Czy PiS zaskarbi sobie zaufanie klasy średniej? - zdjęcie
10.09.19, 09:54Zdj. Prawo i Sprawiedliwość, Flickr, CC BY SA 2.0

Czy PiS zaskarbi sobie zaufanie klasy średniej?

14

W trwającej kampanii wyborczej nie da się nie zauważyć, że Zjednoczona Prawica i Koalicja Obywatelska konkurują o wyborców z jednej z grup społecznych. Mowa o tzw. klasie średniej. 

O tej części Polaków krąży stereotyp, jakoby sprzeciwiała się ona programom socjalnym. Jest to grupa postrzegana jako posiadająca stabilny status ekonomiczny i stałe dochody. Stąd wydaje się, że klasę średnią będzie interesować bardziej wizja niższych składek i podatków. Prawo i Sprawiedliwość, choć już przegłosowało obniżkę PIT, nie rezygnuje z transferów społecznych. Czy zatem partii rządzącej nie uda się pozyskać przynajmniej części elektoratu z klasy średniej, kojarzonej raczej z beneficjentami wolnego rynku, którzy do wszystkiego doszli ciężką pracą?

Raport „Klasa średnia w Polsce”, opublikowany w związku z badaniami Polskiego Instytutu Ekonomicznego, pokazuje, że ta grupa społeczna, choć niechętnie patrzy na podwyżki podatków, aby finansować nowe wydatki, jednocześnie nie upiera się przy ich obniżaniu. 

"Za obniżeniem podatków, co musi się skończyć mniejszymi wydatkami, opowiada się 32 proc. w klasie średniej w porównaniu do 29 proc. członków klasy niższej. Co innego klasa wyższa, gdzie za wariantem „niższe podatki, ale mniejsze wydatki” opowiada się ponad połowa, bo 51 proc. pytanych"-czytamy na portalu Forsal.pl, który dotarł do raportu PIE. Klasa średnia byłaby usatysfakcjonowana utrzymaniem obecnego stanu: zarówno stawek, jak i wydatków na dzisiejszym poziomie. 

Dyrektor PIE, Piotr Arak zwraca uwagę, że polska klasa średnia, pomimo wyraźnych różnic materialnych, myśli o realizowaniu programów socjalnych podobnie jak klasa niższa. 

"Przedstawiciele klasy średniej częściej niż członkowie klasy wyższej dostrzegają pozytywne strony redystrybucji oraz rzadziej niż członkowie tej grupy zwracają uwagę na wady działania systemu świadczeń społecznych. Zapewne wynika to z tego, że w ich rodzinach mogą być osoby korzystające ze świadczeń społecznych, np. emerytur czy rent, nie wspominając o świadczeniu „Rodzina 500+”, a także publicznej ochrony zdrowia, z którą członkowie klasy wyższej mogą mieć mniej wspólnego"-tłumaczy Arak. Dyrektor PIE podkreśla, że zdaniem 1/5 przedstawicieli klasy średniej świadczenia socjalne zapobiegają biedzie. Z twierdzeniem, że system świadczeń społecznych prowadzi do większej równości społecznej zdecydowanie zgadza się średnio 20 proc. członków klasy niższej, 16 proc. średniej oraz 9 proc. wyższej.

yenn/Forsal.pl, Fronda.pl

Komentarze (14):

