Dość antypolskich kłamstw!! Reduta Dobrego Imienia wygrywa proces z Ringier Axel Springer - zdjęcie
16.09.19, 15:55(fot. screen)

Dość antypolskich kłamstw!! Reduta Dobrego Imienia wygrywa proces z Ringier Axel Springer

8

Reduta Dobrego Imienia wygrywa kolejny proces z niemiecko – szwajcarskim koncernem Ringier Axel Springer. Reduta prowadziła proces p. Janusza Fatygi, działacza antykomunistycznej opozycji, internowanego w czasach PRL. 13 września 2019 r. Sąd Okręgowy w Krakowie zobowiązał pozwanego – Wydawcę Fakt.pl do opublikowania na swojej stronie internetowej przeprosin za naruszenie dóbr osobistych oraz zapłatę zadośćuczynienia.

– Reduta wygrała kolejną sprawę, tym razem o pamięć i honor osób ze środowiska opozycji antykomunistycznej w czasach PRL. Pan Janusz Fatyga – polski patriota, działacz opozycji został przez fakt.pl pokazany i podpisany jako „stalinowski sędzia” dodatkowo z paskiem na oczach niczym przestępca. Nie pozwolimy godzić w dobra osobiste osób, które walczyły o naszą wolność. Wydawca na swoim portalu umieszcza wizerunek człowieka z niewielkim jedynie paskiem na oczach – w taki sposób, że każdy go rozpoznaje – dodatkowo podpisuje wizerunek tego człowieka jako „stalinowski sędzia Henryk Kostrzewa” i nie poczuwa się do odpowiedzialności nawet by przeprosić. Dlatego musieliśmy wytoczyć proces, wygraliśmy a Ringier Axel Springer będzie przepraszać na swojej stronie i płacić. Nie ustaniemy w walce o dobre imię polskich bohaterów. Nie ma zgody na ich obrażanie przez niemiecką prasę w Polsce – mówi Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia.

Zdaniem dr Moniki Brzozowskiej – Pasieki, pełnomocnika Janusza Fatygi ta sprawa jest z pewnością niezwykle ciekawa pod względem prawnym.

– Chodzi bowiem o pokazanie i podpisanie wizerunku uczciwego człowieka, opozycjonisty i patrioty jako stalinowskiego sędziego i jako przestępcę – podkreśla dr Monika Brzozowska – Pasieka.

Przypominamy: na stronie znanego dziennika Fakt24.pl, który jest wydawany przez niemiecko-szwajcarskie wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska, ukazał się artykuł zatytułowany „SKANDAL Ogromne emerytury stalinowskich sędziów”, który w głównej mierze dotyczył osoby Henryka Kostrzewy, określanego mianem „zbrodniarza komunistycznego” generała brygady Wojska Polskiego, naczelnego prokuratora wojskowego – zastępcę prokuratora generalnego w latach 1984-1990 i zastępcę członka Trybunału Stanu w latach 1985-1989. Pomimo tego, że sama treść artykułu dotyczyła Henryka Kostrzewy, zdjęcie główne, które zostało umieszczone tuż pod tytułem artykułu, przedstawia osobę Powoda – Pana Janusza Fatygę.

Janusz Fatyga to działacz opozycyjny, prawnik, działacz „Solidarności” oraz „Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania”. Aktywnie uczestniczył w podziemiu antykomunistycznym, za co był odznaczany wieloma odznaczeniami w wolnej Polsce.

To już trzeci wygrany przez Redutę Dobrego Imienia proces z wydawnictwem Ringier Axel Springer Polska.

