TYLKO U NAS! Ryszard Czarnecki: UE niczego nie zrozumiała. Kryzys jest coraz głębszy - zdjęcie
17.04.20, 16:45Fot. screenschot: Youtube - Telewizja Republika

TYLKO U NAS! Ryszard Czarnecki: UE niczego nie zrozumiała. Kryzys jest coraz głębszy

51

Fronda.pl: Dziennik „El Mundo” opublikował wywiad z premierem Mateuszem Morawieckim, w którym ten zwraca uwagę, że obecnie Unii Europejskiej zagraża: „sytuacja, w której zyski są wspólne, a niektórzy korzystają z funkcjonowania jednolitego rynku nawet bardziej niż inni, straty natomiast dotyczą każdego z osobna”. Jak skomentowałby Pan te słowa premiera?

Ryszard Czarnecki, europoseł PiS: To jest fotografia obecnej rzeczywistości w Unii Europejskiej. Mamy bowiem w ostatnich latach do czynienia ze znaczącym, również formalnym, ograniczaniem jednego z fundamentów UE, jakim jest swoboda przepływu usług. Na naszych oczach dochodzi do pewnej cichej konfrontacji, jaką tzw. państwom „nowej Unii” wypowiedziały kraje dawnej „Piętnastki”. Kraje te poczuły oddech konkurencyjności ze strony Polski, krajów Grupy Wyszehradzkiej i innych państw naszego regionu Europy. I czując ten oddech na plecach, próbują regulacjami europejskimi tę konkurencyjność ograniczyć. Dlatego też premier nazywa tutaj rzeczy po imieniu.

Należy do tego podkreślić fakt niezgody „starej Unii” na plan reformy UE, dotyczącej zwiększenia budżetu unijnego, m.in. poprzez skasowanie rabatów do kasy w Brukseli, które są udziałem państw dawnej Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, a największym beneficjentem jest tu Holandia.

 

       Czy w takim razie epidemia koronawirusa jeszcze bardziej pogłębi różnice finansowe i społeczne pomiędzy bogatą Północą a biednym Południem?

     O tym na razie nie przesądzajmy . Natomiast jest prawdopodobne, że kraje Europy Południowej będą znacznie dłużej dochodzić do względnej równowagi, mając olbrzymie straty osobowe i ekonomiczne, niż np. Niemcy czy kraje skandynawskie. Musimy jednak pamiętać, że w kontekście koronawirusa należy myśleć nie w perspektywie kilku miesięcy, ale w perspektywie roku czy nawet dwóch lat. Skoro dziś brytyjski rząd ocenia, że upora się z pandemią dopiero wiosną przyszłego roku, a Biały Dom, o czym informuje „New York Times”, uważa, iż USA opanują pandemię jesienią 2021 roku, to widzimy, że chodzi o sytuację, na którą musimy patrzeć w perspektywie długiego okresu czasu. I tutaj uwaga. Większe szanse będą miały -z jednej strony - kraje, które teraz są silne gospodarczo. To są takie państwa , jak właśnie Niemcy, Austria, kraje Beneluksu czy Skandynawia- a nie Europa Południowa. Ale z drugiej strony szanse mają też gospodarki wznoszące. A więc to jest nasz region, ze szczególnym uwzględnieniem Polski, która rozwija się bardzo dynamicznie i już od półtora roku jest liderem, gdy chodzi o wzrost PKB „per capita” w całej Unii Europejskiej. Zatem , jeżeli patrzymy nie na moment po pandemii, bo takiego momentu nie będzie, ale proces wychodzenia z pandemii, to tutaj w tej windzie gospodarczej, która pojedzie do góry, mogą być nie tylko kraje Europy Północnej i Zachodniej, ale może być też np. Polska czy Czechy,  wiec kraje które dobrze radzą sobie z koronawirusem.

 

       Szefowa Komisji Europejskiej przepraszała wczoraj na forum europarlamentu za brak właściwej reakcji Unii na początku epidemii. Czy jej wystąpienie stanie się przełomem w podejściu wspólnoty europejskiej do kryzysu?

