Dlaczego Pius XII milczał ws. zbrodni Hitlera w Polsce? - zdjęcie
25.02.20, 18:30

Dlaczego Pius XII milczał ws. zbrodni Hitlera w Polsce?

31

Dlaczego papież Pius XII nie potępił Niemców za ich makabryczne zbrodnie podczas II wojny światowej? Jak powiedział red. Grzegorz Górny w rozmowie z TV Trwam, prosili go o to polscy biskupi. Wiedzieli, że jeżeli papież potępi Hitlera, to wówczas Niemcy srodze zemszczą się na Polakach.

 

"Zwłaszcza metropolita krakowski ks. abp Adam Sapieha błagał Piusa XII, żeby nie potępiał Niemców za zbrodnie popełniane podczas II wojny światowej, dlatego że wtedy Polacy zostaliby narażeni na jeszcze większą zemstę Hitlera" - powiedział Grzegorz Górny w programie "Rozmowy niedokończone" w TV Trwam.

Górny wskazał, że Pius XII często jest nazywany "papieżem Hitlera"; niektórzy niezwykle niesprawiedliwie oceniają go jako antysemitę i niemieckiego wspólnika.

"Zapomina się, że w okresie międzywojennym, kiedy jeszcze jako ks. kard. Pacelli był sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, to był on inicjatorem encykliki Piusa XI potępiającej narodowy socjalizm. W tym samym roku wydano też encyklikę potępiającą komunizm" - zauważył Górny.

"Piusowi XII zarzuca się, że kiedy doszło do zbrodni niemieckich, to zachowywał bierność milczenia, a więc obojętność wobec cierpień żydowskich. Gdybyśmy mieli przyjąć taki punkt widzenia, to moglibyśmy powiedzieć, że Pius XII był obojętny na los katolickiej Polski, która została najechana przez Niemcy, dlatego że otwarcie nie protestował przeciw zbrodniom na Polakach" - dodał.

Dziennikarz zauważył, że Pius XII milczał także na prośbę polskich biskupów.

"Ks. abp Sapieha argumentował, że wystąpienie publiczne Piusa XII ściągnie na Polskę jeszcze większe nieszczęście, dlatego prosił Papieża, aby nie występował on publicznie w obronie Polaków" - powiedział.

"Można zapytać, czy taka taktyka Piusa XII polegająca na unikaniu oficjalnych potępień była prawidłowa? Przykład daje Holandia, gdzie w lipcu 1942 r. episkopat Holandii bardzo mocno potępił zbrodnie na Żydach, co wywołało furię Niemców" - dodał Górny.

Jak wskazał, to właśnie wtedy do Auschwitz trafiła św. Edyta Stein oraz jej siostra Róża, deportowane z Holandii. Wystąpienie Piusa XII przeciwko działaniom Niemców w Holandii okazało się wywoływać zemstę nazistów. Obawy Polaków i działania Piusa XII ws. Polski były zatem uzasadnione, uważa Górny.

Już 2 marca otwarte zostaną archiwa watykańskie z okresu pontyfikatu Piusa XII.

Pozwoli to być może na sprawiedliwą ocenę tego papieża.

bsw/radiomaryja.pl

Komentarze (31):

