Czy PiS zakaże aborcji eugenicznej? Oto, co odpowiedział wiceminister - zdjęcie
07.10.19, 19:08Zdj. Suparna Sinha, CC BY SA 2.0, Flickr

Czy PiS zakaże aborcji eugenicznej? Oto, co odpowiedział wiceminister

53

Wielu katolickich wyborców ma pewien problem z głosowaniem na PiS. Chodzi o kwestię aborcji eugenicznej. Obecnie rządząca formacja polityczna, mimo większości w Sejmie i Senacie oraz swojego przedstawiciela w Pałacu Prezydenckim, nie zakazała tego rodzaju "zabiegów". Podczas debaty na antenie radia RMF FM padło pytanie o brak zaostrzenia prawa aborcyjnego. Odpowiadał na nie kandydat PiS do Sejmu, wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. 

Polityk wskazał przede wszystkim, że projekty obywatelskie nie podlegają dyskontynuacji, więc będą mogły być procedowane w kolejnej kadencji Sejmu. Warszawski radny tłumaczył, że kwestia zakazu aborcji eugenicznej jest w tej chwili przedmiotem postępowania Trybunału Konstytucyjnego. Orzeczenie TK w kwestii zgodności takich przepisów z Konstytucją będzie dla PiS "prawdziwym wyznacznikiem tego, czy takie przepisy są w polskim prawie dopuszczalne".

"Natomiast oczywistym jest, że nasz obóz jest za jak największą ochroną życia, dlatego w pierwszej kolejności wprowadziliśmy w tej kadencji szereg programów za życiem"-przypomniał Sebastian Kaleta. Dopytywany, czy PiS poprze zaostrzenie prawa aborcyjnego w przypadku przesłanki eugenicznej, polityk raz jeszcze powołał się na Trybunał Konstytucyjny i jego przyszłe orzecznie w tej sprawie- jeżeli TK uzna, że ten zapis jest zgodny z polską konstytucją, rząd poprze zakaz aborcji eugenicznej. 

yenn/RMF FM, Fronda.pl

Dlaczego mają w Sejmie i Senacie większość oraz swojego przedstawiciela w Pałacu Prezydenckim Prawo i Sprawiedliwość nie zdecydowało się na zmiany w przepisach dotyczących aborcji? Na to pytanie odpowiedział kandydat PiS Sebastian Kaleta.

Sebastian Kaleta, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu był jednym z gościem Marcina Zaborskiego w debacie na antenie RMF FM. Polityk zapytany został, dlaczego jego formacja mając w parlamencie większość i "swojego" prezydenta nie zwiększyła prawnej ochrony życia zakazując aborcji eugenicznej.

W odpowiedzi na to pytanie Kaleta zaznaczył, że projekty obywatelskie nie podlegają dyskontynuacji, więc będą mogły być procedowany w kolejnej kadencji Sejmu. Polityk przypomniał również, że kwestia zakazania aborcji eugenicznej jest obecnie przedmiotem postępowania Trybunału Konstytucyjnego. Jak podkreślił, orzeczenie TK mówiące o tym, czy aborcja w tym zakresie jest zgodna z konstytucją, będzie "będzie prawdziwym wyznacznikiem tego, czy takie przepisy są w polskim prawie dopuszczalne".

– Natomiast oczywistym jest, że nasz obóz jest za jak największą ochroną życia, dlatego w pierwszej kolejności wprowadziliśmy w tej kadencji szereg programów za życiem – dodawał. Dopytywany, czy Prawo i Sprawiedliwość poprze taką zmianę w prawie, Kaleta odparł, że jeśli TK przyzna, że nie jest to zgodne z polską konstytucją, tak będzie musiało zrobić.

 

Fakty RMF FM@RMF24pl
 
 

Sebastian @sjkaleta w : Jeśli TK wyda wyrok ws. tzw. aborcji eugenicznej, będziemy musieli zmienić ustawę

 
Osadzony film
 
Zobacz pozostałe Tweety użytkownika Fakty RMF FM
 
 

 

Przypomnijmy, że 27 października 2017 roku grupa 107 posłów z różnych środowisk politycznych złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją art. 4a ust.1 pkt 2, oraz art. 4a ust. 2 zdanie pierwsze ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Od tamtej pory TK nie znajął się wnioskiem parlamentarzystów. Co więcej, szef KPRM w jednym z wywiadów oświadczył, że zmiany prawa w tym zakresie nie są planowane.

