18.10.19, 08:05Fot. cbsp.policja.pl

Cela Plus: Przez ich pożyczki ludzie tracili domy i mieszkania. Lichwiarze w rękach CBŚP

Policjanci CBŚP ustalili, że w umowach dotyczących wysoko oprocentowanych pożyczek znajdował się zapis dotyczący przewłaszczenia nieruchomości. Nieświadome tego zapisu osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej, podpisując pożyczkę traciły często dorobek życia. Ten proceder zakończyli policjanci CBŚP zatrzymując 4 podejrzanych. Na poczet przyszłych kar i środków karnych zabezpieczono majątek podejrzanych o łącznej wartości ok. 20 mln zł.

Policjanci z Wydziału w Toruniu Zarządu w Bydgoszczy Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Toruniu prowadzą śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie udzielając wysoko oprocentowanych pożyczek, przejmowali nieruchomości stanowiące zabezpieczenie spłaty tychże pożyczek. Według ustaleń policjantów grupa mogła działać w latach 2013 - 2019.

Ofiarami padały osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej i nie zdawały sobie sprawy, że tracą własność nieruchomości już z chwilą podpisania aktu notarialnego umowy pożyczki. Z zebranego materiału wynika, że członkowie grupy mogli oszukać w ten sposób co najmniej 39 osób, przejmując od nich kilkadziesiąt nieruchomości, o łącznej wartości prawie 28 mln zł.

Funkcjonariusze z Wydziału w Toruniu Zarządu w Bydgoszczy Centralnego Biura Śledczego Policji przeprowadzili realizację, podczas której zatrzymali 4 podejrzanych. Wówczas także zabezpieczono dokumentację, która jest dokładnie analizowana.

W Prokuraturze Okręgowej w Toruniu zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące działania w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw znacznej wartości oraz wyzysku kontrahenta (lichwy). Na tym etapie śledztwa na poczet przyszłych kar i środków karnych zabezpieczono majątek należący do podejrzanych o łącznej wartości ok. 20 mln zł.

Wobec wszystkich zatrzymanych na wniosek Policji, prokurator wystąpił z wnioskiem do sądu o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd przychylił się do tego wniosku w przypadku trzech podejrzanych stosując najdotkliwszy ze środków, tj. tymczasowe aresztowanie na okres 3-ch miesięcy.

dam/cbsp.policja.pl

Komentarze

ladychapel2019.10.18 10:51
Wyłudzenia mieszkań od staruszków. Wśród podejrzanych były proboszcz jednej z ursynowskich parafii. Kapłan znalazł się w gronie podejrzanych w aferze związanej z wyłudzaniem nieruchomości. Śledztwo dotyczy gangu, który przejmował mieszkania od ludzi starszych, schorowanych i znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. WIĘCEJ: https://www.haloursynow.pl/artykuly/znany-ksiadz-podejrzany-o-udzial-w-wyludzeniu-mieszkania,8368.htm
ZERR02019.10.18 11:35
Proboszcz, taksówkarz, kierownik oddziału banku, pielęgniarz, nauczyciel WF, wszyscy z jednej dzielnicy, kumple z boiska. Masz manię prześladowczą? jeszcze pół roku i zobaczysz białe myszki. W minisutannach XDXDXDDDD
Szatan (pisane z wielkiej litery)2019.10.18 9:19
Chodzi o tego warszawskiego księdza, który wyłudzał mieszkania?
ZERR02019.10.18 9:44
szkoda że nie twojego, byłby z ciebie jakis pozytek na koniec zywota
AntyObłudau2019.10.18 10:27
A T worm bogiem jest satan ? No to gratuluję ,on Cię kiedyś zniszczy ! A jak przejrzysz na oczki to będzie za późno!
Andrzej 2019.10.18 9:19
Brawo brawo oby tak dalej, łapcie dalej panowie złodziei !!!