Prezydent Andrzej Duda podczas obchodów Dnia Górnika w Bełchatowie mówił o ogromnym znaczeniu polskiego węgla i o tym, że pomysły mówiące o ograniczeniu tej gałęzi przemysłu zasługują na miano antypaństwowych.

"Jeśli jakieś państwo posiada 90 proc. europejskich zasobów węgla, jeśli jego sektor energetyczny w zdecydowanej części opiera się na węglu, to mówienie w tym państwie o dekarbonizacji jest herezją i jest antypaństwowe" – mówił podczas akademii barbórkowej w Bełchatowie prezydent Andrzej Duda.

"Jeżeli my możemy w ogóle mówić o dekarbonizacji, to tylko w jednym tego słowa znaczeniu w znaczeniu emisji CO2, ale nie w ograniczaniu wydobycia, czy użycia węgla" – zaznaczał prezydent.

Prezydent na wstępie pogratulował tym, którzy otrzymali odznaczenia.

"Polskie państwo powinno dziękować tym, którzy się dla niego zasłużyli. Czy to praca w kopalni, czy w zaciszu gabinetu, Rzeczpospolita powinna za nią dziękować" – podkreślał.

"Z tego miejsca w Państwa obecności, wszystkim polskim górnikom chciałem złożyć ukłon w imieniu Rzeczpospolitej i podziękować za pracę trudną, ciężką, zapewniam Państwa, niezwykle przez polskie społeczeństwo szanowaną" – mówił prezydent.

Zaznaczył, że Bełchatów ma dla niego szczególne znaczenie i cieszy się, że akurat w tym miejscu może obchodzić Dzień Górnika:

"Bełchatów wspominam zawsze z wielkim sentymentem. Moje ostatnie spotkanie w Bełchatowie w czasie kampanii ogromnie dodało mi skrzydeł. Niezwykle się cieszę, że w to górnicze święto właśnie z bełchatowskimi górnikami mogę się spotkać" – mówił.

Prezydent podkreślał również rolę kopalni węglowych, w tym także tej w Bełchatowie, w bezpieczeństwie energetycznym naszego kraju.  

"W Bełchatowie jest jedna z największych kopalni węgla brunatnego w Europie, elektrownia, która zapewnia ponad 20 proc. zapotrzebowania naszego państwa w energię" – stwierdził.

"Miałem i będę miał branżę górniczą w swoim patronacie. Węgiel jest podstawą naszej suwerenności energetycznej, suwerenności, której nikt nie ma prawa nam odbierać. Nowy polski rząd przygotuje dobry, mądry plan dla polskiego górnictwa i polskiej nauki, która się problemami górnictwa zajmuje. Wierzę w to, że ten plan doprowadzi do tego, że nigdy nie będzie takiej sytuacji jak dzisiaj, kiedy górnictwo zostało zwyczajnie zaniedbane" – podkreślał prezydent.

ds/telewizjarepublika.pl