Chrońmy życie niepełnosprawnych dzieci – apelują wybitni polscy naukowcy  - zdjęcie
08.04.19, 15:48Zdj. Pixabay, domena publiczna, CC0

Chrońmy życie niepełnosprawnych dzieci – apelują wybitni polscy naukowcy

10

Centrum Bioetyki Instytutu Ordo Iuris wyszło z inicjatywą apelu dotyczącego ochrony życia, pod którym podpisało się prawie 120 naukowców z różnych dziedzin. Pismo zostanie skierowane do Trybunału Konstytucyjnego. Apel nabiera szczególnego znaczenia w kontekście licznych inicjatyw w obronie życia, podejmowanych w ostatnim czasie w Polsce.

PRZECZYTAJ APEL

„Mając świadomość konieczności systemowego wsparcia osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin i bliskich chcemy zaznaczyć, że pierwszym krokiem w tym kierunku będzie wprowadzenie zakazu przeprowadzania w Polsce aborcji eugenicznej, w sposób bezpośredni naruszającej prawo dziecka do życia. Jesteśmy do tego w sposób szczególny zobowiązani jako obywatele kraju, który przed laty rozpoczął globalną dyskusję na temat konieczności uchwalenia Konwencji o prawach dziecka” – piszą w apelu naukowcy.

Dokument podpisali naukowcy reprezentujący wiele dziedzin, m.in. prawo, medycynę, filozofię, teologię, biologię, czy politologię. Wśród sygnatariuszy znaleźli się m.in. prof. Adam Strzembosz – były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, prof. Jacek Bartyzel, prof. Grzegorz Kucharczyk, prof. Piotr Rieske, prof. Bogdan Chazan, prof. Alina Mirdo, ks. prof. Tadeusz Guz, ks. prof. Paweł Bortkiewicz, prof. Krystyna Ostrowska, prof. Władysław Sinkiewicz, prof. Paweł Jaroszyński, czy dr Bawer Aondo-Akaa.

Pismo ma związek z oczekiwanym przez wielu Polaków rozstrzygnięciem przez Trybunał Konstytucyjny wniosku posłów, którzy ponad rok temu poprosili o zbadanie zgodności z Konstytucją RP zapisów ustawy o planowaniu rodziny. Prośba ta dotyczy przepisów zezwalających na prenatalne uśmiercenie dziecka, u którego występuje podejrzenie pojawienia się schorzenia uniemożliwiającego lub utrudniającego mu samodzielna egzystencję.

Fakt pomijania przez Trybunał Konstytucyjny tak istotnej sprawy ma też znaczenie symboliczne w związku z obchodzoną w tym roku trzydziestą rocznicą ogłoszenia przez ONZ Konwencji o prawach dziecka. Ten dokument, stworzony z inicjatywy polskich naukowców, wskazuje na kluczowy charakter godności każdego dziecka. W jego preambule zaznaczono, że „dziecko, z uwagi na swoją niedojrzałość fizyczną oraz umysłową, wymaga szczególnej opieki i troski, w tym właściwej ochrony prawnej, zarówno przed, jak i po urodzeniu”.

„W pełni szanujemy niezależny oraz niezawisły charakter działań podejmowanych przez Trybunał Konstytucyjny. Z coraz większym niepokojem obserwujemy jednak jego niezrozumiałe milczenie w tej kwestii, która posiada szczególne znaczenie. Dotyczy przecież zdrowia i życia osób najmłodszych, najbardziej bezbronnych” – skomentował dr Błażej Kmieciak, Dyrektor Centrum Bioetyki Instytutu Ordo Iuris.

>>>Naukowcy, którzy chcieliby poprzeć apel mogą to zrobić pod adresem [email protected]<<<

Ordo Iuris

Komentarze (10):

Wojtek Polak2019.04.9 8:50
widzę że lewaccy miłośnicy mordownia najsłabszych bezbronnych wyją ze złości. pamiętajcie że te morderstwa to czyste zło i nie będzie wam to zapomniane.
gośka2019.04.8 21:30
to Qwa do roboty...wybudujcie im wygodne ośrodki opiekuńcze...niech się mądre kobiety nie marnują trzęsąc się nad Makabrą, która bije głową w ścianę, bełkota i rzuca się jak piskorz niczego nie rozumiejąc...człowiek ma jedno życie...urodzi się taki chory, który chce od życia jak najwięcej więc Ty masz przesr....czy to nie jest katowanie psychiczne jednego człowieka przez drugiego?
Janek2019.04.8 20:30
Dziecko cierpi, rodzice cierpią, a niech się męczą to takie szlachetne. Ci którzy mówią o Bożym planie w cierpieniu niewinnych dzieciaków, któremu można było zapobiec niech pomyślą, w którego boga tak naprawdę wierzą.
Cogito ergo sum2019.04.8 17:07
W Sparcie zabijano kalekie dzieci. Dzisiaj dalej mamy zwolenników tego procederu
Racjonalista2019.04.8 18:36
Nie trzeba zabijac.Wystarczy zadbac aby sie nie urodzily.
Janek2019.04.8 20:34
Uważam że, badania genów rodziców, czy manipulacja nimi w celu narodzin zdrowego potomstwa, jest etyczna, i pewnie w niedalekiej przyszłości będzie dostępna, Chiny już działają na tym polu.
Karol2019.04.8 17:04
A ja tak przewrotnie zapytam, po co sprowadzać na ten świat niepełnosprawnych ludzi? Zawsze mnie nurtowała ta katolicka fascynacja cudzym cierpieniem. Lepiej wam od tego, że ktoś cierpi?
Artur2019.04.9 20:26
Podobnie jak jahwy katole są sadystami
Nauka przeciwko ciemnogrodowi 2019.04.8 16:02
PYTANIE DO OBROŃCÓW ŻYCIA: ILE JUŻ CHORYCH PORZUCONYCH PO PORODZIE DZIECI ADOPTOWALIŚCIE? Ilu matkom z takimi dzieciom już pomogliście? Bo póki co słychać tylko kwik pseudo obrońców życia, którzy nic nie robią by pomóc, ale dla sławy i poparcia politycznego krzyczą jacy to są obrońcy życia.
słowiczek poznański2019.04.8 15:53
Ciekawe ilu spośród tych "naukowców" jest demonologami, mariologami, biblistami oraz zwyczajnymi szeregowymi teologami?