Deutsche Welle: w sporze o praworządność chodzi o władzę, nie o wartości - zdjęcie
23.10.21, 09:10Fot. via Pixabay

Deutsche Welle: w sporze o praworządność chodzi o władzę, nie o wartości

63

"W sporze Polski z UE chodzi o władzę, nie o wartości" - pisze niemiecki dziennikarz Boris Kalnoky w gościnnym komentarzu dla Deutsche Welle.

Spór między Polską a Unią Europejską rozgorzał po tym, jak 7 października Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym zakwestionował nadrzędność traktatów europejskich nad krajową konstytucją.

"Przede wszystkim to, że z Brukseli i większości państw członkowskich rozlega się alarm, że „nigdy wcześniej” nie kwestionowano prymatu prawa europejskiego nad narodowym prawem konstytucyjnym. Jest to zwyczajnie nieprawdą" - pisze Kalnoky.

Kalnoky podkreśla, że nigdy nie było zgody na zasadę bezwzględnego pierwszeństwa prawa europejskiego nad krajowymi konstytucjami. Przypomniał, że projekt Konstytucji dla Europy z 2004 roku zawierał taki zapis, jednak upadł on z powodu referendów przeprowadzonych we Francji i, uwaga, w Holandii, która najgłośniej apeluje o zamrożenie środków finansowych dla Polski w związku z wyrokiem TK.

Kalnoky przypomniał również, że z zapisu o bezwzględnej nadrzędności prawa Unii nad konstytucjami zrezygnowano w Traktacie Lizbońskim z 2007 roku.

Samo zaś zagadnienie Kalnoky określił mianem "wybuchowego politycznie".

"W szczególności Wielka Brytania, ale także niemiecki Trybunał Konstytucyjny, zawsze dostrzegały tutaj potencjał konfliktu. W maju 2020 roku niemiecki TK orzekł, że kupno obligacji przez Europejski Bank Centralny jest „sprzeczne z jego uprawnieniami”. A orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE), że zakupy były zgodne z prawem UE, sąd w Karlsruhe nazwał „niezrozumiałym”. Tym samym zakwestionował prymat TSUE w tej sprawie" - zauważa dziennikarz.

Przypomniał następnie, że o pierwszeństwie orzeczeń TSUE nad konstytucjami krajowymi zadecydowali sami sędziowie TSUE. Wskazał tutaj na kluczowy w rozwoju prawa Unii wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (prawny poprzednik TSUE) w sprawie Costa vs E.N.E.L.

Kalnoky przypomniał, że formalny opór wobec tego orzeczenia był bardzo niewielki. Przyczyną był zaś fakt, że zasada ta dotyczyła zupełnie niepolitycznych kwestii.

"Wynikało to głównie z tego, że maksyma ta nigdy nie była wykorzystywana do obalania systemów politycznych państw członkowskich poprzez europejskie orzeczenia sądowe. Chodziło głównie o stosunkowo niepolityczne decyzje" - czytamy.

Dziennikarz zaznaczył jednak następnie, że w ostatnich latach uległo to zmianie, zaś "TSUE stał się czynnikiem władzy politycznej".

"Tak naprawdę nie chodzi tu ani o obowiązujące prawo, ani o „wartości europejskie”. Chodzi o kwestię walki o władzę. W artykule dla „Politico” Stefan Auer i Nicole Scicluna przedstawili stosowne argumenty" - pisze Kalnoky, odwołując się do zawierającej podobne tezy publikacji w portalu "Politico" - więcej czytaj tutaj.

Zdaniem Kalnoky'ego polski atak "skutecznie obnaża poważną słabość konstrukcji prawnej UE".

"Chodzi tu o coś więcej niż tylko o to, czy polski wymiar sprawiedliwości jest upolityczniony (do polskich wyborców należy ukaranie za to swojego rządu i odsunięcie go od władzy, jeśli tego nie chcą).

