13.12.19, 15:30fot. Maksacjusz.tv

Dlaczego papież wyniósł kard. Tagle na sam szczyt hierarchii Watykanu?

Czy papież Franciszek wskazał właśnie swojego następcę? Wielu komentatorów uważa, że awans dla kard. Luisa Tagle z Filipin to próba pokazania przez Franciszka, że to on właśnie powinien być przyszłym Piotrem. Jak pisze na łamach "National Catholic Register" o. Raymond J. de Souza, mianowanie kard. Tagle'a szefem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów jest jednak nie tylko prognostykiem na przyszłość, ale też decyzją ciekawą samą w sobie.

 

Dotychczasowym szefem Kongregacji był kard. Fernando Filoni, szanowany watykański dyplomata, który w 2003 roku jako jedyny ambasador nie opuścił Bagdadu podczas wojny irackiej. Filoni jest u progu 75. urodzin; co więcej już za dwa miesiące miał zakończyć swoją pięcioletnią kadencję na czele Kongregacji. Stąd wysłanie go na wcześniejszą emeryturę i zastąpienie zaledwie 62-letnim kardynałem Tagle jest zabiegiem wielce interesującym. Franciszek najwyraźniej chciał, aby Tagle już teraz zaczął kierować Kongregacja ds. Ewangelizacji Narodów, zwaną dawniej po łacinie Propaganda Fide.

O. de Souza wskazuje, że kardynała Filoniego obciążają dwie sprawy. Jedną jest jego współudział w podpisaniu porozumienia między Watykanem a Chinami, które miało poprawić sytuację katolików w Państwie Środka. A jednak nie poprawiło; Chiny dalej prześladują Kościół, a niedawno jeden z nowych biskupów, uznanych przez Watykan, uznał, że wierność wobec państwa, czyli de facto reżimu komunistów, jest ważniejsza niż wierność wobc Kościoła (sic).

Drugą sprawą są wydarzenia w diecezji Ahiara w Nigerii. Papież Benedykt XVI mianował w 2012 roku biskupem tej diecezji Petera Ebere Okpaleke, ale nigdy nie zdołał on objąć diecezji, bo wierni i część duchownych protestowała, domagając się biskupa z ich własnego plemienia. Kardynał Filoni nie zdołał rozwiązać tej sprawy. Co więcej, narobiono niemałego zamieszania: w 2017 roku Watykan zażądał od wszystkich księży z diecezji Ahiara, by poprosili Ojca Świętego o wybaczenie i zadeklarowali mu pełną wierność. W przeciwnym razie zagroził ich zawieszeniem. A jednak już po 9 miesiącach papież Franciszek... usunął bp. Okpaleke z Ahiary. W diecezji dotąd nie ma biskupa.

Według o. de Souzy mianowanie kardynała Tagle'a szefem Propaganda Fide może mieć też znaczenie ze względu na przyznanie większego niż dotąd priorytetu sprawom azjatyckim: Filipińczyk wydaje się dobrym wyborem na szefa Kongregacji, która zajmuje się mianowaniem biskupów na misyjnych terytoriach Azji i Afryki. Jako szef episkopatu Filipin i arcybiskup Manili kardynał Tagle jest tak naprawdę najważniejszym biskupem całej Azji. Co więcej kardynał Tagle, choć Filipińczyk, ma częściowo chińskie korzenie.
Na tym nie koniec. Kardynał Tagle jest znany z tego, że jeździł już jako hierarcha na rowerze, zamiast wozić się limuzyną czy nawet taksówkami; dużą wagę przykładał zawsze do posługi osobom biednym. Angażował się na rzecz ewangelizowania. Jest zasadniczo dość liberalny i otwarty, ale nie idzie na szpicy progresywnej rewolty, nie prowokuje. Mówiąc krótko, nie bez kozery bywa nazywany "azjatyckim Franciszkiem".

Co więcej sama Kongregacja Ewangelizacji Narodów jest niezwykle bogata i wpływowa, a to oznacza duże ryzyko korupcyjne. Kardynał Tagle będzie musiał wykonać naprawdę dużą pracę, by utrzymać ją w ryzach.

O. de Souza zauważa wreszcie, że wszelkie spekulacje na temat kardynała Tagle jako przyszłego papieża są bezpodstawne. Decyzje w tej sprawie nie zapadają teraz, ale na konkretnym konklawe - i będę wynikiem przekonań i przeczuć kardynałów dopiero w tamtej chwili.