Nairobi2020.02.26 12:12
Pius nie potępiał Hitlera, bo ten zabrał się za "rozwiązywanie żydowskiego problemu", co było od 2000 lat celem KK.
Stefa2020.02.26 9:25
wszyscy papieże nie lubili Polski i rzucali na nią klątwy.
Darek2020.02.26 16:26
Nie wszyscy, któryś chyba nam krzywdy nie zrobił, nie pamietam który ale był na pewno jakiś, który o istnieniu naszego kraju nie wiedział i nic złego nam dzięki temu nie zrobił.
Nairobi2020.02.27 10:51
Byli, ale pomarli przez 966 rokiem.
katolik2020.02.26 0:59
Wiekszosc swiata POPIERALA Hitlera w latach 1939-40. Rodzina krolewska w UK utrzymywala scisle kontakty z Hitlerem , oczywiscie Chamberlein rowniez, Wszystkie kraje poddawaly sie z usmiechem Hitlerowi, tylko Polska byla osamotniona, i oczywiscie nie miala zadnych szans z tym Szatanem. Dlatego to, co mowi Grzegorz Gorny to prawda. Gdyby papiez potepil Hitlera, Polacy zostaliby calkowicie zgladzeni. Swiat wtedy sluchal Hitlera a nie papieza. I NIKT BY SIE ZA NAMI NIE WSTAWIL. Swiatem wtedy rzadzil Zly, Obawiam sie ,ze POdobne czasy nadchodza... I Polska musi znow byc soba...
waz12020.02.26 10:56
bzdura ! wstyd mi, ze mój kościół - jest ekspertem od zamiatania problemów pod dywan! udawania i strugania niewiniątka! Papierz ma ogromną władzę ! co strach go obleciał ? Ekskomunika połączona z interdyktem !
antoni.s2020.02.25 23:53
No proszę,wkrótce dowiemy się że watykan wydawał zbrodniarzom hitlerowskim po wojnie swoje dyplomatyczne paszporty,z miłości do polski,ponury cień katolicyzmu bez reszty pokrył ten głupi kraj,a raczej jego oczadziałych mieszkańców,smutne to.
Urszula2020.02.26 9:29
Wielu zbrodniarzy hitlerowskich uciekło z pomocą Watykanu do Ameryki Południowej. Pius XII zmarł dopiero w 1958 roku więc mógł im pomagać. Zresztą nigdy ten papież nie potępił hitleryzmu. Słusznie nazywają go papieżem Hitlera.
antoni.s2020.02.26 10:12
Dodam jeszcze że istnieją opinie, że w watykańskich skarbcach znajduje się sporo dzieł sztuki zagrabionych w polsce przez hitlerowców,a póżniej wymienionych na owe paszporty.
Gabriel2020.02.25 22:37
Encyklika "Mit brenender Sorge'" została napisana po niemiecku przez przyszłego papież i odczytana za Piusa Xi we wszystkich kościołach w III Rzeszy. I co na to niemieccy katolicy ... Gabriel
Kubiak2020.02.25 22:15
Tak pewnie było. Duchowni od lat nie zaryzykują nic dla Jezusa. Zaczęło się od budowania piorunochronów nad kościołami a teraz wycofano wodę święconą we Włoszech. Katolicyzm upada. Prawdopodobnie był fałszywą religią. Bardzo mi przykro bo byłem rzymskim katolikiem a teraz muszę potrzeć na upadek wierzeń moich Ojców. Ale wiary w Jezusa nie dam w sobie zgasić.
Hit2020.02.25 22:11
Oglądaj Hit- Bad Boy (2020) oraz inne filmy/seriale www.ciinema.eu ========= Jedyny VOD gdzie płacisz raz i masz dożywotni dostęp, Wystarczy założyć konto oraz je aktywować i juz ogladasz.
XYZ2020.02.25 21:03
Dlaczego JPII milczał jak w Jugosławii chrześcijanie wytłukli tysiące muzułmanów?
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.02.25 21:53
Jak to dlaczego? Bo wówczas chrześcijanie srodze by się zemścili na muzułmanach. Wot taka papieska logika :))
bunia 2020.02.25 20:06
Niemcy zajęli wiele krajów gdzie popełniali zbrodnie, mógł potępić ich zbrodnie nie odnosząc się do konkretnego miejsca a zbrodni na Żydach też nie potępił.
