Duda: Obywatele muszą czuć się bezpiecznie - zdjęcie
16.10.16, 12:00

Duda: Obywatele muszą czuć się bezpiecznie

Głównym przesłaniem prezydenta Andrzeja Dudy na zakończonym szczycie była idea jedności krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Prezydent RP mówił też o potrzebie dywersyfikacji źródeł energii. 

Jak infornuje serwis prezydenta RP, Andrzej Duda poinformował o tym na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej w Łańcucie.

„Europa stoi bowiem przed szeregiem wyzwań, z których chyba najpoważniejszym jest perspektywa wzmagających się podziałów. Tak, chcemy realizować nasze narodowe cele i aspiracje, chcemy jednak czynić to we wspólnej, zjednoczonej Europie. Nie chcemy Unii krajów lepszych i gorszych, silniejszych i słabszych”, – podkreślił prezydent.

Jak zaznaczył Andrzej Duda, dzisiaj prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej spotkają się na sesji plenarnej w Rzeszowie, a głównym tematem rozmów będzie bezpieczeństwo energetyczne:

„Naszym priorytetem w tym zakresie powinno być przeprowadzenie realnej dywersyfikacji dostaw nośników energii tak, by zapewnić stabilny rozwój naszych gospodarek, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa naszych obywateli”, – powiedział.

Ważnym tematem była pomoc dla Ukrainy. – Muszę podkreślić silne wsparcie dla procesu reform na Ukrainie, ten proces jest bardzo ważny. Ważne jest kontynuowanie pozytywnych zmian w sektorze energetycznym na Ukrainie. Bardzo ważne jest ukończenie tworzenia niezależnego regulatora. Bardzo ważne jest wprowadzanie zmian i tworzenie nowego prawa energetycznego. Konieczne są kolejne kroki, jeżeli chodzi o Naftogaz i wprowadzanie tam nowych rozwiązań. Wyrażamy silne wsparcie dla kroków, które należy podjąć, żeby upewnić się, że tranzyt gazu przez Ukrainę, pozostanie bardzo ważną trasą, dostępną również w roku 2019. Ponieważ jest to strategiczny interes krajów Grupy Wyszehradzkiej. To ważna część procesu dywersyfikacji naszej strategii rynku gazu w Europie – mówił Maroš Šefčovič, komisarz ds. unii energetycznej.

za: Jagiellonia.org