18.04.17, 13:10Fot. Piotr Drabik, lic. CC-BY-SA-2.0 via Flickr

Czas na zmiany! Koniec wszechwładzy sędziowskiej kasty!

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiada oczyszczenie środowiska sędziowskiego.

Ziobro w wywiadzie dla tygodnika "wSieci" mówił o dotychczasowych zmianach, jakie wprowadzał, które były związane z ochroną najsłabszych, walką z lichwą, masowymi nadużyciami, czy przestępczością kryminalną.

Minister sprawiedliwości nie dziwi się, że wprowadzane zmiany wywołują opór niektórych środowisk:

"Jeśli ograniczenie lichwy oznacza dla pewnych grup setki milionów strat, a nawet miliardy, to nic dziwnego, że uderzają w sprawców zmian" - powiedział w wywiadzie.

Jak dodawał, podobny sprzeciw wywołują też próby uzdrowienia sądownictwa, prokuratury, czy walka z wyłudzeniami VAT, albo nieuczciwą reprywatyzacją w Warszawie.

Ziobro stwierdził, że wprowadzenie wysokich kar za oszustwa związane z podatkiem VAT przyniosło pozytywne rezultaty, a wpływy z tego podatku wzrosły. Zauważał przy tym, że niezależnie od tego wielu lobbystów starało się go przedstawić jako "wroga biznesu". Jak mówił, osobom, które wiele zyskiwały na wyłudzeniach VAT w naturalny sposób będą przeciwnikami zmian.

Minister dodawał, że nie cofnie się przed wprowadzaniem dalszych zmian i ochroną słabszych przed działaniem "kasty" sądowniczej. Mówił też o koniecznych zmianach w KRS:

"Krajowa Rada Sądownictwa - czyli organ, który miał stać na straży niezawisłości sędziów - okazała się mostem transferowym mentalności i patologii elit peerelowskich do III RP. Nie da się dokonać realnego przełomu bez zmian w KRS" - powiedział Ziobro.

emde/wp.pl