Dokumenty WSW niszczono nawet w 2013! Szokujący raport Wojskowego Biura Historycznego - zdjęcie
25.07.18, 12:37Adrian Grycuk, wikimedia commons (CC BY 2.0)

Dokumenty WSW niszczono nawet w 2013! Szokujący raport Wojskowego Biura Historycznego

"Bezprawne nieszczenie dokumentów w archiwach wojskowych, obejmujące akta Wojskowej Służby Wewnętrznej, odbywało się także w 2013 roku. W tej sprawie złożyłem już czwart doniesienie do prokuratury" - powiedział szef Wojskowego Biura Histoczynego Sławomir Cenckiewicz.

"Ta stopniowo odkrywana przez nas skala zniszczeń jest szokująca. W tej sprawie złożyłem do prokuratury kolejne, już czwarte, doniesienie" - mówił Cenckiewicz.

O bardzo licznych przypadkach niszczenia akt w archiwach wojskowych w Gdyni, Nowym Dworze Mazowieckim i Rembertowie informowano już w połowie czerwca. Pomimo, że ustawa o IPN zakazuje takich działań zniszczeniu uległy chociażby akta organów bezpieczeństwa PRL. Jednym z takowych dokumentów miałbybyć chociażby groźby kierowane pod aresem premiera Jana Olszewskiego.

Kolegium IPN zaapelowało o osobisty nadzór nad śledztwem w tej sprawie, ze strony Prokurtora Generalnego - Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.

Przypomnijmy, WSW była jednym z organów bezpieczeństwa państwa komunistycznego, odpowiedzialna m.in. za kontrwywiad wojskowy. W WSW służyli chociażby Czesław Kiszczak, Marian Cimoszewicz czy Teodor Kufel.

mor/IPN/Fronda.pl