Czarnecki: Padły ważne słowa. Teraz czas na czyny - zdjęcie
05.08.19, 06:10Zdj. Tymon Markowski/MSZ (edytowane)

Czarnecki: Padły ważne słowa. Teraz czas na czyny

18

"Cieszę się, jak słyszę, że jeden z najważniejszych polityków w Niemczech mówi „Warszawa została zniszczona, ale nie została złamana” i, że następne pokolenia odbudowały ją po niemieckich zniszczeniach."-pisze Ryszard Czarnecki.


Niegdyś bardzo krytyczny wobec Polski minister sprawiedliwości Niemiec Haiko Maas, dziś pełniący funkcję szefa MSZ w Berlinie, powiedział w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego: „Wstyd mi za to, co Niemcy wyrządzili Polsce”.

I dodał, że jego rodacy w polskiej stolicy „dokonali szczególnie okrutnej rzezi niewinnych ludzi”. To ważne słowa, ale chciałbym, aby to samo przesłanie minister spraw zagranicznych RFN lub kanclerz przekazali Niemcom.

Bo to oni zasługują na usłyszenie paru – a może więcej słów-prawdy.

Bo niemiecka polityka historyczna, szczególnie intensywnie w ostatnich kilkunastu latach, ale przecież w jakiejś mierze także wcześniej, starała się przedstawiać Niemców podczas II wojny światowej – przecież przez Berlin wywołanej – jako ofiary, a nie katów.

Cieszę się, jak słyszę, że jeden z najważniejszych polityków w Niemczech mówi „Warszawa została zniszczona, ale nie została złamana” i, że następne pokolenia odbudowały ją po niemieckich zniszczeniach.

Ale jeszcze bardziej się ucieszę, jak Berlin wykaże więcej empatii dla argumentów Polaków, Bałtów czy Duńczyków dotyczących Nord Streamu, czy przyzna w końcu naszym rodakom status mniejszości narodowej (Polacy mieli go przez szereg lat III Rzeszy!).

Padły słowa – ważne, ale słowa. Teraz czekamy na czyny.

 

*tekst ukazał się w "Gazecie Polskiej Codziennie" (03.08.2019)

Ryszard Czarnecki

Komentarze (18):

Sławek2019.08.5 9:16
Ktoś powie a przecież we Francji mieli tak dobrze, bo nie walczyli z Niemcami. W innych mniej czy więcej kolaborujących krajach też było spokojnie i dało się żyć, przeżyć. Tylko pytanie jest takie: czy w tym życiu na ziemi chodzi tylko o życie cielesne czy o zbawienie duszy nieśmiertelnej ? Nie można poddawać się diabelskim okupantom, tylko czy karabin, miecz są najlepszymi narzędziami ? Pozdr.
Sławek2019.08.5 9:03
Gdyby taki schwytany bandzior co napadł, zgwałcił, pobił, zamordował, ograbił, zniszczył domostwo nie miał pieniędzy na zadośćuczynienie, wtedy musiałby zarabiać w więzieniu na odszkodowanie. Ale jeżeli ma z czego oddać to sprawiedliwość wymaga zapłaty, bo życia i zdrowia i tak nie wróci. Gdyby udało się Niemcom hitlerowskim zdobyć Rosję to USA byłoby kolejnym celem i dzięki rakietom przenoszącym bomby atomowe to USA błagałyby o pokój. Wtedy hitleryzm opanowałby już cały świat. Nie byłoby sowieckiej, komunistycznej dyktatury tylko Niemiec hitlerowskich. Która byłaby gorsza ? Obawiam się, że niemiecka, bo oni min. wdrażali nową religię a komuniści z nią walczyli i innej w zamian nie mieli i to nie było tak niebezpieczne jak rodzący się niemiecki okultyzm, terror światowy. Pozdr.
Sławek2019.08.5 7:16
I już zaczyna się naparzanka. Nie można dać się sprowokować, oni tylko na to czekają. Potem będą o nas pisać, że nienawidzimy, wyzywamy, bijemy słowami. Pan Jezus wzywał do innego zachowania wobec nieprzyjaciół. Pozdr.
Dobry Polak2019.08.5 7:46
Do czego wzywał Pan Jezus to wiedzą prawdziwi chrześcijanie a nie katolicka zaraza
Sławek2019.08.5 8:15
Dobry Polaku, jeżeli uważasz siebie za prawdziwego chrześcijanina to skąd u ciebie taki język ? Pozdr.
GLUPEK KOSZERNY NIE ZASTANAWIA SIE CO PISZE2019.08.5 7:03
ICEK TY TAKI NOWAK I KOWALSKI JAK JA BUMAN I STOLMAN .HIPERMARKETY W POLSCE TO PRZEWAZNIE NIEMIECKIE KTORE WYSYSAJA WSZYSTKO CO NIEMCY DADZA I CO POLACY PRZYWIOZA ZE ZBIORU SZPARAGOW.
Jan Nowak Kowalski2019.08.5 7:40
Z ciebie to taki ekonomista jak z Morawieckiego a kiedyś Gierka
Jan Nowak Kowalski2019.08.5 6:55
Jaki idiota z tego Czarneckiego, Niemcy nigdy nie mówili że są ofiarami i a naprzepraszali się już tyle że wystarczy. Dlatego że Niemcy są naszym największym partnerem gospodarczym i płatnikiem euro z pieniędzy których korzystamy Polska teraz nie jest na poziomie Ukrainy
taro2019.08.5 6:53
to nie jest najwazniejszy polityk niemiecki, to jest karykatura goebelsa.
Sławek2019.08.5 6:53
To mój kolejny apel do redakcji fronda.pl o sprzątanie po trolach, którzy obrzydzają, wyszydzają naszą wiarę. To NIE JEST ich strona ! Wolność słowa musi mieć swoje granice, zwłaszcza tu ! Pozdrawiam
...2019.08.5 7:00
To by fronda nie miała czytelników bo takich katodebili w Polsce jest za mało
Sławek2019.08.5 7:08
Nie chodzi o ilość ale o jakość. Pozdr.
Sławek2019.08.5 6:31
Jeszcze powinienem dopisać, że dodatkowo ten bandzior zniszczył komuś dom. Pozdrawiam wszystkich troli, którzy dyżurują na tym forum i szydzą z naszej wiary. Dzisiaj ubiegłem was w komentarzach :-)
Sławek2019.08.5 6:17
Jak kogoś w jego własnym domu napadnie bandzior, pobije, zgwałci, zabije jego domowników, ograbi a on to jakoś przeżyje to czy powiedzenie przez bandziora przepraszam i zasłonięcie się przez niego jakimś papierkiem wystarczy jako zadośćuczynienie ? Pozdrawiam
jozef2019.08.5 6:26
Jak ktoś lata samolotami i potem płaci trochę na Caritas to jak go nazwać.
Sławek2019.08.5 6:28
jozef proszę pisz zrozumiale.
kalinka2019.08.5 6:34
dzielny żołnierzu PIS-u, udajesz głupiego czy nim jesteś, zwykły pajac domyśli się , że chodzi o loty Kuchcińskiego a ty wierny sługa PIS-u udajesz, że nie wiesz o co chodzi, dla prezesa jesteś gotowy zrobić z siebie pajaca? taka służalczość
Sławek2019.08.5 6:38
Nie jestem żołnierzem PIS-u. Jak Kuchciński złamał prawo to musi sie teraz wytłumaczyć i zadośćuczynić. Nie będę robił z siebie pajaca dla prezesa. Nie jestem służalczy wobec nikogo oprócz Boga mojego, Jezusa. Pozdrawiam dyżurnego trola - kalinka