ARTYKUŁ Z: OŚRODEK ANALIZ STRATEGICZNYCH

 

Ośrodek Analiz Strategicznych oraz Centrum Stosunków Międzynarodowych z przyjemnością informują o tym, iż 14 listopada odbędzie się pierwsza debata w ramach cyklu „Debat Ponad Podziałami” zatytułowana  „Polska – Litwa: jak zakończyć Zimną Wojnę sojuszników”.

Głównym sponsorem Debaty jest PZU

W debacie wezmą udział:

  • p. Waldemar Tomaszewski, lider Akcji Wyborczej Polaków na Litwie
  • p. Włodzimierz Cimoszewicz
  • poseł Michał Dworczyk, PiS
  • amb. Mariusz Maszkiewicz, MSZ
  • p. Eugeniusz Smolar, CSM

Wierzymy, że skład panelistów, wśród których znaleźli się przedstawiciele różnych stron sporu politycznego oraz przedstawiciele różnych nurtów myślenia o polityce zagranicznej pozwoli na przeprowadzenie rzetelnej, prawdziwej, ale zarazem kulturalnej rozmowy.

Nasi paneliści odniosą się do zagadnień takich jak m.in.:

  1. W jaki sposób dokonać przełomu w relacjach polsko-litewskich? Czy szukać wielkiego przełomu czy też budować tzw. „mapę drogową”?
  2. Jaki jest katalog wyzwań w relacjach bilateralnych? O co powinniśmy walczyć? Co możemy dać w zamian?
  3. Czy gesty pomagają w relacjach z Litwą? Jakie gesty możemy wykonać a jakich oczekiwać? Jak uniknąć dysproporcji, tj. sytuacji, gdy jedna strona wykonuje gesty, a druga idzie na ustępstwa w konkretnych sprawach.
  4. Z kim i jak rozmawiać, aby posunąć do przodu cały proces? Jak uniknąć udawania dialogu, fałszywego pojednania i „debatologii”?
  5. Jakie elementy psychologiczne utrudniają a jakie ułatwiają porozumienie?
  6. Jakie konkretne kroki należy przedsięwziąć, by zakończyć polsko-litewską „zimną wojnę”?

W debacie wezmą udział politycy, przedstawiciele biznesu, ludzie kultury, czołowi dziennikarze i publicyści oraz eksperci. Relację z debaty, która odbędzie się z zachowaniem Chatham House Rule, zamieścimy na stronie OAS i CSM. W czasie debaty będziemy dążyć do sformułowania katalogu konkretnych rekomendacji,  które przedstawimy odpowiednim władzom państwowym. Liczymy na to, że w ślad za naszą debatą dojdzie również do rozmów ze stroną litewską.

dam/oaspl.org