Brawo Polska! Wkrótce stratosferyczne drony znad Wisły zastąpią satelity - zdjęcie
03.05.21, 13:06Fot. via: Pixabay - ahsing888

Brawo Polska! Wkrótce stratosferyczne drony znad Wisły zastąpią satelity

22

Już wkrótce w Polsce satelity zastępować będą mogły stratosferyczne drony. Nad bezzałogowymi samolotami mogącymi prowadzić liczne badania naukowe i obrazować Ziemię pracuje firma Cloudless, której bezzałogowiec o pięciometrowej rozpiętości skrzydeł wykonał 18 kwietnia pierwszy, 2,5 godzinny lot na wysokości ponad 24 km.

- „Celem lotu było przebadanie w warunkach rzeczywistych prototypu najnowszego, relatywnie dużego samolotu o wysokim udźwigu, który będzie mógł zabierać na pokład aparaturę badawczą”

- wyjaśnia Polskiej Agencji Prasowej inż. Piotr Franczak.

Wcześniej dwójce inżynierów, Piotrowi Franczakowi i Krzysztofowi Bujwidowi udało się wprowadzić mniejszy bezzałogowy samolot na wysokość 27 km. Jak wyjaśniają twórcy, jest to trudne zadanie ze względu na rozrzedzone powietrze. Warunki na tej wysokości można porównać do warunków panujących na Marsie.

- „To jednak nie rekordy wysokości są tym, na czym nam zależy. Chcemy latać powyżej zjawisk pogodowych, ponieważ to gwarantuje 100 proc. dostęp do promieni słonecznych niezależnie od pogody, a docelowo nasze drony mają być zasilane słonecznie”

- podkreśla inż. Franczak.

Drony, nad którymi pracuje firma Cloudless, będą miały prowadzić badania naukowe z takich dziedzin jak m.in. meteorologia, ochrona środowiska czy inżyniera kosmiczna.

- „Inny temat to teledetekcja, czyli obrazowanie Ziemi. Docelowo chcielibyśmy prowadzić obserwacje Ziemi z pomocą kamer, czy nawet tworzyć mapy o większej dokładności niż tworzone z pomocą technik satelitarnych. Na przykład podczas jednego lotu można byłoby stworzyć precyzyjną mapę całego miasta i to całkowicie polskim sprzętem”

- mówi rozmówca Polskiej Agencji Prasowej.

To jednak nie wszystko. Polscy naukowcy chcą stworzyć stratosferyczne drony, które staną się pseudosatelitami. Będą pełniły zadania wykonywane obecnie przez orbitalne satelity, poruszając się jednak znacznie bliżej Ziemi. To będzie ich ogromna przewaga m.in. dlatego, że będą mogły fotografować powierzchnię z bliższej odległości. Są też od satelitów nieporównywalnie tańsze.

- „Nad podobnymi konstrukcjami pracuje już m.in. Airbus i BAE systems. Chcemy pokazać, że w Polsce też można to zrobić”

- mówi inż. Franczak.

kak/PAP

Komentarze (22):

