7 sprostowanych artykułów, 4 listy z przeprosinami — system wykrywania zniesławień Polski i Polaków internecie działa już miesiąc

 

 

Miesiąc temu Reduta Dobrego Imienia uruchomiła platformę do wykrywania zniesławień w Internecie. Do tej pory system wykrył 490 sformułowań, z czego 20 wymaga sprostowania. Są już pierwsze sukcesy na polu walki z oszczerstwami z użyciem systemu.

Analiza wyszukanych przez system artykułów, jak i działań podejmowanych przy sprostowaniach często odbywa się przy współpracy z wolontariuszami z całego świata.

— Najpierw wzywamy redakcję do sprostowania my jako Reduta. Wysyłamy stosowne pismo z prośbą o korektę w artykule i czekamy na reakcję. Jeśli jej nie ma, albo jest niesatysfakcjonująca, prosimy wolontariuszy, sympatyków i członków Reduty o pomoc. Indywidualne prośby kierowane do redaktorów przynoszą największy efekt — mówi Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia.

Dodaje, że w ciągu tego miesiąca Reduta już dwa razy prosiła współpracowników i wolontariuszy o interwencję. 16 listopada w sprawie związanej z niemieckim „Mitteldeuscher Rundfunk”, który opublikował na stronie internetowej artykuł z użyciem zwrotu „polnische Konzentrationslager”. Zniesławienie dotyczyło informacji o premierze filmu „#uploading_holocaust”, który jest skomponowany z filmików wrzucanych na youtube przez izraelską młodzież. Autor artykułu  #uploading_holocaust:”ich kann es nicht fuehlen” pytał, w jaki sposób ci młodzi nastolatkowie widzą polskie obozy koncentracyjne. Redaktorzy nie zareagowali na oficjalną prośbę o sprostowanie wysłaną przez Redutę Dobrego Imienia, w związku z tym Reduta poprosiła o wsparcie wolontariuszy. Redakcja „Mitteldeuscher Rundfunk”, które jest publicznym nadawcą w Niemczech, w ciągu godziny zmieniła szkalujące określenie i przysłała oficjalne przeprosiny. Z korespondencją można zapoznać się na stronie internetowej: www.rdi.org.pl.

Tego samego zwrotu i w takim samym kontekście użył także austriacki „Tiroler Tageszetiung online”, który jednak szybciej zareagował na pismo Reduty Dobrego Imienia.  W ciągu 24 godzin, zmienił treść artykułu i usunął oszczercze sformułowanie.

— Podobne sytuacje obserwujemy także w innych przypadkach. W austriackim „Vienna.At Online” pojawiło się określenie "das polnische Vernichtungslager" (polski obóz zagłady). Po interwencji redakcja zmieniła sformułowanie w ciągu 48 godzin. Identycznie zachował się amerykański portal „emissourian.com” używający określenia Polish concentration camp”. Im naniesienie zmiany zajęło ostatecznie  trzy dni. Te działania mają sens i przynoszą oczekiwane reakcje — mówi prezes Świrski.

 

Dotychczasowe reakcje Reduty Dobrego Imienia na zniesławienia wykryte przez półautomatyczny system wykrywania zniesławień w internecie:

 

  1. 1.    Mitteldeuscher Rundfunk

sformułowanie: polnische Konzentrationslager

czas reakcji: 3 dni

zmiana na: deutsche Konzentrationslager

            przeprosiny i wyjaśnienia          

 

  1. 2.    Tiroler Tageszetiung online

sformułowanie: polnische Konzentrationslager

czas reakcji: 24h

zmiana na: Konzentrationslager

 

  1. 3.    vienna.at online

sformułowanie: „das polnische Vernichtungslager”

czas reakcji: 2 dni

zmiana na: das nationalsozialistische Vernichtungslager im deutsch besetzten Polen

przeprosiny i wyjaśnienia

 

  1. 4.    portal q21

sformułowanie: das polnische Vernichtungslager

czas reakcji: 3h

zmiana na: das nationalsozialistische Vernichtungslager im deutsch besetzten Polen

przeprosiny i wyjaśnienia

 

  1. 5.    World Socialist Web Site

sformułowanie: Polish death camps of Sobibor and Treblinka

zmienione na: Nazi concentration camp in Poland

czas reakcji: czekamy na poprawną zmianę

 

  1. 6.    Transcend Media Service

sformułowanie: Polish death camps of Sobibor and Treblinka

czas reakcji: 2h

zmiana na: Nazi concentration camps in gernam occupied Poland, następnie usunięcie całkowicie zwrotu dotyczącego obozu

 

  1. 7.    Frankfurter Neue Presse

sformułowanie: ins polnische Ghetto

czas reakcji: 24h

zmiana na: ins Ghetto

przeprosiny i wyjaśnienia

 

  1. 8.    emissourian.com

sformułowanie: Polish concentration camp

czas reakcji: 72h

zmiana na: concentration camp

 

 

Reduta Dobrego Imienia Polska Liga przeciw Zniesławieniom istnieje od czterech lat. Zajmuje się m.in. inicjowaniem i wspieraniem działań mających na celu prostowanie nieprawdziwych informacji pojawiających się w mediach na temat historii Polski, zwłaszcza przebiegu II wojny światowej oraz propagowanie wiedzy na temat historii i kultury Polski.

Źródło: Materiały prasowe Reduty Dobrego Imienia