     Przepraszała po raz kolejny, bo przypomnę, że raz już to czyniła wobec Włoch. Zdaje się jednak, że te pierwsze przeprosiny nie zmieniły eurosceptycznych nastrojów w Italii, skoro tylko 30 proc. społeczeństwa w tym kraju wypowiada się za obecnością Włoch w Unii. Ten włoski eurosceptycyzm jest ewidentnie efektem braku właściwej reakcji Brukseli na pandemię. Spektakularnie ujął to socjalistyczny polityk, przez lata lider SPD w Niemczech, przez cztery lata wicekanclerz tego kraju, a później przez rok szef MSZ, Sigmar Gabriel. Powiedział on, cytuje: „UE kompletnie nie zdała egzaminu” w czasie pandemii. Warto byłoby, aby tę wypowiedz zapamiętali także w Polsce różni politycy, dziennikarze, często anonimowi internauci, którzy reagują jak „pies Pawłowa” na wszelkie krytyczne opinie o reakcjach czy też ich braku ze strony Unii na pandemię, uważając, że jest to przejaw antyeuropejskości. Nie, to jest nazywanie rzeczy po imieniu. Skoro nawet liderzy Unii, jak pani Ursula von der Leyen, to mówią, to pokazuje, że UE ma się za co bić w piersi.

 

         W Wielki Czwartek za to Eurogrupa, obradująca razem z ministrami finansów państw spoza obszaru wspólnej waluty, zgodziła się przeznaczyć 100 mld euro na pomoc w utrzymaniu miejsc pracy. Zgodziła się też na fundusz gwarancyjny Europejskiego Banku Inwestycyjnego o wartości 200 mld euro, oraz na wsparcie kosztów zdrowotnych z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jak ocenia Pan ten wypracowany przez Unię pakiet?

        Ja się przede wszystkim cieszę, że ostatnio wiceprezesem EBI został przedstawiciel Polski, była minister finansów, pani Teresa Czerwińska. To sukces naszego państwa i naszej dyplomacji. Jest to też zaprzeczenie niemądrych, surrealistycznych wręcz tez opozycji, jakoby Polska była izolowana na arenie międzynarodowej . Osoba pani minister Czerwińskiej i jej nowe stanowisko pomoże w tym, aby Polska mogła korzystać z tych środków.

     Cóż , UE reaguje bardzo, bardzo . Można powiedzieć tytułem amerykańskiego filmu: „Lepiej późno niż później”. Natomiast bardzo bym chciał, żeby również elity unijne, sama Komisja Europejska wewnątrz, porozumiały się co do priorytetów. W zeszły wtorek pani Ursula von der Leyen, w artykule opublikowanym w europejskich gazetach, pisała o „planie Marshalla” dla krajów UE a to, o czym Pan mówi, ma być jego elementem. Tymczasem z drugiej strony jej zastępca, Wysoki Przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, Josep Borrell, mówi, że „plan Marshalla” ma dotyczyć ... Afryki. To pokazuje znaczące rozbieżności i fundamentalne spory w ramach KE. Szczerze mówiąc, na takie spory, na takie konflikty i na takie różnice zdań nie ma teraz czasu.

 

         A czy nadzieja premiera Morawieckiego może się spełnić i kryzys wywołany epidemią koronawirusa stanie się dla Unii Europejskiej impulsem do przeprowadzenia reform w jej funkcjonowaniu? 

        Chciałbym, żeby premier Morawiecki miał rację. Wiem doskonale, jako polityk, że on musi tak mówić. Od szefa rządu piątego co do wielkości państwa UE oczekuje się nadziei i optymizmu. Prezes Rady Ministrów RP nie może siedzieć z nosem zwieszonym na kwintę. Natomiast mam wrażenie, że właśnie czasy kryzysu nie sprzyjają reformie UE. W mojej ocenie są one kolejnym pretekstem, aby tę reformę odwlekać na różne sposoby.

Przypomnę również, Panu Premierowi i nam wszystkim, że Unia w styczniu 2017 roku zadecydowała, iż jesienią 2017 roku, po wyborach w Niemczech, rozpocznie się debata  na temat przyszłości UE i jej reformy. Minęły od tego czasu przeszło trzy lata i nic w tej kwestii nie zrobiono. Bo cały czas były ważniejsze sprawy. A to w Niemczech przez poł roku nie mógł powstać rząd, a bez Niemiec nie można przeprowadzać reform. A to trzeba było poświęcić siły i środki na zwalczanie tej „okropnej” i „populistycznej” narodowej prawicy w krajach UE. Potem był Brexit, a teraz jest koronawirus. A więc  każdy pretekst jest dobry, aby sprawy reformy UE odłożyć. I to się robi. Zatem trzymam kciuki za optymizm pana premiera Morawieckiego, ale osobiście jestem w tym względzie znacznie mniejszym optymistą.

