego] jest wydana na podstawie ustawy COVID-owej z 2 marca

Poniżej skan decyzji premiera.


 

mp/300polityka.pl


Komentarze (22):

polish your Polish2020.04.25 18:55
Co wspólnego ma wasza "kopertówka" ze zwalczaniem epidemii? No co?
Walter2020.04.25 14:10
Za kilka miesięcy pogłębi się recesja gospodarcza na skutek pandemii koronawirusa i susza spowoduje wzrost cen artykułów żywnościowych. Nastąpi ogromne bezrobocie, a 500+ zostanie ograniczone do minimum. Rząd wprowadzi kryterium dochodowe, które znacznie ograniczy ilość uprawnionych. Wtedy notowania PiS-u spadną w sondażach jeszcze bardziej. Dlatego Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński chcą przeprowadzić głosowanie w maju, w czasie pandemii koronawirusa, nawet kosztem zdrowia i życia biorących udział w głosowaniu. Za kilka miesięcy szanse na jego reelekcję znacząco spadną. System głosowania korespondencyjnego opracowany przez polityków z PiS-u daje duże możliwości fałszowania ich wyników. Spowoduje to kwestionowanie ich legalności i uczciwości. Andrzej Duda wielokrotnie złamał konstytucję i jest ślepym wykonawcą poleceń Jarosława Kaczyńskiego, dlatego nie zasługuje na drugą kadencję.
Polak2020.04.25 12:48
Oczywiście w żaden sposób nie zmienia to podstawowego faktu - decyzja Matołuszka nie ma żadnego znaczenia jako pozbawiona podstaw prawnych.
AAAtomek2020.04.25 3:49
Opinia karnistów z KIPK/UJ w sprawie przekazywania spisów wyborców Poczcie Polskiej S.A. celem przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych: Polecenie przekazania Poczcie Polskiej S.A. spisu wyborców zawierających dane wszystkich wyborców, celem organizacji wyborów korespondencyjnych, w stanie prawnym na dzień 23 kwietnia 2020 r. nie posiada podstawy prawnej i może nosić znamiona przestępstwa. Przestępstwem może być także przekazanie spisu wyborców (informacji chronionych) podmiotowi nieuprawnionemu. https://kipk.pl/dokumenty/opiniaspiswyborcow.pdf
Vivian Darkbloom 6662020.04.24 22:23
Spółka akcyjna Poczta Polska S.A nie ma prawa przechowywać ani przetwarzać moich danych osobowych.
Walter2020.04.24 17:40
Andrzej Duda ośmiokrotnie złamał konstytucję, na którą przysięgał, co wypomniał mu nawet jego były promotor prof. Jan Zimmermann. Dał się poznać jako posłuszny wykonawca poleceń Jarosława Kaczyńskiego. W czasie rządów PO i PSL w Europarlamencie oskarżał polskie władze o sfałszowanie wyborów, nie mając żadnych dowodów. Unię Europejską publicznie nazwał "wyimaginowaną wspólnotą, z której nic nie wynika". Powiedział również "ojczyznę dojną racz nam zwrócić, Panie", co w związku z licznymi aferami PiS-u brzmi jak prośba o kontynuację. Krytykował Unię Europejską za promowanie żarówek energooszczędnych, być może woli lampy naftowe. Jest rekordzistą w ilości odbytych lotów na koszt podatników. Objął patronat nad uroczystością upamiętniającą 75-lecie powołania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, oskarżanej o kolaborację z Niemcami. W czasie wystąpień głośno krzyczy i opowiada niewybredne kawały ośmieszające rektora Akademii Górniczo-Hutniczej. Zgodnie z nakazem Jarosława Kaczyńskiego mianował Krystynę Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza sędziami Trybunału Konstytucyjnego. Wstydząc się tych nominacji nie wpuścił dziennikarzy na ich zaprzysiężenie. Określił wybór prof. Małgorzaty Gersdorf na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego jako "wstyd". Wolał 2 mld zł z budżetu państwa przeznaczyć na dotowanie telewizji tzw. "publicznej", a tak naprawdę pisowskiej, niż na leczenie onkologiczne. Chce zmusić Polaków do głosowania w czasie pandemii koronawirusa, nawet kosztem zdrowia i życia biorących udział w głosowaniu. Za kilka miesięcy pogłębi się recesja gospodarcza i nastąpi zapaść służby zdrowia, a tym samym jego szanse na reelekcję znacznie by się zmniejszyły. Czy chcecie takiego quasi-prezydenta na następne 5 lat?
Dell2020.04.24 20:01
Nudny już jesteś. Który raz to wklejasz? Powtarzasz to w kółko bo chcesz sam w to uwierzyć?