Chodzi o to, czy UE powinna być de facto państwem, czy też sojuszem suwerennych państw narodowych. Podstawą suwerenności każdego państwa jest jego konstytucja" - konkluduje Kalnoky.

jkg/deutsche welleKomentarze (63):

bogdanus2021.10.23 14:18
Nikt UE nie dał takiej władzy, by kontrolowała państwa narodowe. Kim wy jesteście, staliście się uzurpatorami, mało macie władzy. Nie na tym polega demokracja, która już wam przeszkadza w podboju narodów. Niema zgody na wymuszanie silą i wkraczania w nasze interesy. W Polskie prawo, styl życia, egzystencję każdego Polskiego obywatela.
YORK2021.10.23 13:29
PRECZ Z EUROKOMUNA I MIEDZYNARODOWYM LEWACTWEM, CZWARTEJ RZESZY NIE BEDZIE.
Filip2021.10.23 13:27
Marine Le Pen wzięła pożyczkę w rosyjskim banku w wysokości kilkunastu milionów dolarów. Następnie bank ten został zlikwidowany, żeby nie musiała zwrócić tej pożyczki. To była dotacja od Władimira Putina. Victor Orban i Matteo Salvini to są również wielbiciele Władimira Putina. Oni wszyscy są sojusznikami Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS-u realizuje strategiczne cele Władimira Putina polegające na rozbijaniu Unii Europejskiej. Potem Polska będzie zależna gospodarczo i politycznie od Rosji. Czyli nazywanie PiS-u nową "Targowicą" ma swoje logiczne uzasadnienie. Tylko ciemny lud wszystko kupi i zagłosuje na PiS!
katolicka deratyzacja Polski2021.10.23 14:34
PO to partia faszystowska.
442021.10.23 12:50
D E M O K R A C J A , - taki oto napis opozycja totalna, z lubością, umieszcza w widocznym miejscu, na swojej odzieży. ... - Obalić PiS, to niedoścignione marzenie lewactwa. Wielokrotnie odbywał się tzw. strajk kobiet (nieusatysfakcjonowanych zboczeńców), kontynuowane są obce Polakom parady dewiantów, tzw. zieloni nieustannie sabotują polską gospodarkę. Słyszymy ciągłe skargi i szkalowania na demokratycznie wybrane władze w Polsce. Kulminacją tych działań jest zablokowanie środków na odbudowę kraju po pandemii COVID. ... A nuż uda się oszukać lewacką, europejską parlamentarną większość i wyrwać władzę PiS-owi ... Wątpię ... Pytam jednak, czym dla opozycji totalnej jest D E M O K R A C J A , jeśli podstawowymi środkami do przejęcia władzy są anarchia, pomówienie, dywersja, sabotaż i antypolonizm? Absolutnie nie wierząc w mądrość i dobrą wolę totalnej opozycji, sugeruję jedynie zamianę hasła D E M O K R A C J A na H I P O K R Y Z J A.
Böno2021.10.23 13:04
Zgadza się. Talko według opozycji demokracja to nie tylko hipokryzja, lecz demokracja dla nich to przede wszystkim ich totalitaryzm i zamordyzm. Pamiętamy podwyższenie wieku emerytalnego, bez konsultacji ze społeczeństwem; projekt wysłania sześciolatków do szkół wbrew woli rodziców. Rozmowy w restauracji "U Sowy" pełne pogardy dla zwykłych Polaków... Można by jeszcze sporo tego wymienić. Tych zdrajców i chamów nie wolno już nigdy do władzy dopuścić.
czekista2021.10.23 12:30
Polityka to nic innego jak walka o wladze a w tej walce zawsze sa ofiary. Czy historia was tego nie uczy? Przesledzcie ostatnie tysiac lat historii.
RealPOlitik2021.10.23 12:05
W sporze o praworządność chodzi o to aby niemieckie pachołki uległe Berlinowi POwróciły do władzy w Polsce.
