Czy nieelastyczna polityka edukacyjna Yukonu doprowadzi do utraty tożsamości szkół katolickich? - zdjęcie
05.07.13, 13:03Fot. MorgueFile

Czy nieelastyczna polityka edukacyjna Yukonu doprowadzi do utraty tożsamości szkół katolickich?

4

Biskup Yukonu Gary Gordon powiedział LifeSiteNews.com, że ma nadzieję iż nie dojdzie do konfrontacji pomiędzy Kościołem, a rządem. Tymczasem ministerstwo edukacji potwierdziło, że nie zezwala na "elastyczność", jeśli chodzi o obowiązek przestrzegania przez szkoły odgórnej, nowo wprowadzonej polityki nt. "orientacji seksualnej i identyfikacji płciowej".

- Mamy nadrzędną politykę by radzić sobie z kwestiami identyfikacji płciowej i im podobnymi - powiedział Matthew Grant, rzecznik yukońskiego rządu, LifeSiteNews. - To czego oczekujemy i co właśnie się dzieje, to by każda ze szkół ukształtowała swoją własną politykę na bazie polityki odgórnej".

Zapytany przez LifeSiteNews jak chciałby odpowiedzieć na groźbę rządu, biskup Gordon początkowo twierdził, że kwestia ta jest wciąż dyskutowana.

Zapytany czy uważa, że rząd utrzyma tę nieelastyczność jesienią, bp Gordon powiedział: "Zobaczymy. Jeszcze nie skończyliśmy negocjacji".

Również nt. strategii utrzymania szkół katolickich, katolickimi, biskup zasłania się trwającymi rozmowami.

Kiedy dziennikarz wskazał, że rząd powiedział iż nie pozwoli nauczać wiary w pełni, biskup odpowiedział: "Nie wiem, wciąż dyskutujemy. Ale wie pan, jestem Katolikiem i nauczam wiary katolickiej". Potem usłyszawszy podobne pytanie, powtórzył powyższe słowa i dodał: "Cóż więcej mogę powiedzieć?"

W marcu tego roku minister edukacji Scott Kent zażądał od Vanier Catholic Secondary School by usunąć dokument mówiący o świadczeniu doradztwa uczniom, odczuwającym pociąg do osób tej samej płci, ze szkolnej strony internetowej. 

W dokumencie zatytułowanym "Living with hope, ministering by love teaching in truth", cytuje się Katechizm Kościoła Katolickiego, w którym napisano, że "czyny homoseksualne" są "czynami mocno deprawującymi", że "tradycja zawsze deklarowała" je jako "wewnętrznie nieuporządkowane".

Potępiając czyny homoseksualne, polityka postępowania jednocześnie mówi wyraźnie, że osoby zmagające się z pociągiem do osób tej samej płci muszą być traktowane na takich samych prawach i okazywany ten sam szacunek, jak każda inna osoba.

Biskup Gordon zastosował się do życzeń ministra by usunąć dokument, oświadczając jednocześnie, że nadal będzie się nauczało w ten sposób. Nie było to wystarczające dla ministerstwa. W liście z 19 marca nakazało ono biskupowi zaprzestania tych praktyk.

W komentarzu dla Yukon News, Kent stwierdził wtedy, że "religijny materiał instruktażowy i program nauczania w odrębnych szkołach katolickich", który nie będzie spójny z kanadyjskimi prawami i polityką tolerancji "nie może mieć zastosowania w żadnej publicznie wspieranej szkole na terenie Yukonu."

Ministerstwo potwierdziło swoje stanowisko w rozmowie z LifeSiteNews. "Punkt widzenia ministerstwa edukacji jest taki, że każda polityka w każdej publicznie dotowanej szkole w Yukonie, katolickiej czy nie, musi postępować zgodnie z zastosowaniem ustawy. - powiedział Grant.

Najistotniejsza kwestia w tym przypadku jest sprawa nowo wprowadzonej "Polityki orientacji seksualnej i identyfikacji płciowej, w której napisane jest, że Departament Edukacji "ceni sobie różnorodność w społecznościach szkolnych".

By wspierać studentów LGBTQ, Departament "nie pozwoli oraz nie będzie tolerować żadnych homofobicznych zachowań lub nękań, czy to z premedytacją czy przez czyn czy zaniechanie działań na rzecz zaprzestania takich zachowań".

Środowiska szkolne "muszą rozwinąć, promować i wprowadzić pełne szacunku pro-aktywne strategie (takie jak GSA) i opracowane przez szkoły normy działania by zapewnić, że członkowie środowisk szkolnych LGBTQ i ich rodziny są mile widziane i włączone we wszystkie aspekty edukacji i życia szkolnego" - czytamy w dokumencie.

- Administratorzy będą wspierać nauczycieli usiłujących włączyć do swego nauczania pozytywne obrazy i właściwe informacje o historii i kulturze, które odzwierciedlają osiągnięcia i wkład ludzi LGBTQ - uważa ministerstwo.

- Departament wspiera prawa uczniów LGBTQ do wspierającego i afirmującego doradztwa, wolnego od usiłowań doradców, którzy próbują zmieniać ich orientację seksualną i/lub tożsamość przez posługiwanie się terapiami awersyjnymi, reparatywnymi czy odnoszącymi się do nawrócenia.

- Administrator uczyni wszelkie wysiłki by umożliwić powstanie klubów Gay/Straight Alliance, gdzie studenci lub personel przychodzą by zgłosić swoje poparcie.

W obliczu takiej polityki, która postępuje przeciwnie do moralności katolickiej, narzucanej na szkoły katolickie, biskup Gordon zachęca rodziców uczniów katolickich "by byli wiernu".

Chciałby by negocjacje zakończyły się z "wiarą i szacunkiem dla tożsamości szkół katolickich".

MCC/LSN

Komentarze (4):

anonim2013.07.5 17:43
To rodzice powinni decydować, jakich wartości mają szkoły nauczać ich dzieci, a nie zdeprawowani politycy poprzez swoich urzędników.
anonim2013.07.5 20:38
To jest kwestia czasu kiedy w jawny sposób będą prześladować chrześcijan za wartości chrześcijańskie. Trzeba sobie uzmysłowić że gender jest to ideologia szatańska. Głównym celem jest walka z chrześcijaństwem. Gender i prawo z nim związane jakie wprowadzają, jest narzędziem do osiągnięcia celu, zakazania głoszenia Ewangelii. Społeczeństwa jeszcze tego nie widzą i nie rozumieją, przejrzą po czasie.
anonim2013.07.5 23:40
odnośnie DO czegoś
anonim2013.07.12 10:17
żeby zło rozprzestrzeniło się po świecie wystarczy tylko by porządni ludzie nic nie robili. Bądźmy czujni i dawajmy odpór złym pomysłom już na początku ich powstawania, jak ostatni z nauczaniem zachowań seksualnych w przedszkolach. Bitwa zdaje się jest wygrana ale pomysły na pewno wrócą bo to jest pomysł i nacisk z ONZ, USA i UE