 

 

/ Źródło: RMF 24
/ api

Komentarze (53):

Katolik2019.10.8 12:15
Trudno powiedzieć czy zrobią czy nie. Lobby proaborcyjne i gender jest potężne i ma potężne fundusze w każdym środowisku również w Kościele. Najbardziej smutne jest to, że obecnie ludzie którzy starają się chronić życie od poczęcia są dyskryminowani i izolowani ze społeczeństwa jak również zastraszani. Tak wygląda to na chwile obecną. Sam nie wiem dlaczego i kto w tej batalii wygrywa. Czy Rząd który obiecuje że sobie z tym poradzi, czy opozycja która ma jednak potężne zaplecze lobbystyczne promujące otwarcie rozwiązłość, hedonizm i aborcje. Ja uważam, że jeśli nie ochronimy życia grozi nam katastrofa sięgająca wielu przyszłych pokoleń. Pan Bóg Jest za Życiem, jedynie to jest pewne. Jezu ufam Tobie.
JONASIK2019.10.8 6:51
"Czy PiS zakaże aborcji eugenicznej? Kaleta odpowiada" No chyba raczej powinno być tak: "Czy PiS zakaże aborcji eugenicznej? Kobieta odpowiada"
Ja2019.10.8 6:39
Ile takich dzieci wychowujecie, tu jazgoczacy przeciw aborcji eugenicznej!!!!???? G.. o wiecie, co za życie ma taka matka!!!!! A raczej NIE MA!!!! Pomoc państwa, Konkretna, to fikcja. Zostawić wybór kobiecie!!!
ada2019.10.8 1:46
Cos mi sie wydaje , ze Autor tekstu jak i kontatorzy ludzacy sie, ze w nastepnej kadencji to .... nie zauwazyli chyba , ze min.Glinski i premier Morawiecki juz sie wypowiedzieli na ten temat dosyc jednoznacznie .
Jędrzej2019.10.8 5:29
Nie mogę się z Pania zgodzić, zwłaszcza gdy chodzi o premiere Morawieckiego. Tu nie chodzi przecież o wypowiedzi do prasy czy ich brak. Najgłośniej wypowiadaja sië ci, o których wiadomo, że nigdy do żadnych zmian prawa antyaborcyjnego nie będa w stanie doprowadzić. Warto może poczytać sobie wskazówki św. Jana Pawła Ii dla katolickich polityków w tej kwestii.
Zenon2019.10.7 21:58
A to procedowanie w TK trwa coś za długo!! Czyżby miało tam poleżeć, aż ktoś powie, ze już można wypościć. A posłowie czekają na orzeczenie TK - i kółko się zamyka. Jeden zwala na drugiego, a dzieci giną w majestacie prawa, w czasie rządów prawicy, która podobno dba o życie każdego człowieka!!!
Jędrzej2019.10.8 5:22
Świetnie rozumiem Pana frustrację, ale niech Pan raczy na to sojrzeć bardziej spokojnie. Tu nie chodzi tylko o zmianę prawa, ale też o zabezpieczenie się przed tym aby raz zmienione prawo nie było ponownie szybko zmieniane na może jeszcze gorsze. A przecież nawoływania w tym kierunku nadal sa bardzo silne. Trwałe zmiany najlepiej by gwarantowała nowa patriotyczha konstytucja, a tylko PiS może tego w przyszłości dokonać.
marek2019.10.7 19:52
Damy im szansę w drugiej kadencji. Jeżeli nie wywiążą się z praw przynależnych każdemu człowiekowi a szczególnie temu malutkiemu i bezbronnemu to trzeba będzie poszukać sobie w 2023 r innych kandydatów i innej opcji politycznej. Panie i panowie posłowie z PISu. Mimo tego że robicie naprawdę wiele dobrego dla Polski i Polaków to "pochylcie" się w końcu nad tymi malutkimi bezbronnymi istotkami które "współczesny" lewacki zakłamany świat i establishment skazuje na ZAGŁADĘ! Macie na to kolejne 4 lata...
Jahu2019.10.8 5:10
👍👍👍👍👋👋👋
Andej2019.10.7 19:48
