Cela Plus: Wyłudzili prawie 25 mln zł podatku. Jest akt oskarżenia - zdjęcie
18.07.19, 10:50screenshot TVP Info

Cela Plus: Wyłudzili prawie 25 mln zł podatku. Jest akt oskarżenia

1

Komunikat Rzecznika Prasowego Ministra Koordynatora Służb Specjalnych:

Aktem oskarżenia zakończyło się śledztwo Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. Członkowie grupy przestępczej okradli Skarb Państwa na ponad 24,5 mln zł wyłudzając podatek VAT i podatek akcyzowy.

Grupa przestępcza deklarowała przewóz tranzytem przez Polskę oleju formowego z Niemiec m.in. do Czech, na Słowację i Łotwę, przez co w Polsce nie powstawał obowiązek płacenia podatku. Firma prowadzona przez grupę miała po odebraniu towaru transportować go bezpośrednio do wskazanego miejsca za granicą, jednak śledztwo wykazało, że w rzeczywistości olej pozostawał na terenie Polski. Ustalono także, że nie przewożono deklarowanego oleju formowego, tylko olej napędowy, co dodatkowo umożliwiało uniknięcie płacenia akcyzy.

Działania grupy przestępczej były dobrze zorganizowane. Każdorazowo, kiedy kierowca pobrał towar i przekroczył granicę polsko-niemiecką, członkowie grupy kierowali go do baz paliwowych, stacji benzynowych oraz mało uczęszczanych miejsc na terenie Polski, gdzie czekały cysterny, do których przelewano olej. Aby ukryć zmiany w trasie, grupa przestępcza odbierała od kierowców międzynarodowe listy przewozowe CMR, fałszowała je i odsyłała do firm przewozowych. Proceder trwał rok, a grupa przestępcza wyłudziła ze Skarbu Państwa ponad dwadzieścia cztery miliony złotych: 7,5 mln z tytułu wyłudzenia podatku VAT oraz 17 mln z tytułu wyłudzenia podatku akcyzowego. Dzięki wspólnej pracy ABW oraz Prokuratury Okręgowej w Szczecinie 28 czerwca br. skierowano do sądu akt oskarżenia przeciwko 19 podejrzanym.

dam/informacja prasowa

Komentarze (1):

michu2019.07.18 11:26
Jeśli chodzi o skuteczniejsze ŚCIĄGANIE PODATKÓW to sukcesy są ;).