Były lider lewicowej partii donosił KGB - zdjęcie
15.09.18, 08:55

Były lider lewicowej partii donosił KGB

Michael Foot były lider brytyjskiej Partii Pracy był płatnym informatorem radzieckich służb. Te szokujące informacje podano w książce "Szpieg i Zdrajca" autorstwa Bena Macintyre'a.

Współpraca miała odbywać się w latach 1980-1983. Agenta KGB miał zdradzić Oleg Gordijewski, który w trakcie zimnej wojny pracował dla brytyjskiego MI6.

Jak wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez pisarza, KGB uznało Foota za "agenta" i "poufny kontakt", który był używany w celu rozpowszechniania sowieckiej dezinformacji.

Ustalono również, że za swoją pracę otrzymywał wynagrodzenie o obecnej równowartości ok. 37 tys. funtów miesięcznie.

Informacje przekazywane w latach 80tych przez Gordijewskiego były uznane za do tego stopnia wiarygodne, że służby były przygotowane do przekazania ich królowej Elżbiecie II w razie ewentualnego zwycięstwa wyborczego Partii Pracy w wyborach parlamentarnych w 1983 roku i objęcia przez Foota stanowiska premiera Wielkiej Brytanii.

Michael Foot zmarł w 2010 roku, wczesniej jednak wielokrotnie wypierał się współpracy. W 1995 roku wytoczył proces "Sunday Times", który wygrał, a gazeta musiała przeprosić za pomówienia.

mor/PAP/Fronda.pl