matis89 oraz2021.05.3 16:23
𝐎𝐅𝐈𝐂𝐉𝐀𝐋𝐍𝐀 𝐀𝐆𝐄𝐍𝐂𝐉𝐀 𝐓𝐀𝐒𝐒 𝐈 𝐒𝐏𝐔𝐓𝐍𝐈𝐊 𝐎𝐑𝐀𝐙 𝐎𝐅𝐈𝐂𝐉𝐀𝐋𝐍𝐀 𝐀𝐆𝐄𝐍𝐂𝐉𝐀 𝐊𝐎𝐌𝐔𝐍𝐈𝐒𝐓𝐘𝐂𝐙𝐍𝐄𝐉 𝐏𝐀𝐑𝐓𝐈𝐈 𝐂𝐇𝐈𝐍 𝐚𝐥𝐚𝐫𝐦𝐮𝐣𝐞: 𝐌𝐀𝐒𝐙 𝐖 𝐃𝐎𝐌𝐔 𝟓𝐆 𝐈 𝐂𝐇*𝐉 𝐂𝐈 𝐍𝐀 𝐂𝐙𝐎𝐋𝐄 𝐖𝐘𝐑𝐎𝐒𝐍𝐈𝐄 !
Brawo Mołdawia!2021.05.3 16:16
W stolicy Mołdawii odbyły się międzynarodowe ćwiczenia w skubaniu gęsi. Niestety Polska ponownie nie została zaproszona.
Na ćwiczenia "Black Swan 21"2021.05.3 16:14
zaproszone zostały zaproszone specjalne jednostki wojskowe z TAKICH potęg militarnych jak: Bułgaria, Chorwacja ,Węgry, Macedonia, Rumunia, Słowacja i Słowenia. Na ćwiczenie nie przybyły jednostki z takich krajów jak: USA, Niemcy, Włochy, Francja, Wielka Brytania i oczywiście Polska.
Jehowe mendy jak "matis89" udają katolików2021.05.3 16:13
𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 jest to najgorszy typ sekciarza. Są odpowiedzialni za tysiące ludzkich istnień odmawiając swym bliskim a szczególnie dzieciom opieki lekarskiej. 𝐖 𝐓𝐘𝐌 𝐒𝐙𝐂𝐙𝐄𝐏𝐈𝐎𝐍𝐄𝐊! ........ 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 to jest ZBRODNIARZ. Ale nie tylko bo ZŁODZIEJ! Oszukują głównie starsze samotne kobiety tak, aby cały majątek tej ich sekcie zostawiła. 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 to wróg ludzi i normalnego społeczeństwa. Udają, że są katolikami cytują jakieś brednie - PAMIĘTAJ 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 to SEKCIARZ i jak KAŻDY SEKCIARZ jest NIEBEZPIECZNY.
matis892021.05.3 15:56
Fronda bije brawo technologiom Antychrysta ? Brawo drony, brawo państwo bezgotókowe Antychrysta, brawo chipy, brawo 5G, brawo Google w Polsce, brawo szatanistyczne aborcyjne szczepionki Antychrysta ???
Fronda2021.05.3 16:41
Ty jesteś Antychrystem.
xyz1232021.05.3 15:36
loooo matko Jehowska co za BYDYZURY!!! NIC NIE ZASTAPI SATELITOW!!! Jesli Wolska chce miec jakies szanse w obronie przed wiadomo ktorym "potencjalnym" przeciwnikiem to musi NATYCHMIAST zaczac myslec i swoich geostacjonarnych satelitach wojskowych!!! Drogo powiadacie? Za roczna wrzutke na TVPiC moznaby caly tuzin takich satelitow nabyc + jeszcze by zostalo moze na jakis wiekszy lazik ksiezycowy...
Go fuck your goat,2021.05.3 16:17
kike goatfucker!
Brawo Polska!2021.05.3 15:13
"Black Swan 21". Wojska specjalne NATO ćwiczą na Dunaju. Nawet Węgrzy biorą udział w ćwiczeniach. Polska... nie została zaproszona....
Koleś2021.05.3 15:21
Ćwiczą Amerykanie, Niemcy i Węgrzy . Celem jest dopracowanie współpracy w dowodzeniu na polu walki. Wojsk natowskich tam nie ma.
Organizator2021.05.3 15:22
To armia węgierska.
Wafel2021.05.3 15:30
Udział bierze 800 żołnierzy i 14 samolotów. Są to ćwiczenia lokalne w doskonaleniu współpracy wojsk różnonarodowych pod okiem obserwatorów amerykańskich i niemiecki. Uczestniczą wojska węgierskie, chorwackie, słowackie. Cienko przędziesz " Brawo Polska ".
dobrze by mieć kilkaset atomówek2021.05.3 14:35
jak Izrael, który oczywiście ich nie ma
tymczasem poza waszą bańką2021.05.3 13:26
Przecież pan kocha tę pracę. - No właśnie. A tu było: "Tego nie pisz, kogo to w Polsce interesuje". Bez przerwy to słyszałem. Na przykład był naprawdę interesujący, w międzynarodowej obsadzie, turniej rycerski, taka rekonstrukcja turniejów rycerskich w ciekawym zamku, to usłyszałem: "Ale my w Polsce mamy lepsze turnieje rycerskie". To samo było z kulturą. „Jeśli dotyczy to spraw polskich, to tak” - słyszałem. - „A tak to kogo interesuje Matisse czy Monet?”. Chodziło o „ciężką politykę”. Lżejsze tematy nie przechodziły, „bo my nie jesteśmy bulwarówką” - usłyszałem kiedyś. - „My jesteśmy poważnym radiem od poważnych spraw”. Na nic się zdały tłumaczenia, że słuchaczka i słuchacz chcą też korespondencji o lżejszych tematach. I tu nie chodziło o jakieś tanie sensacje, morderstwa czy spektakularne napady. Tak - jeśli w to byli zaangażowani Polacy. Nad Wisłą chcą poznać, jak żyją ludzie we Francji. Ale tego dyrekcja bała się jak ognia. Tak jakby obawiali się pokazać, że nad Sekwaną ludzie się uśmiechają, kochają, cieszą. Bo takie uczucia są zarezerwowane tylko dla jednego sprawiedliwego kraju, w którym ludziom się żyje dobrze. Jeśli już miałem opowiedzieć coś, to raczej o tragediach, katastrofach, manifestacjach, rozróbach „żółtych kamizelek”, no i oczywiście jacy to „fuj i be” są imigranci. Jakie roznoszą zarazki i choroby w swoich koczowiskach. Chętnie przyjmowano korespondencje o likwidowaniu obozów dla uchodźców. Jeszcze chętniej, gdy dochodziło tam do przemocy i agresji. Niechętnie, gdy imigrant ratował dziecko na czwartym, piątym piętrze bloku skacząc po balkonach, lub gdy wioska w Alpach wbrew prawu przyjmowała imigrantów i pomagała imigrantom na bosaka przedzierającym się przez zaśnieżone góry. To były niewygodne tematy. Nie dla mnie, rzecz jasna. https://wyborcza.pl/7,75398,27043801,dyrekcja-polskiego-radia-okreslila-jaka-francje-mozna-pokazac.html
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.05.3 13:21
czego to już PiSdzielce nie obiecywały, 3 miliony mieszkań, auta elektryczne, promy, helikoptery... i jak zwykle gwno z tego jest!
Anonim2021.05.3 13:25
Zrzuć onuce, a poczujesz się wolnym
Rumcajs2021.05.3 13:26
A Tusk obiecał eletrownie atomową gdzie ona jest,czyżby była tak nowoczesna że nie widzialna. Tusk obiecał dla swojich kolesi z PO każdy po 9 mieszkań .
Polak mały2021.05.3 13:26
Ty jesteś zawodowy trollem!!! Może byś tak odpuścił sobie, ulży Ci i będziesz zdrowszy.
Przeciw kretynom2021.05.3 13:15
Czyli jeszcze więcej zaglądania i włażenia z buciorami w nasze życie. Bez entuzjazmu!
Anonim2021.05.3 13:24
a wy kacapy nad czym pracujecie?
kacap2021.05.3 13:25
jaką łopatą ciebie zakopać
Triple facepalm2021.05.3 13:12
not even double facepalm can explain how much you fail.