 

           Kiedy UE w sposób opieszały odpowiada na kryzys spowodowany epidemią koronawirusa, jej przedstawiciele nie przestają ingerować w wewnętrzne sprawy Polski. Europejscy dygnitarze wyrażają swoje zaniepokojenie projektem przeprowadzenia w Polsce wyborów w formie korespondencyjnej. Do tego dochodzi konflikt związany z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącym zawieszenia przepisów o Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawach dyscyplinarnych sędziów w Polsce. Jak te kwestie wpłyną na relacje Polski z Unią Europejską?

         Dwa miesiące temu mówiłem, że w moim przekonaniu UE niczego nie zrozumiała z Brexitu i niczego się na nim nie nauczyła. Dzisiaj stwierdzam, że UE niczego nie zrozumiała i niczego nie nauczyła się w związku z pandemią. Mamy do czynienia z takimi samymi rytualnymi zaklęciami i z czymś, co mówiąc słowami z polskiej komedii Stanisława Barei „Miś”, stało się „nową świecką tradycją”. Chodzi o stawianie pod pręgierzem niepokornych państw, które np. w sprawie relokacji imigrantów spoza Europy, głównie muzułmanów poszły własną drogą i pokazały reszcie Europy, że można tak zrobić i jest to droga słuszna. Stawianie do kąta Warszawy i Budapesztu stało się takim rytuałem tego liberalno-lewicowo-postkomunistyczno- zielonego establishmentu. Nie ważna jest pandemia, ważne, aby „obszczekać” Polskę i Węgry. I to się teraz dzieje. Ale to jedynie źle świadczy o inteligencji emocjonalnej i politycznej liderów unijnych, ponieważ tego typu postawy jedynie kreują jeszcze większe rzesze eurosceptyków uważających, że dla takiej Unii nie ma przyszłości. Przez takie działania, jak TSUE i PE, kolejni eurorealiści staną się eurosceptykami, a euroentuzjaści -eurorealistami.

Rozmawiał Karol Kubicki

Komentarze (51):

