Cela plus: Potężny cios w przestępczość akcyzową. 9 osób w rękach policji - zdjęcie
22.10.21, 08:00

Cela plus: Potężny cios w przestępczość akcyzową. 9 osób w rękach policji

5

Funkcjonariusze CBŚP i KAS likwidując 2 magazyny z nielegalnym towarem akcyzowym, przejęli ok. 19 mln sztuk papierosów, wartych blisko 17,7 mln zł. Podczas działań łącznie zatrzymano 9 osób. Sprawy są prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Sosnowcu i Prokuraturę Okręgową w Radomiu. Gdyby przejęty towar trafił do obrotu, straty Skarbu Państwa mogłyby wynieść ponad 22 mln zł.

Pierwsze uderzenie nastąpiło w Sosnowcu, kiedy to policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Śląskiego Urzędu Celno - Skarbowego w Katowicach (KAS) zlikwidowali magazyn, w którym przechowywane były papierosy bez polskich znaków akcyzy. Kolejne nielegalne papierosy ukryte były w przestrzeni ładunkowej samochodu dostawczego zaparkowanego na tej posesji. Funkcjonariusze łącznie przejęli prawie 2 mln papierosów, wartych blisko 1,5 mln zł. Straty Skarbu Państwa wstępnie oszacowano na kwotę niemalże 2,3 mln zł.

Na poczet przyszłych kar o charakterze majątkowym, tymczasowo zajęto ponad 385 tys. zł w różnej walucie oraz samochód osobowy wart ok. 150 tys. zł. Do sprawy zatrzymano 5 osób, którym w Prokuraturze Rejonowej Sosnowiec-Północ w Sosnowcu przedstawiono zarzuty karno-skarbowe. Jak się okazało jedna z zatrzymanych osób była poszukiwana listem gończym, wydanym przez Sąd Okręgowy w Gliwicach w celu odbycia kary 2 lat pozbawienia wolności.

Następne uderzenie nastąpiło w Grójcu, gdzie zlikwidowano kolejny magazyn z nielegalnym towarem akcyzowym. Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego (Krajowej Administracji Skarbowej) rozpoczęli działania, gdy na posesję wjechał samochód ciężarowy z naczepą, na której za kartonami ze szklankami znajdowało się 14,7 mln sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Kierowca pojazdu, 61-letni obywatel Słowenii został zatrzymany do wyjaśnienia, a towar zabezpieczony. Funkcjonariusze przeszukali także pojazdy dostawcze znajdujące się na posesji. Tam znaleźli 2,4 mln sztuk papierosów. Do sprawy zatrzymano także 38-letniego Polaka oraz 2 obywateli Ukrainy w wieku 37 i 41 lat.

Podczas akcji łącznie zabezpieczono ponad 17 mln sztuk papierosów wartych blisko 16,2 mln zł. Wszystko wskazuje na to, że nielegalny towar miał trafić na czarny rynek w kraju. Gdyby został wprowadzony do obrotu straty Skarbu Państwa mogłyby wynieść ponad 20 mln zł. Sprawę prowadzi Prokuratura Okręgowa w Radomiu. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty karno-skarbowe. Decyzją sądu zostali oni tymczasowo aresztowani na 3 miesiące.

cbsp.policja.pl

Komentarze (5):

ceramik2021.11.3 8:42
Oni będą zamknięci, dopóki nie staną przed obrzezanym sędzią w polskiej todze i PO zamiatane.
klaus2021.10.22 9:28
przyczyną przemytu jak i produkcji papierosów,alkoholu jest nieudolność jak i zatrudnianie ludzi zawsze wskazywanych przez mafie a nawet dających na załatwienie zatrudnienia w tych służbach kasy i jest w zależności od stanowiska ustalony tarefikator od 30 - do 50 tys.Pl, przykład z Podkarpacia osoba zatrudniona jako celnik z automatu cała rodzina zwalnia się z pracy a zaczyna zaopatrywać całą wieś w papierosy , alkohol, są to nagminne przypadki.
JM2021.10.22 9:26
I tak trzymać!
Po 11 ...2021.10.22 8:22
Ciekawe kto kupuje te lewe papierosy? Katolicy????
ceramik2021.11.3 8:43
Nie. Skąpi żydzi, jak ty.