Aneta M.2020.04.25 0:53
nie- Walter? .... pewnie że to Lech Keller, vel inne ...nicki, Ty jesteś taki nudny i lejący się, jak "flaki z olejem"! Nie da się twoich wpisów czytać! A szczególnie, tego kloca, wklejonego i powtarzanego dziesiątki razy, aż się chce wymiotować ! CHŁOPIE, PRZESTAŃ ! TAKIM ZACHOWANIEM ODNIESIESZ ODWROTNY SKUTEK OD ZA MIERZONEGO ! NIC NIE WSKURASZ ! A może płacą ci od sztuki, obojętnie co napiszesz? Tak?
Walter2020.04.25 14:16
PiS-wska propaganda polegająca na wymyślaniu kolejnych kłamstw i pomówień na Donalda Tuska jest tak nudna, że chce mi się rzygać! Jednak wam to nie przeszkadza, nawet w to wierzycie. Wasza propaganda odniosła odwrotny skutek od zamierzonego, bo popieram Donalda Tuska. Politycy z PiS-u nawet za własne winy jego obwiniają, czyli zawsze musi być "wina Tuska". Nazywacie go "zdrajcą", choć sami nie wiecie co zdradził!
man.of.Stagira2020.04.24 17:08
To niech pan MORAWICEK podejmie też DECYZJĘ ze kaczyński jest królem polski a jego kot królową ...
Senior 2020.04.24 16:38
Wybory są przywilejem a nie obowiązkiem.Jeśli dzicz kałmucka i menele intelektualni wyznawcy relizgii zdrajców z totalnej targowicy o IQ poniżej 10 nie mają na kogo głosować i dlatego bojkotują wybory to ich problem. Natomiast niech nie przeszkadzają innym. Skoro działalność Poczty jest taka niebezpieczna dla życia Polaków to dlaczego jeszcze działa? Powinna dawno wg mentalności i wykładni zdrajców być puszczona z dymem/!!!!! Zakiwaliście się komedianci i błazny. Kaczor jest na tyle bystry, że kolejny raz pokaże wam gest Kozakiewicza!!!!!
Trzeba edukować 2020.04.24 16:23
elektoratPO, który ostatnio zakreślał logo partii zamiast kandydata na kartach do głosowania, jest przerażony że tym razem zupełnie sobie nie poradzi z procedurą, poza tym myślą że koperta z poczty to bomba, boją się że pomrą
jle_ffm2020.04.24 16:21
OK, Mateusz nakazał poczcie organizacje wyborów. Ale na jakiej podstawie poczta żąda od samorządów danych osobowych obywateli?
Justyna2020.04.25 0:44
Ojej, "Jle_ffm "? Dlaczego ty taki nie rozgarnięty??? Myśl, to nie kosztuje!? Udajesz, czy co? Przecież to jasne, jak słońce! Na takiej właśnie podstawie, że Premier polecił Poczcie ustawowo organizację wyborów! A wszystkie dane adresowe są zawsze w Urzędach / w Samorządach/ ! Są tam, gdzie wyrabiałeś dowód osobisty, albo tam, gdzie np. zmieniłeś meldunek! Ty naprawdę jesteś taki nierozgarnięty? To aż niemożliwe?! Nie wierzę? Jakie masz wykształcenie?
Torchwood2020.04.24 16:16
Gdzie dokładnie ta decyzja mówi, że samorządy mają obowiązek przekazywać Poczcie jakiekolwiek informacje?
Dell2020.04.24 19:56
"Gdzie dokładnie ta decyzja mowi, że samorządy mają obowiązek (…) W pierwszym zdaniu. Tam jest podana podstawa prawna. Ustawa dostępna pod tym linkiem: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20200000374
Torchwood2020.04.24 20:45
OK, gdzie dokładnie w tej ustawie jest zapisane, że samorządy mają dane o wyborcach przekazywać Poczcie - słowa poczta, wybory czy wyborcy nie pojawiają się w tej ustawie?
Justyna2020.04.25 0:29
torchwood ! Taki ciemny jesteś? Węż przeczytaj i znajdziesz to, czego nie wiesz?? Nie ośmieszaj się ! Nie miałeś nigdy do czynienia z ustawam, z przepisami???
Michał Jan2020.04.24 16:05
Brakuje informacji, czy CBA będzie ścigać Pana Premiera za niegospodarność, jeżeli wybory korespondencyjne nie zostaną przegłosowane, czy będzie się on tłumaczyć, że te przygotowania były tylko dla tych, którzy korespondencyjnie dla tych, którzy mogli to robić wcześniej.
Marian2020.04.24 16:02
Juz nie PIS a Poczta Polska największym wrogiem opozycji?
Michał Jan2020.04.24 16:07
A czemu PP SA jest winna, że chcą ją okraść w majestacie lewa? Jako spółka prawa handlowego, zobowiązana jest zarabiać, a Pan Premier chce tylko zwracać koszty.
ktoś tam2020.04.24 16:49
To już napisz całość. Za Wikipedią - nawet tam to jest: "Poczta Polska S.A. – jednoosobowa spółka Skarbu Państwa Udziałowcy: Skarb Państwa"