LIEBE KUNDEL !!2020.04.19 15:46
POLSZA DAS IST EINE WYPIERDEK MAMUTA, ABER CEBULAK IST SPRYTNY KUNDEL! WY POLAKEN ZAMKNĄĆ MORDY BO INACZEJ NIC NIE DOSTAĆ Z UNIJNEJ KASY, I NIE BĘDZIE WIEDERHOLEN GELD für 500 PLUS ABER ANDERES SZAJSE!
Chcesz sie umowic na SZYBKI SEKS BEZ ZADNYCH ZOBOW2020.04.18 18:22
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały związek. Mam na imię Lena lat 25, wzrost 169cm, Moje kontakt do mnie telefon tu - http://exslove.com.pl Znajdź mnie po niku: Lenka25x napisz do mnie spotkajmy się!
Merkante2020.04.18 17:54
Czarnecki znowu bredzi... ta epidemia dobitnie pokazała nieudolność przede wszystkim naszego rządu, niestety na wielu płaszczyznach.
M.a2020.04.18 14:10
Są tacy co i owszem zarabiają w Unii bardzo dużo, zwłaszcza że ich praca ogranicza się jedynie do szczucia na Polskę.
Bartakus2020.04.18 11:42
Predzej czy pozniej PIS sie skonczy,ciekawe do ktorej parti wstapi Rysio?
Foster2020.04.18 7:10
Kanalie to mało powiedziane. Zarabiają miliony dzięki UE i ciągle na nią psioczą. Sposób na życie ?
anonim2020.04.18 6:23
"Powszechne szczepienia, i jeszcze raz szczepienia, ich celem jest aby 7 mld ludzi dostało tą szczepionkę, pomyślcie nad tym, nawet jeśli to oznacza rozbicie amerykańskiej i światowej ekonomii i będzie to kosztować od 4 do 7 bilionów dolarów, to nie ma znaczenia, przy zysku 10 bilionów za rok, ONI to zrobią, ta polityka utrzymywana jest przez ludzi, którzy uprawiają fałsz, wiedzą co jest dobre ale promują naukę, że trzeba wszystkich zaszczepić... patrz, gdzie podążają pieniądze ….." dr Shiva https://youtu.be/IHgnZjGDV0E?t=399
anonim2020.04.18 6:24
Prof. Shiva Ayyadurai, mieszkający w USA hindus,jest wszechstronnym geniuszem, typem ludzi jacy są dziś tak światu potrzebni. Ukończył 4 fakultety na MIT – jednej z najlepszych uczelni w USA – doskonały znawca systemów informatycznych, twórca programu E-MAIL jakiego używa dziś cały świat. Próbuje działać w amerykańskiej polityce, ale to Bio-Inżynieria, dziedzina z której uzyskał profesurę jest polem jego współczesnych badań, działań i osiągnięć. Jest autorem komputerowego modelu funkcjonowania naszego ukł. odpornościowego w jego złożonej, wielowymiarowej strukturze i sposobów wpływania na niego. Shiva zna ten temat doskonale i dowodzi, łącząc współczesną wiedzę medyczną z Ayur-Wedą, że regulacja i wzmacnianie tego systemu jest uniwersalnym antidotum na wszelkiego rodzaju epidemie w przeciwieństwie do szczepionkowej agendy wprowadzanej systemowo przez polityków i BigPharmę. Zwraca uwagę na brak zrozumienia tego tematu wśród większości lekarzy co ma miejsce z powodu pobieżnego przedstawiania problemu funkcjonowania systemu immunologicznego człowieka w programie nauczania współczesnych uczelni medycznych. Dr. Shiva z morderczą inteligencją w wielu wywiadach opisuje sposób w jaki jesteśmy za pomocą pandemii koronawirusa rozgrywani przez tzw. Deep State za pomocą ludzi takich dr Fauci, obecny naczelny doktor Ameryki, „specjalista epidemiolog”, od dawna zasiedziały „manewrowy” i protegowany farmaceutycznego kartelu w strukturach politycznych elit w USA, który wg Shivy kwalifikuje się wprost do posadzenia go za kratkami. Tutaj wywiad jaki udzielił dla polskiej internetowej TV wRealu24. Co ciekawe polska wersja została usunięta przez Youtube, ale znalazłem ją na stronie TVwRealu24, skopiowałem i umieściłem na Youtube ponownie. Natomiast w wersji angielskiej po tym jak miała 2 mln odsłon nagle liczba 2 mln znikła i pokazała się liczba 47 tys. odsłon tylko.
anonim2020.04.18 6:21