Anonim2021.10.23 12:16
Aktualnie rządzące pachołki Kremla bardzo się tego obawiają...
wr2021.10.23 15:18
Tusk - Putin to nasz czlowiek w Moskwie , Pis sprowadzil NATO ku radosci Putina to fakty wbrew twoim zaklamanym manipulacjom.
katolicka deratyzacja Polski2021.10.23 14:36
PO to partia faszystowska.
Ciekawy2021.10.23 11:16
Wygląda na to, że Polska z Unii pieniądze dostanie i wywołuje to dużą frustrację, niektórych, którzy liczyli, że Unia wykończy Polskę blokując jej fundusze. Wczoraj nawet Róża Thun von coś tam opojawiła się w RMF, aby publicznie wylewać swoje żale. Nie jest to raczej zaskoczenie, bo od kilku dni Tusk i niektórzy politycy PO zmienili ton swoich komentarzy, ale jak poczytać artykuły w opozycyjnych portalach dla niektórych to ogromny zawód. Teraz ich wrogiem stają sie Niemcy, bo ich obwiniają , o zmianę polityki Unii wobec Polski. Tylko zapomieli, że Niemcy kieruja się własnymi interesami a to do ich firm w Polsce trafi duża część tych pieniędzy. I oni na tym sporo zarobią.
Dziennikarka TVN2021.10.23 11:14
Zmarł Donald Tusk :(
Rumcajs2021.10.23 14:08
To Bardzo Radosna Wiadomość Dla Wielu Polaków, jeszcze niech kostucha postara się o TW. Bolka, Milera Belke i Cimiosiewicza i będzie Polska Szczęśliwa.
wr2021.10.23 11:13
Turow to jest probka dla zwolennikow uni a w rzeczywistosci globalistow i masonerii co zrobia z biednym ludem, na ktorego niewiedzy, zaslepieniu zrobia. To co tylko beda chcieli i wtedy bedzie za pozno.
Patriota2021.10.23 11:12
Tu mam unię ==> ( | )
Anonim2021.10.23 12:17
Unia jest zrozpaczona....😁😁😁
Filip2021.10.23 11:09
Jeśli Polska nie otrzyma dotacji z Funduszu Odbudowy, to z winy rządzących, a nie opozycji, bo to rządzący łamią praworządność, a nie opozycja. Wyrok Trybunału mgr Julii Przyłębskiej był deliktem konstytucyjnym, gdyż Trybunał Konstytucyjny nie ma uprawnień do badania kompetencji TSUE. Ponadto został wydany przy udziale osób nie uprawnionych czyli tzw. dublerów. Jeśli głosowanie przeciwko bezprawnemu wyrokowi było według pisowców głosowaniem przeciwko Polsce, to głosowanie przeciwko kandydaturze Polaka Donalda Tuska przez Beatę Szydło w Europarlamencie również. Jarosław Kaczyński wynik głosowania 27:1 uznał za zwycięstwo. Chcąc usprawiedliwić bezprecedensowe głosowanie przeciwko własnemu obywatelowi propaganda pisowska określała Donalda Tuska jako "zdrajcę", choć rządzący sami nie wiedzieli na czym jego "zdrada" miałaby polegać. Tylko ciemny lud to kupił.
krwawi z pyska unijna qrwa2021.10.23 11:11
takie pierdoły możesz mówić matce dziwce hahahahaha
miki2021.10.23 12:01
Filip wrzuć se na luz …nikt nie kupuje twoich głupot tu nawet nie było czego badać tylko przeczytać konstytucje że jest najważniejszym aktem prawnym na terenie e Polski następnie polskie ustawy a dopiero w trzeciej kolejności traktaty .. i traktatowo nie przekazano kompetencji do badani ustroju sądów wiec w przypadku sprzeczności praw w kompetencjach nie oddanych Polska konstytucja jest nadrzędna co i uchwaliło 9 innych państw w tym Niemcy i Francja i kiedyś TK „Rzeplińskiego” również Nie ma żadnych dublerów a jeśli nawet to orzeczenie zostało wydane w pełnym składzie z czego były ledwie dwa zdania odrębne z czego jednego sędziego z nominacji PiS Poziomo twoich wywodów to może koń w stajni głową pokiwa jak mu dasz owsa a nie z powodu twoich głupich wywodów …nikt tych twoich wypocin „nie kupuje” opozycja pod wodzą Donalda robi targowicę czyli zdradza Polskę… Donald tylko w tym jest doby a zaczął od „zdrady o świcie”
