Dr Jerzy Bukowski: ,Kamienie Pamięci'' z 1920 roku - zdjęcie
15.01.20, 10:44(fot. youtube)

Dr Jerzy Bukowski: ,Kamienie Pamięci'' z 1920 roku

4

 Jedną z najważniejszych akcji wychowawczo-edukacyjnych Instytutu Pamięci Narodowej są już od 11 lat „Kamienie Pamięci”. Jej celem jest upamiętnienie osób, które czynnie uczestniczyły w działaniach na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego.

            W tym roku uczestnicy mają skupić się na odszukaniu zapomnianych bądź w ogóle nieznanych lokalnych bohaterów wojny 1920 roku. IPN zaprasza do udziału w „Kamieniach Pamięci” młodzież szkolną, drużyny i zastępy harcerskie, koła naukowe, grupy rekonstrukcyjne, koła kombatantów oraz uczestników indywidualnych - pasjonatów historii.

            Bardzo podoba mi się taki sposób zachęcania Polaków - zwłaszcza młodych - do przywracania w lokalnych społecznościach pamięci o przodkach, którzy oddali życie w obronie ojczyzny. O wielkich bohaterach mówi się sporo, mają już okazałe pomniki, patronują ulicom, placom, mostom, szkołom, itp. O tych lokalnych mało kto wie, a przecież bez nich nie byłoby wiekopomnego zwycięstwa Wojska Polskiego najpierw w bitwie warszawskiej, a później w kończącej pogrom bolszewików operacji niemeńskiej.

            Patronat honorowy nad „Kamieniami Pamięci” przyjął minister edukacji narodowej, co ułatwi dotarcie z  ich przesłaniem do dyrektorów szkół, nauczycieli historii, a przede wszystkim do uczniów, którzy z pewnością wykażą się dużą inwencją i będą potrafili wykorzystać nowoczesne środki (szczególnie elektroniczne) dla odtworzenia oraz oryginalnego przedstawienia losów bohaterów wojny 1920 roku.

            Jako wieloletni instruktor harcerski, który przywiązywał ogromną wagę do wychowania patriotycznego swoich podwładnych w duchu niepodległej Rzeczypospolitej (w latach 70. i 80. ubiegłego wieku były to często ryzykowne działania wbrew komunistycznej władzy) całym sercem popieram tę inicjatywę Instytutu Pamięci Narodowej ze spokojem oczekując na jej  wymierne rezultaty oraz na widoczną satysfakcję uczestników.

Jerzy Bukowski

Komentarze (4):

Agnieszka2020.01.15 15:25
Miały być Krzyże, co za Błaszczaka usiłowano w "ławeczki" zmienić
PomnikomaniakBukowskiStawiaWłasneBrązyNaSkwerach2020.01.15 14:14
Pomnikomaniak krakowski Bukowski. Porwany obłędem upamiętniczania. Zanieczyszcza środowisko naturalne Krakowa cokołami, obeliskami i wucetowymi wstęgami pamiątkowymi. A z brązu własnej kupy pragnie uczynić monument siebie unieśmiertelniający.
Klapaucjusz2020.01.15 13:39
Trzeba z Żywymi naprzód iść, Po życie sięgać nowe: A nie w uwiędłych laurów liść Z uporem stroić głowę! Adam Asnyk 1838-1897
Agnieszka2020.01.15 15:33
"[...]Każda epoka ma swe własne cele I zapomina o wczorajszych snach... Nieście więc wiedzy pochodnię na czele I nowy udział bierzcie w wieków dziele, Przyszłości podnoście gmach! ALE NIE DEPCZCIE PRZESZŁOŚCI OŁTARZY, Choć macie sami doskonalsze wznieść; NA NICH SIĘ JESZCZE ŚWIĘTY OGIEŃ ŻARZY, I MIŁOŚĆ LUDZKA STOI TAM NA STRAŻY, I WY WINNIŚCIE IM CZEŚĆ! [...]" Adam Asnyk "Do młodych"