General surgeon, Jerome Adams, tj. najwyższy autorytet ds. zdrowia w Siłach Zbrojnych USA, ogłosił komunikat o sile bomby – pisze Maurizio Blondet. Amerykańska task force ds. koronawirusa porzuciła "predykcyjne" modele epidemii WHO (zdominowanej przez Billa Gatesa), zalecane przez głównego epidemiologa USA, Anthony'ego Fauci i zamiast nich adoptuje rzeczywiste dane uzyskane na podstawie faktycznie przeprowadzonych testów. Krótko mówiąc, chlorochina przeciwko szczepionkom – czyli, kto jest za chlorochiną, jest za Trumpem, więc "jest prawicowy", podczas gdy, kto jest za szczepionkami, jest za Gatesem i jest «postępowy». Pierwszą rundę z Gates'em wygrał Trump! http://ram.neon24.pl/post/154642,pierwsza-runde-z-gates-em-wygral-trump
anonim2020.04.18 6:10
"Niemiecka adwokat sprzeciwiająca się kwarantannie, zamknięta w szpitalu psychiatrycznym" Nadchodzą psychuszki i łagry: Beate Bahner http://ram.neon24.pl/post/154584,nadchodza-psychuszki-i-lagry-beate-bahner
gośka2020.04.18 5:57
gdzie są jakieś mądre kobiety? w przyrodzie występuje wyższość świata żeńskiego nad męskim (to samice troszcząc się o młode pomagają utrzymać ten świat,sama męska inicjacja życia niewiele daje) - podobnie jest z Duchem Świętym, jakość Jego miłości jest wyższa niż miłość Ojca i Syna wobec człowieka
ROMAN 2020.04.18 8:48
Skąd ludziom przychodzą do głowy pomysły takie jak twoje?
anonim2020.04.18 5:45
ŻĄDAMY INTRONIZACJI www.youtube.com/watch?v=KN-O3EKoMv4
ryszard2020.04.18 5:44
To po co tam siedzisz?
anonim2020.04.18 5:47
Jak to po co? On, NIjaki, Beatki, Anie, Ele, i inne PISy - biorą diety, które im się normalnie należą.
ryszard2020.04.18 12:27
Co gorsza cały sanhedryn przeflancowany z Polski.
anonim2020.04.18 5:43
Bardzo ważne!! Decyzja zapadła...Chcą nas pozabijać! - Jarek Bogusławski www.youtube.com/watch?v=bKCxF1_QrXM&feature=youtu.be
Reytan2020.04.17 22:32
Zal mi tego jak mu tam starego kosmonałty że takiego syna mu bozia przywlekła
Mirek2020.04.17 21:56
A głupie lewactwo jak szczekało na Polskę tak szczeka nadal . Smutne jest to że zdrajcy szczują przeciwko Polsce a rząd PiS nie potrafi nic z tym zrobić . Potrzebny jest ktoś na wzór Marszałka Piłsudskiego .
Luca2020.04.17 21:20
Oby taką UE jaką znamy trafił szlag - jak najszybciej !!!!!
widzę i słyszę2020.04.17 21:06
Dzisiejsi komuniści to faszyści!-UE.
anonim2020.04.17 20:17
o tym media nie mówią, EVENT 201 - JAK PRZYGOTOWYWANO GLOBALNĄ PANDEMIĘ - rozmowa z Panią Krystyną z Atlanty www.youtube.com/watch?v=P35Df9cqdMY KOLEJNE POSTY QANON: 13-16 KWIETNIA - rozmowa z Panią Krystyną z Atlanty www.youtube.com/watch?v=6f6J33XDy70
ja2020.04.17 19:29
Pokutujcie i nawracajcie się , idzie bezwzględny nieurodzaj (susza) za pól roku nie będzie żywności. Będzie śmierć z głodu.
Reytan2020.04.17 19:37
zdychaj kumuchu,morderco Polakow.
Reytan2020.04.17 22:24
Ale się nawaliłem denaturat mi z nosa gile lecą
Reytan2020.04.18 5:36
Moze icek w koncu zdechnie w Polsce zydokomuna.
!!!2020.04.17 19:08
Kupuj polskie produkty w polskich sklepach płacąc on line przez interet od polskich dostawców kontem w polskich bankach. wpisz wspieramrozwoj
Ciekawy2020.04.17 18:38
Unia czytaj Tusk są winne wszystkiego braku kasy bo pisie rozkradli niechęci ludzi pozbawionych pracy braku maseczek i wszystkiego czego PiS nie zrobil
Reytan2020.04.17 19:36
Rekordzisci rozkradania gaworza o kradziezach,smieszne.
jozef2020.04.17 18:21
UNIA nie słuch Morawieckiego. Jak w Polsce braknie kasy to to będzie wina UNI, że Morawiecki rozdał, a UNIA nie dała nowych. Jak Glapiński dodrukuje, to skończy się 500+, bo za to będzie można kupić bochenek chleba.
Reytan2020.04.17 19:34
Skad sie biora tacy kretynii ?
Reytan2020.04.17 22:23
Chleje denaturat mam srake
Chcesz sie umowic na SZYBKI SEKS BEZ ZADNYCH ZOBOW2020.04.17 18:18
Cześć kotku, szukasz seksu, przelotnej znajomości lub związku? Nie czekaj tylko dołącz do nas na www.lexlale.eu Tysiące samotnych kobiet czeka aż wreszcie ktoś zrobi krok w ich kierunku! Specjalny lokalizator pomoże Ci znaleźć Twoją kobietę w zasięgu co do 10km Nie daj im czekać tylko dołącz już teraz!