Michał Jan2020.02.25 20:09
Aleś to świetnie sobie wykombinował - prawdziwy statysta, senatorska głowa.
anonim2020.02.25 19:59
Praca w domu przez Internet staje się coraz większą częścią rynku, dlatego też każdy, kto zastanawia się jak zarobić dodatkowe pieniądze, jest zmuszony na poszukiwania w sieci. "Zarabiam dobrą pensję w domu 100$-1000$ w Tydzień dolarów, co jest niesamowite, ponad rok temu byłam bezrobotna w okropnej sytuacji. https://inwestcrypto.com.pl/ Dziękuję Bogu każdego dnia, za te instrukcje, a teraz moim obowiązkiem jest spłacić je i podzielić się nimi z każdym." Zdobądź natychmiastowy dostęp do oprogramowania - https://inwestcrypto.com.pl/ Robot zarabia do 1 tys. USD dziennie z depozytu zaledwie 250 USD
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2020.02.25 19:48
Milczał, bo Kościół po cichu popierał nazizm. Tacy jak Kolbe stanowili niewygodną dla papiestwa mniejszość .
Michał Jan2020.02.25 20:07
Bo wyczyny Twoich poprzedników już poznali, a naziści byli jeszcze wtedy partią nie mniej demokratyczną, jak socjal-demokraci.
Katolicka Kretynizacja Polski2020.02.25 19:14
A czemu episkopat milczy jak łamana jest konstytucja, czemu nie piętnuje z ambon rządu który pozwala na mordowanie dzieci nienarodzonych, czemu wspiera PiSowskich morderców w każdych wyborach? ano temu że kościół za kasę i przywileje przymknie oko na wszystko!!!
Michał Jan2020.02.25 20:05
Czegoś, co jest zrobione z gumy nie da się połamać. Poza tym - mieli się nie mieszać do polityki - jakieś macie tam zmiany w "mądrości etapu"?
ja2020.02.25 19:06
A co niby miało by dać takie na pokaz potępienie Niemiec przez Watykan. I kto niby miałby się tym przejąć ?
RHQQ22020.02.25 23:05
Biorąc pod uwagę że niemiecki antysemityzm wynikał wprost z chrześcijaństwa, a Hitler, który w młodości chciał zostać katolickim księdzem i zarówno w samym Mein Kampf jak i na wiecach powoływał się na "chrześcijańskie wartości" i na Jezusa, oraz fakt że III Rzesza ściśle współpracowała z Mussolinim pozostającym w bliskich relacjach z Watykanem, który nota bene właśnie faszystowskie Włochy Mussoliniego podarowały Kościołowi oraz fakt że cały Wehrmacht aż roił się od katolickich, ale oczywiście też i protestanckich księży, kapelanów to myślę że całkiem sporo taki protest mógłby dać, jeśli zostałby rozsądnie przygotowany. Inną kwestią jest sama postawa moralna - ten kto milczy gdy dzieje się zło, nawet jeśli nie wierzyłby że jego głos zostałby wysłuchany to będąc chrześcijaninem milczeć nie ma prawa bo to równoznaczne ze współsprawstwem. Hitler miał wielką słabość do katolicyzmu i na czele najważniejszych instytucji i państw satelickich stawia zawsze katolików i katolickich duchownych, jak np księdza Józefa Tiso. Głos Kościoła, którego doktryna i wielowiekowy antysemityzm stanowiły główną przyczynę holokaustu był w owym czasie bardzo istotny.
"Filmy online" - NIELEGALNE!!!2020.02.25 18:58
Legalne, normalne obojętnie jakie firmy jak chcą zareklamować swój produkt wykupują czas w mediach. Tak robią ludzie uczciwi prezentujący swój produkt LEGALNIE mający LEGALNY PRODUKT. A kim jest ten pajac proponujący filmy "dożywotnio"? Ruscy, Ukraińcy gdzieś na Ukrainie, w Rosji jakieś mendy polsko-języczne mają NIELEGALNE kopie z Chin - ale tu nie chodzi o filmy tylko o WASZE KARTY KREDYTOWE. O DOSTĘP DO WASZYCH KONT!