Mętna odpowiedź i zniechęcająca. Po prostu boją się zająć zdecydowane stanowisko. Może, gdyby mieli 2/3 Sejmu, to by się zdecydowali. Ale to my, Polacy powinniśmy wymusić na rządzących pełną ochronę człowieka, niezależnie od płci. Nie tylko ratować kobiety, ale także mężczyzna. A w szczególności dzieci. A morderstw powinno być karalne, niezależnie od wieku i stopnia ochrony ofiary.
Sebastian Lorenc2019.10.7 19:56
A aborcja w sytuacji zagrożenia życia, czy zdrowia kobiety?
marek2019.10.7 19:59
Nie ma czegoś takiego. Współczesna medycyna nie z takimi problemami sobie radzi.
Sebastian Lorenc2019.10.7 20:00
Serio? A ciąża pozamaciczna, a ciąża u dziecka ( na przykład 12 latki) , a ciąża u chorej na nowotwór, który trzeba leczyć chemioterapią?
marek2019.10.7 20:09
No i? Jakiś problem?
Sebastian Lorenc2019.10.7 20:15
Kobiety w ciąży pozamacicznej też byś nie ratował? Jedynym ratunkiem dla niej jest natychmiastowe przerwanie ciąży. Ale fakt, są kraje, na przykład Salwador, czy Indonezja gdzie jest to zabronione.
marek2019.10.7 20:22
O! Aga pomaga Sebkowi a może obydwoje to jednak jedno. Nieważne. No ok. Znasz naukę Kościoła w kwestii tzw aborcji? Potrafisz odpowiedzieć co nas katolików obliguje do obrony małych istotek zagrożonych zabiciem ale też do szacunku dla zdrowia i życia mamy? ...
Sebastian Lorenc2019.10.7 20:26
Sebek nie potrzebuje pomocy, a ja piszę za siebie, bo mam odwagę sie podpisać. Odpowiedz po prostu na pytanie. Zabiłbyś dziecko z ciąży pozamacicznej?
marek2019.10.7 20:41
Ja? Przecież to decyzja przyszłej mamy księżniczko. A jeśli mama jest katoliczką i zna naukę Kościoła Katolickiego (bo większość w ogóle nie ma pojęcia w jakich sklepieniach siedzi w niedzielę) to w czym problem?
leszczyna2019.10.7 20:53
W tym problem, że musi ginąć bez nadziei uratowania dziecka. Zginą oboje. Będzie dobrze? PS. Jak Ci dobrze, bo to nie Twój problem, proszę księcia pana. I nie Twoja decyzja, cudzą bardzo łatwo potępić nie ponosząc samemu żadnego ryzyka i odpowiedzialności za życie swoje i nie tylko.
marek2019.10.7 20:59
Kolejny/a??? Ilu tam macie w tej rodzinie? Gdzie aga? Gdzie sebek?
leszczyna2019.10.7 22:00
Zapytałam, czy dobrze - moralnie, religijnie, prawnie, życiowo - będzie, jeśli zarówno matka jak dziecko umrą w razie nie przerwania ciąży zagrażającej życiu matki? Bez matki dziecko niedostatecznie rozwinięte nie ma fizycznej możliwości przeżycia poza jej organizmem. Więc nie uchylaj się od odpowiedzi i nie dołączaj mnie do Agnieszki Dz. czy jakiegoś "sebka", ale odpowiedz na pytanie skierowane do Ciebie.
Sebastian Lorenc2019.10.8 4:34
Aga poszła spać, a leszczyna ma rację, w końcu nie odpowiedziałeś na pytanie. Sam nie znasz odpowiedzi,czy zapędziłeś się w kozi róg? Myślę, że na temat kościoła i teologii leszczyna ma dużo większą wiedzę od Ciebie, dlatego i tak byś poległ na dyskusji z Nią.
Jahu2019.10.8 8:29
Ciągle te same bajki opowiadacie, o ciąży pozamacicznej, przecież logiczne jest,że skoro ktoś jest za życiem to nie jest za tym,że matka ma umrzeć..trochę logiki, lekarz ma ratować każde życie i jeśli nie ma innego wyjścia to niestety musi zabić dziecko żeby ratować matkę..ale to są wyjątki i takie sytuacje nikogo nie obciążają..ani matki ani lekarza..i tyle w temacie..takie to trudne do pojęcia?
leszczyna2019.10.8 11:37
