Dania: Premier Szydło podpisała memorandum ws. Baltic Pipe - zdjęcie
09.06.17, 17:46zdj. Twitter/Kancelaria Premiera

Dania: Premier Szydło podpisała memorandum ws. Baltic Pipe

Premier Beata Szydło spotkała się w Kopenhadze z premierem Danii, Larsem Lokke Rasmussenem. Po spotkaniu odbył się wspólny briefing prasowy szefów rządów. 

Szydło przebywa z jednodniową wizytą w Danii, w trakcie której będzie rozmawiać z Rasmussenem m.in. o polsko-duńsko-norweskim projekcie gazociągu Baltic Pipe, który ma połączyć polski system przesyłu gazu ze złożami na szelfie norweskim Morza Północnego.  Polska premier podkreśliła, że jej wizyta jest dobrą okazją do rozmowy o ważnych sprawach łączących oba kraje. 

"Bardzo cieszę się, że będziemy rozmawiali o sprawach, które dotyczą gospodarki. Ogromną satysfakcją dla mnie jest to, że będziemy dzisiaj podpisywali memorandum dotyczące Baltic Pipe. Dla Polski to jest bardzo ważna inwestycja, to jest kwestia związana z poprawą bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale też całego naszego regionu"-powiedziała szefowa polskiego rządu. 

"Polskę i Danię łączą ożywione relacje gospodarcze, ale chcielibyśmy, żeby te relacje były jeszcze silniejsze, żebyśmy mogli realizować więcej projektów gospodarczych, by (...) polskie firmy mogły inwestować w Danii” - zaznaczyła Beata Szydło. Jak podkreśliła, „duńskie firmy z powodzeniem inwestują w Polsce”. Dziś polska premier spotka się również z duńskimi inwestorami. 

Beata Szydło poinformowała, że rozmowy z szefem duńskiego rządu będą dotyczyć również Unii Europejskiej, a wszystko w związku ze szczytem, który odbędzie się za dwa tygodnie w Brukseli.

"Dzisiaj też jest ważny dzień, bo odbyły się wczoraj wybory w Wielkiej Brytanii. Wszyscy dyskutują ten wynik, myśmy również zamienili na ten temat kilka zdań, wchodząc tutaj na górę, i sądzę, że (tej sprawie) też pewnie poświęcimy jakąś część naszej rozmowy"- poinformowała premier. 

Z kolei Lars Lokke Rasmussen oświadczył, że duże nadzieje wiąże m.in. ze współpracą obu krajów w zakresie energetyki.

"Z panią premier już pokrótce rozmawialiśmy na temat gazociągu między Danią a Polską, tzw. Baltic Pipe. Mam nadzieję, że ten projekt wraz z odpowiednimi decyzjami zostanie zrealizowany i że będzie on korzystny dla Polski i Danii"- poinformował szef duńskiego rządu. Premier Danii powiedział również, że na spotkaniu z Szydło poruszane będą m.in. kwestie polityki europejskiej.

"Polska i Dania żałują, że Wielka Brytania wychodzi z UE. Tracimy naprawdę silnego partnera, co oznacza, że pozostałe kraje muszą trzymać się jeszcze bliżej i bliżej ze sobą współpracować" - ocenił.

Jak dodał, w trakcie spotkania z polską premier poruszony zostanie również temat współpracy gospodarczej Danii i Polski. Podkreślił,  że "Polska jest dla Danii jednym z ważniejszych partnerów handlowych", dlatego też jego kraj chciałby promować tę współpracę. Spotkanie ma dotyczyć również kwestii bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego.

"Słuszna jest ocena, że ta sytuacja dramatycznie się zmieniła. Trwała, wysunięta obecność NATO w tym regionie jest szczególnie istotna, by móc odpowiedzieć na agresywne zachowanie Rosji i oba nasze kraje o tym wiedzą"- powiedział Rasmussen, dodając, że Dania wyśle 200 swoich żołnierzy do Estonii.

Po wspólnym oświadczeniu Szydło i Rasmussen podpisali memorandum w sprawie Baltic Pipe. Szefowa polskiego rządu odwiedzi dziś również Państwowe Muzeum Sztuki w Kopenhadze oraz spotka się z przedstawicielami Polonii w ambasadzie RP.

JJ/PAP, IAR, Fronda.pl