Polska zniosła kontrole na wewnętrznych granicach UE. Osoby przyjeżdżające z zagranicy nie są już  zobowiązane do odbycia dwutygodniowej kwarantanny. Od poniedziałku Polacy będą mogli swobodnie podróżować m.in. do Grecji i Francji, a już teraz są otwarte granice m.in. Włoch, Chorwacji i Bułgarii.

W nocy z 12 na 13 czerwca w Polsce przywrócono pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Polacy mogą od tej pory swobodnie wjeżdżać i wyjeżdżać z kraju, bez konieczności odbywania kwarantanny. Swoje granice otwiera większość krajów UE. 16 czerwca zostaną przywrócone międzynarodowe połączenia lotnicze z Polski.

Po koniec maja granice dla obywateli większości państw UE otworzyła Chorwacja, podobnie 1 czerwca uczyniła Bułgaria. Od 3 czerwca natomiast obowiązkowej kwarantanny nie muszą przechodzić obywatele UE przyjeżdżający do Włoch. Kraje bałtyckie zniosły ograniczenia pod koniec maja. 9 czerwca granice dla obywateli UE otworzyły Węgry. Polacy mogą już też podróżować do Czarnogóry.

W poniedziałek granice ma otworzyć Francja, Belgia, Grecja, Szwajcaria i Islandia. Dzień później zrobi to Austria. Również w poniedziałek ograniczenia w podróżowaniu do większości państw UE zniosą Czechy, będzie tam jednak obowiązywał system „świateł drogowych”. Aktualne ograniczenia będą uzależnione od stanu epidemicznego w poszczególnych państwach. Czeskie ministerstwo zdrowia uznało woj. śląskie za obszar o najwyższym stopniu ryzyka, w związku z czym złagodzenie restrykcji nie obejmie podróżnych wjeżdżających do Czech z tego regionu. Jako „zielony obszar” uznano pozostałe części Polski.

Od poniedziałku mają również zostać zniesione kontrole na niemieckich przejściach granicznych. Do 1 lipca do Niemiec można wjeżdżać jednak jedynie z ważnych powodów (np. w celach zawodowych).

Od poniedziałku obywatele UE mogą udawać się w celach wypoczynkowych do Holandii. Obywatele 19 państw, w tym Polski, mogą podróżować również na Cypr, konieczne jest tam jednak przedstawienie aktualnego badania potwierdzającego, że nie jest się zakażonym koronawirusem.

Hiszpania swoje granice dla mieszkańców UE ma otworzyć 1 lipca. Obowiązek przejścia kwarantanny mają wciąż osoby podróżujące do Wielkiej Brytanii, z wyjątkiem przyjeżdżających z Irlandii. Polacy nie są na razie zwolnieni też z obowiązku kwarantanny w Słowacji i Słowenii.

W połowie czerwca przywrócony zostanie ruch między Danią a Niemcami, Norwegią i Islandią. Mieszkańcy Finlandii będą od tego momentu mogli swobodnie podróżować do państw bałtyckich i nordyckich, z wyjątkiem Szwecji.

kak/PAP