19.11.19, 13:05Screenshot Youtube - Telewizja Republika

Co oznacza wyrok TSUE? Szef KRS zabrał głos

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Izby Dyscyplinarnej SN jest niejednoznaczny” - powiedział dziś przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, sędzia Leszek Mazur.

TSUE w swoim wyroku, w którym odpowiedział na pytania prejudycjalne, które zadała Izba Pracy Sądu Najwyższego, orzekł że to SN ma badać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej aby ustalić, czy ta może rozpoznawać spory, które dotyczą przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku.

W wyroku podkreślono, że jeśli SN uzna, że Izba Dyscyplinarna nie jest niezależna i bezstronna, mógłby przestać stosować przepisy, na mocy których to właśnie wspomniana Izba ma rozpoznawać wspomniane spory.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową sędzia Mazur stwierdził, że jest jeszcze za wcześnie na komentarze w sprawie wyroku. Podkreślił jednak:

Oczekiwaliśmy jednak, że to orzeczenie będzie niejednoznaczne i to nie jest żadna niespodzianka”.

Zdaniem szefa KRS, w orzeczeniu TSUE zakwestionowano tryb wyboru członków do Rady. Stwierdził:

Ten wyrok to recenzja pracy polskiego parlamentu i to do Sejmu będzie w pierwszej kolejności należała ocena tego wyroku”.

Dodał też, że orzeczenie na pewno nie szybko wpłynie na funkcjonowanie KRS i działać będzie ona tak samo jak do tej pory – tak długo, jak długo porządek prawny ustalony przez parlament nie zostanie zmieniony.

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze

B522019.11.19 18:10
POganie ogłoszą żałobę
rozbawiony2019.11.19 16:08
To wersja dla ciemnoty aby jej sie zdawało ze pisie maja rację
B522019.11.19 18:06
wychwalaj czerwoną szarańczę gdzie indziej czerwony pajacu na gumie
Michał Jan2019.11.19 13:38
Chyba ta jasność orzeczenia wyjaśnia, dlaczego trzeba było znieść karę śmierci w Europie.
Ura-Bura - syn Baby Jagi2019.11.19 13:36
Oznacza, że KRS została powołana tak - Policjanci i prokurator doprowadzili przed oblicze sądu zatrzymanego - oskarżając go o zabójstwo. Z ręką na sercu, przysięgą "jak babcie w ciapcie" zapewnili, że 25 świadków potwierdziło zeznaniami na piśmie, iż zatrzymany zabójstwa dokonał. Ujawnić danych świadków i ich zeznań nie mogą - bo obiecali im anonimowość. Skład sędziowski się pożarł. Dwóch sędziów salę rozpraw opuściło - a pozostali trzej uznali winę doprowadzonego i skazali go na karę śmierci. Boży lud docenił praworządność doprowadzających i skazujących - wybierając ich na następną kadencję.
lady chapel2019.11.19 13:19
Polska wypełni orzeczenie TSUE tak jak nakazują to przepisy EU oraz konstytucja RP (oczywiście tak, jak rozumie i interpretuje te przepisy oraz konstytucję obecna władza) :)