To ja - Le Clerc2020.04.18 6:48
Chcę.
katolik2020.04.17 17:40
"Eugenika w Imię Postępu" (watch) Dlatego jest kryzys. Czyli Hitler w białych rękawiczkach
anonim2020.04.17 17:40
Rysio, przecież jesteś w PE wraz Twoimi koleżankami i kolegami "fachowcami" Macie nawet swojego komisarza Idąc Twoją logiką, to też Wasza porażka. Pretensje do garbatego, że ma dzieci proste.
Marek2020.04.19 6:49
Obatel Rycho tego nie skuma.
anonim2020.04.17 17:38
Typowy PIS wszyscy źle robią, nic tylko PIS. Poczekamy jak sobie nierząd PIS poradzi. Naprawdę kibicuję aby mnie pozytywnie zaskoczyli, ale bez podnoszenia podatków. Tak najłatwiej sobie poradzić.
Dam2020.04.17 20:17
Przecież podpowiedzi Morawieckiego dla UE to było właśnie "podnieście podatki, a kasę dajcie nam". Ja już dawno porzuciłem nadzieję, że PIS sobie z kryzysem poradzi.
fdf2020.04.17 17:35
W Tobie Ryszardzie nadzieja tylko nie sper....ol do sld w tych ciężkich dla ciebie i narodu chwilach
katolicka kretynizacja polski2020.04.17 17:08
Taaa panie Czarnecki... zaraz się okaże że Morawiecki zostanie królem UE. A potem dowiemy się że Unia została założona przez PiS i swoje istnienie zawdzięcza nieomylności braci Kaczyńskich. I gdyby nie dziadek Tuska z Wermachtu, walczący przeciw Unii po stronie hord mongolskich w średniowieczu, to Leszek z Jarkiem założyliby Unię znacznie wcześniej!
Lew Nikołajewicz2020.04.17 18:12
Pan Czarnecki odegrał w tej historii niezwykle ważną rolę - bohatersko podsłuchał toaletowe knowania Schetyny i Timmermansa dotyczące ataku na Polskę!
Reytan2020.04.17 19:32
Kretyn o kretynizacji,smieszne !!!!
i swoje istnienie zawdzięcza2020.04.19 18:00
nieomylności braci Kaczyńskich I ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM - ZAPOMNIAŁEŚ DODAĆ XD
prosty2020.04.17 17:02
Chyba pan Czarnecki nie docenia mącicieli z UE. Jak jest kryzys, to łatwiej pojechać po bandzie albo i poza, można zmienić więcej niż normalnie. Zwłaszcza, że nasza targowica inspiruje i wspiera. Mogą grać na obcięcie kasy i dołożenie Hiszpanii czy Włochom, kto wie, kto zostanie z nami.
Pytajniczek2020.04.17 17:00
Trzy tygodnie emu Szuek gęgał że maseczki są bezuzyteczne i ze nie wie dlaczego ludzie je noszą. Dwa tygodnie temu twierdził że maseczki blokują koronę tylko w jedną stronę, mianowicie przy wydychaniu. dzisiaj twierdzi ze maseczki sa absolutnie skuteczne wiec wsyscy muszą je nosić.Obowiązek noszenia maseczek obowiazuje wszystkich na ulicy, ale nie w pracy.Tzn rozumiem ze wiru nie rozprzestrzenia się gdy człowiek jest w pracy. Od nowego tygodnia Nasz Łaskawca zezwoli nam udać się na piwo, gdzie mozemy siedzieć bez maseczek. Cwana korona wie, że w obecnosci piwa ma się nie rozprzestrzeniać.Niedługo dzieci wyposażone w maseczki udadzą się do szkół, gdzie maseczek nie bedą używać. Bo cwaniak korona wie, ze w szkołach ma się nie rozprzestrzeniać. Z tego samego powodu nie bedzie zachowywany dystans 2m miedzy dziećmi, np na przerwach. Poza tym maseczek mamy używac do czasu wynalezienia szczepionki na koronę. Epidemia AIDS szaleje juz 30 lat i do dnia dzisiejszego nie ma na nią szczepionki.To czego jeszcze nie rozumiecie?
Reytan2020.04.17 19:30
Jestes idiota genetycznym,czyli to po mamusi z UB.
Reytan2020.04.17 22:21
Nawaliłem się denaturatem żygam
Pet2020.04.17 23:05
Z UB lub SB, to raczej pańskiego pokroju.
pielgrzym2020.04.18 12:03
Cóż władza kłamała, kłamie i będzie kłamać ! Aby utrzymać się przy "władzy" I to jest niezależne od opcji i wyznawanych głośno wartości
bogdanus2020.04.18 14:24
Masz problem z logicznym myśleniem, nosząc maseczki chronimy innych od zarażenia. Każdy z nas może być nosicielem zarazy, nie wiedząc o tym.