anonim2020.02.25 18:52
https://filmvod.pl - ---------------------- To Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Znajdziesz tam filmy takie jak: 365 Dni (2020) Czy Legiony 2019 Setki filmów w jednym miejscu a to wszystko z dożywotnim dostępem. Polecam jak najbardziej!
Jarek2020.02.25 18:51
Nie mamy szczęścia do Piusów: Inny papież Pius VI napisał długi list pochwalny do Katarzyny II, wychwalając jej cnoty, zdolności i zdobycze, w tym pierwszy rozbiór Polski. Negował przy tym dzieło konstytucji 3 maja i zachęcał do kolejnego. Ówczesny nuncjusz papieski, Saluzzo donosił Piusowi VI, że uchwalenie konstytucji 3-go maja było zamachem stanu dokonanym przy udziale aprobującego tłumu, a więc miała pozór rewolucji." Hugona Kołłątaja, nota bene księdza i Stanisława Staszica nazwał "jakobinami i złymi duchami króla". Namawiał papieża Piusa VI na interwencję, gdyż obawiał się, że wzorem porewolucyjnej Francji, Polska zlikwiduje przywileje Kościoła. Pius XII i inni papieże (oprócz Franciszka) troszczyli się o jedno - aby nie utracić wpływów. Franciszek pokazuje o co powinien się troszczyć KK, to jest uważany za antychrysta. No tak niektórzy tracą wpływy. Odpowiedź jest prosta - wielu papieży i nie tylko mieli i mają w d.. taki kraj jak Polska. Dopóki z Polski mają korzyść, to jest OK.
Jazzz2020.02.25 19:39
"... obawiał się ze wzorem porewolucyjnej Francji, Polska zlikwiduje przywileje Kościoła.". Rewolucja, a w szczególności Wandea, to wstydliwa karta historii Francji. Francuzi, często okazując wyższość, opowiadają że on dali Europie "prawa człowieka", ale skrzętnie przemilczają jak w czasie rewolucji wprowadzała je w życie armia republikańska. To Francuzi są sprawcami pierwszego zaplanowanego i wykonanego ludobójstwa. NIE DLATEGO ŻEBY ZLIKWIDOWAĆ PRZYWILEJE KOŚCIOŁA, ALE ŻEBY SIŁĄ UTWORZYĆ LAICKIE PAŃSTWO. To wtedy, w Wandei, wymyślono, że mordując ludzi masowo,należy wykorzystać ich ciała np: wytapiając z nich tłuszcz, obdzierając ciała ze skóry i wykorzystywać te cenne surowce do celów użytkowych. Wymyślano różne praktyczne sposoby, żeby więcej i skuteczniej ludzi zabijać. Ta rewolucja to wzorzec, ale nie dla wprowadzających prawa człowieka, a dla ludobójców, dyktatorów, tyranów.
antoni.s2020.02.26 10:02
Dlaczego więc ta oczywista prawda nie jest przekazywana w przestrzeni publicznej i w szkołach lecz pomijana milczeniem,jacy szatani są tu czynni?,wszyscy wiedzą ,więc dlaczego się o tym nie mówi,się pytam,pytam się?
Darek2020.02.26 16:31
Bo znajdujemy się pod okupacja Watykanu, i marionetkowe rządy okupowanej Polski nie maja interesu w ujawnianiu prawdy o okupancie. Ich rolą jest umacnianie władzy okupanta na podbitych terenach.
uczciwy obywatel2020.02.25 18:42
Bardzo dziwnie brzmi to tłumaczenie,aż niewiarygodnie!
man.of.Stagira2020.02.25 18:41
Dlaczego przed usunięciem z posady Rektora uniwersytetu naziści domagali się od Martina Heideggera aby NIE zapraszał na uroczystości uniwersyteckie kapelana katolickiego? Wielokrotnie. Ustąpił dopiero pod naciskiem. . Dlaczego? dlaczego? dlaczego? . tyle