Brytyjska prasa pyta: Czy Polska pozna wreszcie prawdę o katastrofie smoleńskiej? - zdjęcie
08.02.16, 13:46

Brytyjska prasa pyta: Czy Polska pozna wreszcie prawdę o katastrofie smoleńskiej?

4

Wielu Polaków wciąż wierzy, że katastrofa smoleńska, w której zginął prezydent Lech Kaczyński, była wynikiem nieczystej gry Kremla. Partia, którą rządzi brat bliźniak Kaczyńskiego, Jarosław, odzyskała władzę i szuka odpowiedzi – pisze brytyjski dziennik "The Guardian".

Gazeta informuje, że po 10 kwietnia 2010 roku Polska pogrążyła się w głębokiej żałobie, "niespotykanej od najczarniejszych dni II wojny światowej". Brytyjski dziennik nawiązuje do poprzedniego rządowego śledztwa, które zakończyło się w 2011 r. i jako przyczynę katastrofy wskazało m.in. warunki atmosferyczne oraz błędy polskich pilotów.

"Guardian" informuje też o powołanej rozporządzeniem Antoniego Macierewicza nowej podkomisji, która od samego początku zajmie się wyjaśnianiem przyczyn tragedii smoleńskiej. Brytyjski dziennik przytacza także wypowiedź szefa polskiego MON, który "napomknął, że samolot rozpadł się jeszcze w powietrzu".

Gazeta cytuje również ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, który zarzuca Rosjanom mataczenie przy śledztwie, zaznaczając, że Moskwa przetrzymuje wrak rządowej maszyny. "Smoleńsk zajmuje znaczące miejsce w polskiej historii, ponieważ położony jest nieopodal miejsca, gdzie w 1940 r. na rozkaz Stalina zamordowano 22 tysiące polskich oficerów i intelektualistów. 10 kwietnia Lech Kaczyński leciał tam, by ich upamiętnić" – czytamy w "Guardianie".

mko/telewizjarepublika.pl

Komentarze (4):

anonim2016.02.8 14:16
No to wypadalo jeszcze podac jaki jest ogolny wydzwiek tego artykulu. Podsumowanie jest takie: Even if the government does not have a preconceived outcome in mind, analysts say Law and Justice is keeping alive the memory of the Smolensk disaster as a power ploy, feeding into a romantic nationalistic notion that those who died in the crash are “the fallen”, thus assimilating them into a tragic nation’s history; its latest, perfect heroes". [...] Add the birch trees piercing the thick fog on the plain, the setting at Smolensk and the Russian bogeyman. These are the ingredients of a perfect cold war drama for a nation with a lasting need for martyrs. Fragmentow o parowkach i puszkach nawet nie przytaczam. A jeszcze dosadniej mowi to artykulu z tej samej gazety: The Guardian view on Poland’s turn to the right: Europe is correct to be concerned.
anonim2016.02.8 16:15
"The Guardian" to taki brytyjski odpowiednik byłej moskiewskiej "Prawdy". Pracują w nim przyjaciele michników i innych "obrońców demokracji" w Polsce. I tak tym razem piszą dość oględnie jak na zdeklarowanych lewaków.
anonim2016.02.8 16:24
AMC, Ty to wiesz i ja to wiem. Problem jest taki ze Fronda za TVRepublika probuje wciskac ciemnemu ludowi ze prasa brytyjska twierdzi to co wybiorczo (nomen omen) zaprezentowali z calego artykulu.
anonim2016.02.8 23:27
A o starciu prof. Wolniewicz ze Stankiewicz w sprawie Smoleńska nie napiszecie? http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19557874,starcie-profesora-z-radia-maryja-i-prawicowej-publicystki-musicie.html