Czy PiS wygra kolejne wybory? Opinia politologa - zdjęcie
21.11.18, 12:49Zdj. Twitter/PiS_ORG_PL, edytowane

Czy PiS wygra kolejne wybory? Opinia politologa

Doktor Artur Wróblewski, politolog z Uczelni Łazarskiego w rozmowie z TVP Info podkreślił, że PiS jest partią, która potrafi negocjować i osiągać kompromisy. Polazuje to sytuacja na Śląsku, gdzie Prawo i Sprawiedliwość rozegrało Koalicję Obywatelską i przekonało jej radnego do współpracy. 

"Okazuje się, że od 2015 r. PiS nauczył się, jak być partią ponad podziałami ideologicznymi, partią pragmatyczną, i w pewnym momencie bardziej dojrzałą, taką, która potrafi negocjować. Istotą polityki jest kompromis, i wydaje się, że PiS jest partią kompromisu"- ocenił Wróblewski. 

Jak dodał politolog, choć wcześniej mówiono, że jest inaczej, dziś widać wyraźnie, że PiS posiada zdolność koalicyjną. 

"PiS mienił się partią ideologiczną, o mocnym kręgosłupie aksjologicznym, partią pewnych wartości, zasad, co miało ją odróżniać od PO czy PSL, gdzie trudno było o pewne wartości, gdzie liczył się koniunkturalizm i pragmatyzm kompletny. Okazuje się, że od 2015 r. PiS nauczył się, jak być partią ponad podziałami ideologicznymi, partią pragmatyczną, i w pewnym momencie bardziej dojrzałą, taką, która potrafi negocjować. Istotą polityki jest kompromis, i wydaje się, że PiS jest partią kompromisu"-tłumaczył rozmówca TVP Info. 

Wróblewski zwrócił uwagę, że polityka regionalna i ta ogólnokrajowa to dwie różne sprawy. W tej pierwszej kwestie programowe schodzą na plan dalszy, ponieważ tutaj liczą się sprawy "bardziej przyziemne", a więc np. budowy szkół, przedszkoli, szpitali czy np. obniżenie podatku miedziowego, jak na Śląsku- to ten właśnie czynnik doprowadził do zawiązania koalicji w tym sejmiku. 

"Nawet w województwie pomorskim była dyskusja, zastanawiano się nad transferem, negocjacje toczyły się za kulisami"- powiedział doktor, podkreślając, że nie ma w tym nic dziwnego, w końcu ostatnio w Niemczech rozmowy koalicyjne trwały ponad 160 dni. W ocenie politologa, tego rodzaju sytuacje mają miejsce w każdym dojrzałym systemie politycznym. 

Czy Prawo i Sprawiedliwość faktycznie przegrało wybory samorządowe? Zdaniem Wróblewskiego, jest to "jakaś alternatywna opowieść". 

"Jest stałą tendencją w skali ogólnoświatowej, że partia rządząca po kilku latach raczej traci, niż zyskuje. A PiS wciąż zyskuje"- zauważył ekspert, któryy ocenił, że PiS, ze względu na zdolność koalicyjną i umiejętność osiągania kompromisów, ma szanse na dobry wynik w 2019 r. 

yenn/TVP Info, Fronda.pl