W styczniu 2018 roku Maciej Świrski, prezes Reduty wygrał sprawę z redaktorem naczelnym Newsweek.pl dotyczącą tzw. polskich obozów koncentracyjnych. Na mocy tego wyroku sądowego, który podtrzymał także Sąd Najwyższy, redaktor naczelny opublikował sprostowanie wskazujące, że nieprawdziwa jest informacja o tym, że w Polsce znajdowały się polskie obozy koncentracyjne utworzone przez Polaków. Taka bowiem treść znalazła się w artykule opublikowanym przez Newsweek.pl pt. „Po wyzwoleniu nazistowskich obozów Polacy ponownie je otworzyli? »Mała zbrodnia« Marka Łuszczyny”.

Sukcesem zakończyło się również wsparcie dla Pana Krystiana Brodackiego, którego mama zginęła w Palmirach. W 2016 r. portal onet.pl umieścił zdjęcie z egzekucji w Palmirach, jako ilustrację do tekstu o kolaboracji i romansach Polek z Niemcami. Finalnie Reducie udało się wyegzekwować od koncernu 100 000 zł tytułem zadośćuczynienia dla pokrzywdzonego i przeprosiny na głównej stronie onet.pl w ramce ¼ ekranu!

Reduta Dobrego Imienia Polska Liga przeciw Zniesławieniom istnieje od sześciu lat. Zajmuje się m.in. inicjowaniem, wspieraniem działań mających na celu prostowanie nieprawdziwych informacji pojawiających się w mediach na temat historii Polski, zwłaszcza przebiegu II wojny światowej oraz propagowaniem wiedzy na temat historii i kultury polskiej.

źródło: rdi.org.pl

Komentarze (8):

Bozena2019.09.17 0:20
Nie trzeba takich daleko szukać ! Przecież mamy tu na portalu "dumnego g...", który był współpracownikiem SB w Polsce ! Nazywa się Lech Keller-Krawczyk, to jego nazwisko ! Tak jest zapisany w IPN ! Tyle osób już mu o tym pisało! Niestety, jest on na tyle tchórzem, czy jak kto woli chłopem "bez jaj", że nie odpisze ! Gdyby była nieprawda, to zaprzeczyłby, ale wie, że znają jego akta osobowe, bo są jawne! A przecież wiadomo, że to czyta, tak jak my ! Ja już o nim wpisy tego rodzaju kilka razy czytałam ! Podawany był jego Nr w IPN, gdzie jest w rejestrze ! Poza tym pisało, że kilka razy siedział za pedofilię i że siostra nie wpuszczała go do domu, bo się za jej dzieci brał! Wiedzcie więc z kim mamy do czynienia! Ktoś , kto jest tak obleśny , ma czelność pluć na KK, i nas wyzywać ! Przecież sam o sobie pisze we wpisach, że jest starym /ponad 70 lat/ s.......synem! Widać, że to osoba wyzuta z wszelkiej moralności, spływa po nim to, jak szambo do oczyszczalni !
Wiesław Kaloryfer2019.09.16 18:24
Reduta ma różne dziwne pomysły i kierownictwo, które w wielu kwestiach ma nawiedzone poglądy. Ale nie sposób ich nie chwalić i nie gratulować sukcesu przy pomocy osobom tak bezczelnie krzywdzonym jak wymieniony w artykule działacz opozycji. Bo tu naruszenie jego dóbr osobistych było kardynalne i Fakt winien mocno dostać po tyłku za takie działanie.
Zeniu, twój ojciec to był wielki ch...2019.09.16 16:49
czym Zeniu, czym? grosikiem nie śmierdzisz, żyjesz z jałmużny podatników; katoli, moherów i prawaków
krzysztof2019.09.16 17:22
a ty jesteś esbekiem że tak lubisz Zenona
kzysiu twój ojciec taczką woził gnój2019.09.16 17:36
jestem esbekiem tralalala a ty jesteś tępym scyzorykiem obrzezny
Bukta2019.09.16 17:38
Jawohl, Herr Deutsche Schwantz !!
Urszula2019.09.16 18:06
jesteś tylko JUHEM
Zenon2019.09.16 16:41
Dlatego wspieram ich finansowo.