bsw/ncregister.com

Komentarze

Foster2019.12.14 12:44
A Polaków to nie chcą ?
abbe2019.12.14 9:40
Dlaczego FRONDA nie robi selekcji wypowiedzi , jak to jest na innych portalach? Gdy czytam niektore komentarze to wydaje mi sie,ze FRONDA robi propagande antykatolicka !
Ania..2019.12.14 10:46
Cenzura ci się marzy, jak każdej pisowskiej kurvie.!!!!!!!!!!!
Michauowa2019.12.14 7:47
Kupa dorosłych facetów poprzebierała się w kiecki i mycki i bawi się w magiczne wyliczanki. Na szczęście światło humanizmu przepędza ciemnotę religijnego zabobonu!
Jan Radziszewski2019.12.14 4:42
wbrew wszelkim oczekiwaniom, obecnego papa Franciszka tj. Bergilię zastąpi żyd. antychryst Antonio Tajani /syn Bp i hebrajskiej zakonnicy/ a ostatnim Papa Będzie Polak "Petrus II"
Lol2019.12.13 22:18
Mam przyjaciół księży Filipińczyków , wszyscy oni dobrze wiedzą że kard Tagle to homoseksualista .
Stały czytelnik2019.12.13 16:52
Skoro jest to nominat Franciszka, to z pewnością ni ejst to prawdziwy katolik.
Katolik Tradycjonalista2019.12.13 16:41
Nie ważne kto będzie następcą papieża Franciszka, ale ważne aby kontynuował reformy rozpoczęte przez obecnego papieża.
Nie wiesz co mówisz! 2019.12.13 20:14
Jakie reformy? 1- pachamama 2- dawanie Eucharystii rozwodnikom i protestantom 3- Abu Zabi wszystkie religie i ich bogowie równi 4- brednie ekologizmu. To są te reformy , z których jesteś zadowolony? Nie ośmieszaj się tym zachwytem nad Bergoglio!
AB2019.12.13 16:32
Trzeba się gorąco modlić, bo drugiego Franciszka Kościół nie wytrzyma. Czy będzie Paczamama po raz drugi? Poza tym Azjaci na pewno odpuszczą Europę, oddadzą ją islamistom. Już Franciszek oddaje relikwie, bo sądzi, że bardziej potrzebne Palestyńczykom niż Europejczykom. Nie wyobrażam sobie Bazyliki Santa Maria Maggiore bez relikwi żłóbka. Ale o następnym papieżu nie będzie decydował Bergolio, tylko Duch Święty. Trzeba się modlić o następnego świętego, mądrego i silnego papieża. Bóg na pewno wysłucha.Poprzednio chyba tej gorącej modlitwy Kościoła zabrakło.
Katolik Tradycjonalista2019.12.13 16:45
Coś Ci się pomieszało kolego. Chyba papież Franciszek jest lepszym papieżem, niż ta "niemota" teologiczna co była przed Franciszkiem.
katolik2019.12.13 17:47
Pamiętam jak tamten czas wyboru papieża pełen był obaw czy wybrany będzie świętym czy heretykiem. Modlitwy w kościele nie brakło.Jakże cieszyliśmy się wtedy..nie wiedzieliśmy że wilka wybrano...ale modlitwy nie brakło...
Samuel_20042019.12.14 1:48
Kto wybrał wilka? Duch Święty?
katolik2019.12.14 14:07
Uciecha z wyboru Papieża pewnie była w pewnym stopniu, ale niepełna , bo przecież z wyboru Ducha św był Papiez Benedykt Wybór Papieża Franciszka został zaplanowany przez masonów
Ania..2019.12.13 16:17
Następcą Franciszka miał być Tymek Szydło, jako Jan Paweł III, ale w tej sytuacji,cały misterny plan Beci poszedł się jeb-ać.!!!!!!!!!!!!!!
p2019.12.13 20:10
chyba ci żal, że to nie ciebie je....
JONASIK2019.12.13 20:45
Też o tym słyszałem. Ale w mojej wersji, nie Jan Paweł III, tylko Jan Paweł Wielki, ups zajęte?, no to Jan Paweł Zajeb....y!
kapral2019.12.14 3:07
A Czaskowski? Czy jak mu tam.
Zosia.2019.12.13 15:45
Jak powiedział Kargul do Pawlaka, na statku do Ameryki " dziki też człowiek".!!!!!!!!!!!!!
Tran2019.12.13 15:32
Dorosłe chłopy poprzebierali się w kiecki i mycki i bawią się w magiczne wyliczanki. Na szczęście ludzkość mądrzeje i światło humanizmu przepędza ciemnotę religijnego zabobonu!
matis892019.12.13 15:45
Tyle że wobec Bergoglio to najniżej na kolana padają lewakoateiści i ich politycy. Bergoglio jest panem lewakoateistów więc raczej mowa ogłupieniu niż zmądrzeniu.
Tran2019.12.13 15:50
Każdy kto chwali papieża czy KK nie jest w moim rozumieniu ateistą.
nnn2019.12.13 16:14
Żaden ateista nie pada przed Bergoglio na twarz. Papież dla ateisty jest po prostu przedstawicielem Watykanu, szefem wpływowej sekty, a ceniony jest za to że nie narzuca innym katolickiej wizji świata
matis892019.12.13 17:34
do nnn Owszem lewakoateiści masowo od lat padają na kolana przed ich religijnym Panem Głową Watykanu Bergoglio, płaszczą się przed nim, wspierają jego religiojną dziłalność, a nawet bronią go przed katolikami. Ich lewaccy politycy aż się łaszą do Pana Głowy Watykanu, ślinią się na kolanach a lewackoateistyczne massmedia ubustwiają Bergoglio bardziej niż katolickie. Bergoglio powybijał zęby i związał języki ateistom, że mają już zakaz religijny by krytykować obecną Głowę Watykanu swojego Pana. :))) Co do cenienia Głowy Watykanu przez ateistów to jest to związane z tym że ich Pan uwielbia religijnie politykować na cały świat i poprzedników przebija w tym że mu do kostek nie dorastają w politykowaniu.
rozbawiony głupotą śmiecia2019.12.13 20:00
swoim bełkotem pokazałeś tylko że w tej dziedzinie jesteś zwykłym lewackim DEBILEM. Nie osmieszaj się debilny śmieciu