katolicka deratyzacja Polski2021.10.23 14:37
PO to partia faszystowska
HAHAHAHA2021.10.23 11:08
Duktator tusk to przegryw.
Anonim2021.10.23 11:16
Ból du.py Pisdzielców - bezcenny!😁😁😁
Anonim2021.10.23 14:05
Ból du.py Tuskowych matołów - bezcenny!😁😁😁
NaziBarbi2021.10.23 11:04
Zdechł strajk niekobiet
Uwielbiam Kaczyńskiego2021.10.23 11:02
Putin jest tchórzem i wygodnym arystokratą z KGB. Musi rządzić do śmierci, bo jak odda włądzę to go zabiją. Pewne, że do końca życia nie dotrwa. Zabiją go wcześniej i wtedy do władzy dojdą inni Rosjanie. Muzułmańscy. Będziemy musieli się z nimi dogadać aby nie walczyć za ue. Unia to wróg Polski, a za unię niech uniera strajk "kobiet".
Kinol2021.10.23 11:10
Ja będę pił kawusie jak będą umierać zachodni "europejczycy". Może sobie jednego zasuszę. :)))))))))) Ugadamy się z nimi, ze się nie atakujemy i git lub. A walczyć za ue będzie rodzina tuska :)))))))))))))))))))))))))))
fdf2021.10.23 10:59
Kasa, władza, wpływy kościół w Polsce.
fdf2021.10.23 14:09
Kasa, władza, wpływy SBeków w Polsce.
szubienica przy okazji2021.10.23 10:52
życzę śmierci donaldowi tuskowi, jego rodzinie i elektoratowi za emerytury 67!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
hahahaha2021.10.23 10:51
Mimo propagandy i jeszcze pro-unijnych sondaży, UE krwawi z pyska. Czas prysnął i każdy mądry Polak wie, że unia chce biednej Polski. Propaganda w tym tVN jeszcze robią wodę z mózgów, ale padają.
Anonim2021.10.23 10:55
Z pewnością, ale i tak dziś będziemy JBĆ PiS!😁😁😁
Konfederata2021.10.23 10:59
a my, Polacy wasze matki qrwy
Anonim2021.10.23 11:05
Wam, polaczkom (nie mylić z Polakami) nie staje, więc możesz sobie co najwyżej trzepnąć kapucyna na miękkiej fajce.😁😁😁😁
Anonim2021.10.23 14:09
Z pewnością, ale i tak dziś będziemy JBĆ PO i TUSKA!😁😁😁
WAŻNE2021.10.23 10:44
https://www.fronda.pl/a/sondaz-konstytucja-najwazniejsza-dla-prawie-80-proc-polakow,168551.html
Anonim2021.10.23 10:37
A my co będziemy robić od rana? Tak, zgadza się, będziemy JBĆ PIS!!! 😁😁😁😁
Hali2021.10.23 10:41
Bo nic innego nie potrafimy.Takie patożycie.
Kinol2021.10.23 10:51
wasze ubowskie matki są kvrvvami
Anonim2021.10.23 10:54
Skąd możesz wiedzieć, przecież Pisdzielcom nie staje? 😁😁😁
katolicka deratyzacja Polski2021.10.23 14:38
PO to partia faszystowska.
Böno2021.10.23 10:22
Ci wszyscy, którzy nie chcieli uznać wyższość polskiej Konstytucji nad TSUE i ustawami europejskimi powinni teraz całkowicie zamilknąć. Argumentów wystarczy. A jeśli jeszcze ktoś napisze swoje głupie krytyki w tej sprawie, to po prostu jest głupcem, ignorantem lub wrogiem Polski i Polaków i powinien ten kraj jak najszybciej opuścić. Zdrajcy: Tusk, Ruzia, Lewandowski, Biedroń, Miller ...,... powinni sobie poszukać innej ojczyzny, bo Polakami nie są.
STARY2021.10.23 10:26
To sa najemnicy szatana po trupach do srebrnikow.
Po 11 ...2021.10.23 10:19