Prawo kanoniczne przewiduje takie sytuacje? Hierarchowie na nie pozwalają - czy nie?
Jahu2019.10.8 17:59
Pozwalają
leszczyna2019.10.7 20:47
Przeceniasz możliwości medycyny. Np. z lekoopornym nadciśnieniem czy ogólnie gestozą u ciężarnej medycyna może sobie nie poradzić, podobnie w razie ciąży po operacji chirurgicznej macicy albo w razie urazu jamy brzusznej czy innych powikłań. Bywa, że nie da się zachować życia i zdrowia zarówno matki, jak dziecka.
marek2019.10.7 21:10
Nauka Kościoła się kłania. Ratunek dla dziecka z szacunkiem dla mamy. Pewnie masz zerowe pojęcie w tej kwestii. Cóż, usprawiedliwia cię to że jesteś laikiem. Na przyszłość zwiększ o wiele...wiele...Nitów(:)) swoją wiedzę.
leszczyna2019.10.7 21:55
Czego nie wiem wg Ciebie, a co powinnam wiedzieć?
Iza2019.10.8 11:51
Kościół nie uczy, nie ma nauki, tylko opowiada brednie oderwane od rzeczywistości.
Jahu2019.10.8 8:34
No i co? czy ktoś mówi,że lekarz ma nie ratować matki?
leszczyna2019.10.8 11:35
Ks. prof. Tadeusz Guz mówi, że nie należy interweniować wtedy, gdy nie ma pewności, że da się uratować dziecko. Kobieta może spokojnie umrzeć w nadziei na zbawienie wieczne.
Jahu2019.10.8 14:43
czy możesz podać gdzie i kiedy ks. Guz mówi, że matki nie należ ratować?
leszczyna2019.10.9 0:14
Nie mogę Ci dokładnie podać namiarów, bo ich nie mam, ale było tu na frondzie wystąpienie ks. Guza na ten temat emitowane w okresie, gdy trwały "czarne protesty" jesienią 2016r. Wydaje mi się, że chodzi o tytuł "Jak św. Tomasz z Akwinu obalił ideologię gender", jest tam ok. 1godz.35 minuty mowa, że polskie prawo jest złe, bo daje matce pierwszeństwo przed dzieckiem. Ale jest też cięcie w materiale ND, być może tam był opis sytuacji, do której nawiązałam: lekarz może podejmować interwencję ratującą kobietę, o ile ma pewność, że uratuje dziecko. Inaczej należy sprawę powierzyć Bogu, bo czym jest życie człowieka w obliczu wieczności - tak streszczam myśl ks. profesora. Długa dyskusja była pod materiałem na płaszczyźnie Discus, jednak nie udało mi się tego odnaleźć.
dzielnicowy2019.10.7 19:48
Gdy chodziło o korzyści polityczne PiS nie patrzyło na konstytucje i uchwały głosowało po nocach! gdy chodzi o ludzkie życie nagle zasłaniają się konstytucją! Partia Kaczyńskiego ma krew na rękach i żaden katolik nie powinien na tą partię głosować a kościół jej wspierać!
Andej2019.10.7 19:51
Bzdura. To jedyna partia, którą może uda się zmusić do wprowadzenie pełnej ochrony. Głosowanie na PIS jest jedyną szansą na wprowadzenie pełnej ochrony nienarodzonych.
violencja2019.10.7 20:01
Nie zrobili tego , mieli 4 lata i guzik! Nie wierzę im ,głosuję za życiem , na Konfederację , na Narodowców
marek2019.10.7 20:04
Przez kolejne 4 lata zrobią. Nie da sie wszystkiego zrobić od razu. Najpierw Państwo, prawo, społeczeństwo a później szkodliwe ustawy wprowadzone za kwasuli. Dobrze by było mieć większość i zmienić szkodliwą lewacką Konstytucję. To by od ręki wiele ważnych dla nas katolików spraw załatwiło. Dlatego dajmy PISowi jeszcze szansę na kolejne 4 lata.
violencja2019.10.7 20:21
Jestem sceptyczna
marek2019.10.7 20:26