ZERR02019.09.10 15:03
Najłatwiej kogoś zniszczyć, gdy najpierw zdobędzie sie jego zaufanie.
Andrzej2019.09.10 14:58
Tylko gdzie jest ta klasa średnia w Polsce? Mamy kilkuprocentową klasę wyższą oraz klasę niższą. Przy tej polityce płacowej niszczy się zalążki klasy średniej spychając ją do klasy niższej.
Spoko2019.09.10 12:14
W 2015 roku staliśmy na krawędzi katastrofy państwa polskiego po 8 latach rządów PO i PSL. Dzięki Bogu wybraliśmy wtedy zjednoczoną prawicę z PIS-em na czele ! Ta formacja polityczna tylko przez 4 lata zrobiła więcej dobrego dla Polski i Polaków niż inni przez całe dziesięciolecia. Obietnice wyborcze z 2015 są zrealizowane, a piątki Kaczyńskiego i Morawieckiego to wspaniałe, nowe programy dla Polaków, które są obecnie w realizacji. Gospodarka kwitnie i rośnie w tempie > 4 % PKB, a Polacy są zadowoleni i mówią, że jest odczuwalnie lepiej. No i mamy 2019 rok i nowe wybory parlamentarne. 7.09.2019 został przedstawiony program wyborczy PIS: Plan Kaczyńskiego – polska wersja państwa dobrobytu !!! Program wyborczy: minimalna pensja na koniec 2020=3000 zł, a na koniec 2023=4000 zł, od 2021 14-tka dla emerytów, pełne dopłaty do 1 ha dla rolników, reforma sądownictwa będzie kontynuowana, fundusze: modernizacji szpitali, inwestycji dla szkół i 100 obwodnic, remonty 150 dworców kolejowych, ZUS liczony od dochodów firm, podstawa ryczałtu od dochodu a nie przychodu. Już niedługo dogonimy zachód, a krótko po tym Niemcy ! Morawiecki: Chcemy by Polska była najlepszym miejscem do życia w Europie !!! UE Komisarz Janusz Wojciechowski będzie z pewnością dbał o interesy polskich rolników. Niech rządzą dalej !!!
J.P2019.09.10 12:12
Nie zaskarbi!! Ale dobrze, że PiS się budzi i widzi że przedsiębiorców w ch..j swoją propagandą nie zrobi.
Jarek2019.09.10 11:10
Klasa średnia, to między innymi działalność gospodarcza. Ci ludzie umieją liczyć (przynajmniej niektórzy) Właściciele małych firm. Efekt minimalnej płacy: 1) zwolnienia pracowników, zwolnią tych słabych, zapłacą więcej tym lepszym i będą wymagać większej wydajności pracy. 2) większe obciążenia: składki na ZUS, podatki; 3) Wzrost cen wszystkiego - zwłaszcza usług. PIS strzelił sobie w kolanko Prezesa (Prezes sam sobie strzelił) Niech będzie minimalna pensja nawet 5000 PLN. Poczekamy na inflację. Kłamczuszek już powiedział, że waloryzacji 500+ nie będzie, bo przecież już ją zrobił, waloryzował o 100% dał 500+ na pierwsze dziecko. Ale czy beneficjenci 500+ potrafią to zrozumieć (niektórzy tak, ale nie wszyscy) Biedni Ci emeryci, nawet dwie 13-stki im nie pomogą. To jest myślenie dla ludzi? Dla Polaków? To jest perfidne myślenie neobolszewickie, jak utrzymać się przy władzy i dalej doić, bo się należy.
Urszula2019.09.10 11:18
Te 13-tki to puste obietnice. W budżecie państwa na przyszły rok nie ma kasy na emerycką 13-tkę. Nie przeszkadza to jednak Kaczyńskiemu i Mateuszkowi kłamać, że emeryci tę 13-tkę otrzymają jak PiS będzie przy władzy. Ale wtedy budżet nie będzie zrównoważony, jak obiecuje kłamczuszek. Ciemny lud jednak kupuje.
Eliza2019.09.11 3:13
Urszula, vel "dzielnicowy", vel ....Pamiętamy o tym nicku dumny g...ju! Jak gówniarz zmienia nicki! Przecież pisałeś, że jesteś też Urszulą, Agnieszką Dz. itd.... Powiedz, dlaczego mam ci wierzyć ! Wyssałes to z palca, bez żadnych źródeł! Twoje przemyślenia, tylko i wyłącznie! Nie ma jeszcze dokładnie budżetu, tylko części składowe, które mogą ulegać zmianom na plus lub minus! A "13" będą napewno! Kilka razy pytano ich i potwierdzali ! Nie kłam !!!
Cool2019.09.10 12:04
Myśle, że nie doceniasz PiS-u, gdyby chodziło tylko o utrzymanie sie przy władzy?! to akurat nic nowego, wszystkim o to chodzi. ... problem jest znacznie głębszy i znacznie poważniejszy niż sądzisz,
Spoko2019.09.10 12:16
Ty Jarek, jak się sam wabisz, jeśli według ciebie klasa średnia to działalność gospodarcza, to ty powinieneś się leczyć w wariatkowie !
Jarek2019.09.10 12:54
@ Spoko, masz problem z czytaniem ze zrozumieniem. Nie dziwi. napisałem: MIĘDZY INNYMI Zauważyłeś wreszcie? Ja podałem ludzkie imię, ale skoro się wabisz SPOKO, i chcesz aby tak na Ciebie wołano, to Twoja sprawa. Przechodziłeś ostatnio trymowanie?
Cogito ergo sum2019.09.10 10:55
Klasa średnia - przedsiębiorcy potrzebują niewolnika a nie wymagającego pracownika. Ich interesy reprezentuje Platforma, bo ona tworzy rynek niewolników
Cool2019.09.10 11:04
Nie chcesz być niewolnikiem?! Otwórz D.G. a przekonasz sie jak szybko minie twoja miłośc do PiS-u i w ogóle wszelkich polityków czy pasożytów z budżetówki! Źle adresujesz swoje żale!
aspiring educationalist2019.09.10 10:42
Przedsiębiorca zarabiający 200 tys. zł rocznie zamiast 16 tys. zł będzie musiał oddać w przyszłym roku do ZUS ponad trzy razy więcej, czyli ok. 55 tys. Tak PiS chce zdobyć pieniądze na wydatki socjalne. – To jest coś niewyobrażalnego. Przedsiębiorcy będą po prostu wyć, gdy te zmiany wejdą w życie – alarmuje Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan. Pomysł nowego oskładkowania firm ogłosił w sobotę na konwencji PiS premier Mateusz Morawiecki.
Cool2019.09.10 10:36
Co za pitolenie!!! Klasa średnia to dla PiS-u dojna krowa! ... bardzo już wychudzona, dodam!