Caritas: "Są granice, których nie należy przekraczać" - zdjęcie
12.10.16, 18:28Fot. Facebook (L - prawdziwe zdjęcie, P - zmanipulowane)

Caritas: "Są granice, których nie należy przekraczać"

Caritas Polska wydał oświadczenie w sprawie zmanipulowanego zdjęcia Okna Życia Caritas Radomskiej. Napis „MAMO - pozwól mi żyć” zamieniono na napis „OKNO ŻYCIA - nie przyjmujemy dzieci z wadami genetycznymi!!! - brak chętnych na adopcję". Zmanipulowane zdjęcie rozpowszechniono w internecie.

Caritas napisał w oświadczeniu, że człowiek, który dopuścił się manipulacji oraz środowisko, które ją promowało, "przekroczyło wszelkie zasady wzajemnego szacunku i granice rozsądku".

"Są granice, których przekraczać nie należy i których przekraczać się nie godzi niezależnie od poglądów" - napisano w komunikacie. Jego autorzy dodają, że Caritas została powołana, żeby pomagać ludziom potrzebującym niezależnie od ich kondycji życiowej, wyznania i wyznawanych idei.

Dzięki 60 Oknom Życia w Polsce uratowano 92 niemowląt, nikt nigdy nie stawiał jakichkolwiek warunków dotyczących ich przyjmowania - podkreślono w komunikacie. "Przeciwnie, Okna życia są po to, żeby chronić życie, które jest szczególnie kruche.

Parafrazując słowa autora manipulacji, informujemy: "Okna Życia przyjmują i otaczają opieką wszystkie dzieci, a szczególnie te z wadami genetycznymi" - napisano w komunikacie. Autorzy przypomnieli, że w ramach organizowanej przez Caritas akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom zapewniana jest opieka dzieciom w całej Polsce, " szczególnie tym niepełnosprawnym i tym - jak to pisze autor manipulacji - z wadami genetycznymi".

"Caritas, czyli tysiące pracowników, tysiące wolontariuszy i dziesiątki tysięcy darczyńców poświęca specjalną uwagę i troskę osobom niepełnosprawnym fizycznie i intelektualnie prowadząc dla nich liczne ośrodki wsparcia dziennego, ośrodki stałej opieki czy warsztaty terapii zajęciowej" - czytamy w oświadczeniu.

"Polacy doświadczyli w swojej dramatycznej historii zjawiska poniżania, lekceważenia i odbierania życia. Wyciągnijmy z tej historii lekcję. Usilnie prosimy o zachowanie rozsądku i szacunek dla ludzkiego życia oraz dla osób, które zajmują się tego życia wspieraniem i ochroną" - czytamy w oświadczeniu.

dam/IAR