Deutsche Welle: w sporze o praworządność chodzi o władzę, nie o wartości. Tak, chodzi o utrzymanie władzy przez PiS.
mlody2021.10.23 10:24
O wladzy w Polsce decyduja Polacy a nie garstka zydowskich judaszy.
Böno2021.10.23 10:24
Chodzi o suwerenność Polski. Po tym wszystkich zagrywkach, zdrajcom władzy nie damy. Capito?
tera ja2021.10.23 10:25
Tak,skarbie,chodzi o utrzymanie wladzy,takiej,jaka wskazali wborcy swoim glosowaniem!!!!
katolicka detatyzacja Polski2021.10.23 14:39
PO to partia faszystowska
nowy2021.10.24 9:57
Tak żądza władzy przez Her Tuska
miki2021.10.23 10:05
sensowne wnioski sensowny artykuł ...no włascnie : chodzi o włdze której TSUE nikt nie przyznał w istotnej przestrzni np. ustrój sądów... to może ocenić tylko suweren czyli wyborca danego kraju ..zarówno nasza opzycja to kompletne denne dno jak i EU-parlament to konpletne denne dno ... jak o nich myślę przychdza mi tylko skojarzenia z niepoczytalnym małpim gajem...
memory2021.10.23 11:42
PO + PSL wykombinowało sobie ze jak PIS wygra wybory to oni będą nadal mieć władzę w SN i TK oraz w RPO. Niestety "ten niedobry PIS" pokrzyżował im plany w sprawiedliwości. No to PO po oręż uczepiła się lewackiej PE, KE i TSUE, myśląc że pod taką potęgą PIS ugnie się :).
miki2021.10.23 11:48
jak piszesz to jak już to PO próbowało zepsuć TK i PiS je naprawił tylko zaponiałeś o SLD z tym że przynajmniej Miler przyznał sie do błędu
droma2021.10.23 9:46
w sporze o władzę jest jeszcze wyższy poziom jest to walka dobra ze złem ,żeby utrzymać władzę na kremlu odbywają się obrzędy satanistyczne i korzysta się z pomocy szatana ,byle się utrzymać ,można też służyć dobru chociaż to ciężki kawałek chleba ...
Anonim2021.10.23 9:47
Zaraz Cię Olgino zawali shitem za ten wpis.
Anonim2021.10.23 9:44
projekt Konstytucji dla Europy z 2004 roku zawierał taki zapis. A więc odrzuconą wtedy konstytucję urzędasy UE uważają za obowiązującą. Ta konstytucja UE to taki zombi czyli żywy trup.
Mejer2021.10.23 9:43
Morawiecki byłby dobrym szefem KE
to prawda2021.10.23 9:48
tyle że oni nie wybierają mądrzejszych od siebie
SZOK!! MEGA MASAKRA!! TYLKO U NAS!!!2021.10.23 9:28
W serwisie poufnarozmowa.com ukazał się nowy e-mail, mający pochodzić ze skrzynki Michała Dworczyka. Korespondencję prowadzą premier Mateusz Morawiecki oraz szef rządowego Centrum Analiz Strategicznych Norbert Maliszewski. Panowie dyskutują o operacji obciążania organizatorów demonstracji przeciwko zakazowi aborcji odpowiedzialnością za wzrost zakażeń na COVID-19 — mimo że nie mają wiarygodnych danych, które to potwierdzają.
droma2021.10.23 9:41
wania to i tak kultura ,organizatorów powinno się powiesić i nic więcej -paniał wania ...
x2021.10.23 9:42
chyba oczywiste jest że zgromadzenie ludzi jest zagrożeniem w sytuacji pandemii, jakich dowodów poszukujesz? przecież cały świat lewacki i nie tylko o tym trąbił, WHO itd.
Anonim2021.10.23 9:43
z tymi rewelacjami to na portal platformy obywatelskiej "Sok z Buraka" tam z pewnością będziesz miał polubienia
...2021.10.23 9:45
co to ma wspólnego z tematem artykułu?
katolicka deratyzacja Polski2021.10.23 14:42
PO i Konfedercja to blizniacze partie faszystowskie