Ja też a mimo to daję im jeszcze kolejną kadencję. Jeżeli zawalą to wtedy zmiana opcji. To tak jak na spowiedzi, daj jeszcze szansę zobaczymy co z nią zrobią :)) Choć wszystko wskazuje że jednak coś z tego będzie. Dużo też zależy od TK (i bezpośrednio od tej "cholernej" lewackie Konstytucji którą należałoby zmienić). Pamiętaj że "ręce" TK wiąże lewacka Konstytucja.
violencja2019.10.7 20:30
Wiem , że wiele ich wiąże , ale wolę radykalne rozwiązania. Myślę , ze dobrze by było , aby mieli Konfederację jako bacik , który patrzy im na ręce
marek2019.10.7 20:36
Twój wybór. Masz do tego prawo, choć pamiętaj o tym że radykalizm do niczego dobrego nie prowadzi.
leszczyna2019.10.7 20:40
Ręce to TK wiąże Kaczyński, a nie taka czy inna konstytucja. Jak przyjdzie prikaz z Nowogrodzkiej, na drugi dzień albo i w nocy rzecz się uchwali.
marek2019.10.7 21:13
Zmądrzej, przynajmniej trochę,,, albo po prostu się nie ośmieszaj bo nikt inteligentny nie będzie z tobą dyskutował na forum.
leszczyna2019.10.7 22:06
Jakoś przeżyję brak zainteresowania moimi postami ze stronnych inteligentnych. A Ty może wiesz, dlaczego TK jakoś nie spieszy się z orzeczeniem co do aborcji eugenicznej? Czyżby sprawa trafiła na koniec kolejki "wg kolejności wpływu"? To setki zaległych spraw jeszcze nie zostały rozpoznane? Przyłębska nie jest lepsza od Rzeplińskiego?
Jędrzej2019.10.8 4:50
Roztropność jest cnota Boska, zaś głosowanie na Korwin-Mike jest moim zdaniem zaprzeczeniem tej cnoty. Czy pani zna jego poglady w tej kwestii? Jeśli nie, to proszę się z nimi zapoznać. Czysty horror!
Jędrzej2019.10.8 4:44
Pełna zgoda. Lubię pania Kaję Godek, ale jej zmysł polityczny jest bardzo słaby i raczej nie doprwadzi do zmiany prawda w tej kwestii. Nieco podobnie, choć mniej drastycznie wyglada to z Markiem Jurkiem. Gdy pozycja PiS będzie ugruntowana w drugiej kadencji zmiany prawa nastapia.
miotła2019.10.8 8:00
Marek Jurek to zdrajca. Jest jeden facet, na którego można by głosować, ale go Kaczyński uwalił. To pan prof. Mirosław Piotrowski.
violencja2019.10.7 19:59
Tak , mieli 4 lata i nic , wszystko w zamrażarce . Krew na rekach mają.Herodzi wielu lat.
marek2019.10.7 20:06
Coś mi mówi że ty to chyba któryś z trolli. Z jakiej fabryki? Konfederacja?
violencja2019.10.7 20:26
Nie jestem trollem , piszę co myślę , tak mi każe Dekalog oraz sumienie.Nie jestem z fabryki , jestem z myśli i modlitwy i Ewangelii i z przykazań -NIE ZABIJAJ.Tak, zagłosuję wraz z najbliższymi na Konfederację ,ściślej na Narodowców , Korwin nam nie pasi.
marek2019.10.7 20:34
Narodowców? Dziwna opcja... Mają szczytne cele ale nie odcinają się od "debili" i przemocy. Sam chętnie poparłbym narodowców bo jestem patriotą i katolikiem ale nie uważam żeby przygarnianie pod swoje skrzydła "młodych gniewnych" było zasadne. Chętnie popieram narodowców ale nie przemoc którą niejako pośrednio afirmują.
violencja2019.10.7 21:07
wiem , że dziwna i w mniejszości , ale ten typ tak ma:) Przemoc nie , ale myśli tak -pozdrawiam. Słuchałeś Leszka Czajkowskiego?
Jędrzej2019.10.8 5:09
Głosowanie na Konfederację jest skrajnie nieroztropne. Tam jest taka gmatwanina pogladów, że jej wejście do Sejmu nie rokuje żadnego postępu w sprawie prawnego zakazu lub ograniczenia aborcji. A teraz to ich już nawet TVN hołubi, bo niewykluczyli wejścia w Koalicję z reszta anty-PiSu.