04.07.20, 09:00Premier Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński, prezes PiS/YT/Prawo i Sprawiedliwość

Brawo Polska! Polska drugim krajem w UE o najniższym bezrobociu, opozycja - armagedon na rynku pracy

1.W ostatni czwartek Eurostat podał dane dotyczące poziomu bezrobocia w 27 krajach członkowskich z których wynika, że na koniec maja w Polsce wyniosło ono zaledwie 3% i było na podobnym poziomie jak w lutym.

Niższe bezrobocie na koniec maja było tylko w Czechach (wyniosło 2,4%), we wszystkich pozostałych krajach wyraźnie wzrosło, średnie bezrobocie w całej UE wyniosło 6,7%, w strefie euro było o blisko punkt procentowy wyższe (wyniosło 7,4%).

Najwyższe bezrobocie w UE na koniec maja odnotowała Hiszpania -14,6%, na drugim miejscu od końca uplasowała się Grecja (z bezrobociem na poziomie 14,4%), bezrobocie wzrosło także wyraźnie we Francji gdzie wyniosło 8,1%, we Włoszech-7,8%, a nawet w Niemczech i wyniosło 3,9 % (Niemcy przez lata były 2 krajem UE o najniższym poziomie bezrobocia, zaraz po Czechach).

Eurostat opiera badanie rynku pracy w oparciu o tzw. metodę BAEL, która bierze pod uwagę zarejestrowanych bezrobotnych, którzy aktywnie poszukują pracy (podjęli w tej sprawie konkretne działania w ciągu ostatniego miesiąca), w związku z tym różnią się od stopy bezrobocia podawanych przez ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej a także GUS.

2. Te twarde dane zaprezentowane przez Eurostat rozprawiają się z dwoma fake newsami rozpowszechnianymi przez opozycję w Polsce, że w związku ze skutkami koronawirusa, mamy do czynienia ze swoistym armagedonem na rynku pracy, oraz że poziom bezrobocia gwałtownie wzrósł, a w naszym kraju przybyło ponad milion bezrobotnych.

Wprawdzie już wcześniej zarówno resort rodziny jak i GUS podwali, że sytuacja na rynku pracy w Polsce wprawdzie się pogorszyła ale do końca maja przybyło ok. 100 tys bezrobotnych, a stopa bezrobocia wzrosła z 5,4% do 6% (wszyscy zarejestrowani bezrobotni).

Opozycji to nie przeszkadzało aby każde wystąpienie w Sejmie zaczynać od dramatycznych stwierdzeń jak to rząd nic nie robi, zajmuje się tylko i wyłącznie wyborami, a ludzie masowo tracą pracę.

3. Nie ulega wątpliwości, że tylko nieznaczne pogorszenie sytuacji na rynku pracy w Polsce mimo tego, że duża część polskiej gospodarki była zamrożona przez blisko 3 miesiące, wynika z szybkiego przyjęcia przez rząd i parlament rozwiązań prawnych i ich realizacji mających na celu ratowanie miejsc pracy.

Pod koniec czerwca premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej podsumowującej po 100 dniach działanie czterech Tarcz antykryzysowych i Tarczy finansowej poinformował, że w ciągu tego okresu przekazano aż 100 mld zł (a wiec średnio w całym tym okresie przekazywano przedsiębiorcom 1 mld zł dziennie).

To przekazanie aż 100 mld zł (a wiec około 5 % polskiego PKB) przeznaczonych było na ratowanie aż 5 mln miejsc pracy (tylu pracowników zatrudniały firmy, do których skierowana została pomoc finansowa) i pomoc ta okazała się niezwykle skuteczna.

W Polsce od marca do końca maja przybyło tylko 100 tysięcy osób bezrobotnych, w sytuacji kiedy w krajach Europy Zachodniej, utracono w ciągu 3 miesięcy miliony miejsc pracy, a bezrobocie gwałtownie wzrosło, co potwierdzają ostatnie dane Eurostatu.

Jak wynika z informacji premiera Morawieckiego ponad połowa środków przekazanych przedsiębiorcom pochodziła z Tarczy Finansowej, z kolei ponad 40 mld zł to środki pochodzące z kolejnych wersji Tarczy Antykryzysowej.

4. Wyraźnie widać, że pomoc dla firm które poniosły straty z powodu pandemii koronawirusa, przygotowana przez rząd Zjednoczonej Prawicy, została szybko zrealizowana, a przez to była niesłychanie skuteczna i dla kondycji finansowej firm i dla rynku pracy.

Pomoc ta będzie ciągle kontynuowana (głównie w odniesieniu do dużych firm), jej wielkość może ostatecznie przekroczyć 10% polskiego PKB, a pomoc o tych rozmiarach jest możliwa tylko dlatego, że rząd Zjednoczonej Prawicy przez blisko 5 lat, mimo finansowania wielkich programów społecznych, zredukował dług publiczny w relacji do PKB o blisko 10 punktów procentowych (z niecałych 54% do niecałych 44%).

 

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

gość2020.07.25 10:50
Tusk, który chwalił się 300 mld zł w roku 2013 i mówił wówczas, że "nie wyobraża sobie, aby ktokolwiek w przyszłości tak wielkie pieniądze mógł wynegocjować. Tak więc panie Tusku, proszę spieszyć z gratulacjami dla pana premiera Morawieckiego, bo pobił pana na głowę, negocjując tak potężny zastrzyk w ramach wieloletnich ram finansowych, jakie Polska otrzyma.
gość2020.07.7 11:26
Podziwiam naszego Prezydenta Dudę, że nie zważając na swoje zdrowie, tak się poświęca dla wszystkich Polaków. Życzę zwycięstwa w II turze. Tylko Andrzej Duda- doktor nauk prawnych, Prezydentem na kolejne 5 lat. Kocha Polskę i Polaków. To będzie wybór moralny, między cywilizacjami.
olo2020.07.5 8:57
Morawiecki to patriota tylko czemu nie chce ujawnić majątku przepisanego na żonę i jak się go dorobił ? Jak sądzicie dlaczego ?
czekista2020.07.5 8:26
Jarus, bardzo rozsmiesza mnie twoje jaszczurcze spojrzenie. - Ale uwazj, ktos moze tego spjrzenia nie lubic.
Gniew.2020.07.4 19:18
Tylko jeden etat dla każdego Polaka,a nie będzie bezrobocia.Wiemy jak jest obecnie.
Skur...e rozwalili gospodarke parchy syjon....2020.07.4 14:38
Jak wyzej.
Oficer LWP2020.07.5 4:10
Jak to ??? Biznes jak cholera a ty takie bzdury!!Seks kamerki 2020.07.4 4:05 Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.frircikvip.com.pl
Ja2020.07.4 13:10
Brawo. Tylko czekać jak Brytyjczycy, Francuzi, czy też Niemcy zafascynowani naszymi osiągnięciami gospodarczymi, będą przyjeżdżać do Polski za pracą. Przecież wielkie koncerny zagraniczne marzą o tym, aby w Polsce otwierać swoje fabryki - tak mówi jeszcze aktualny Prezydent. Jednak, gdy mówiło się o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w Polsce, to głoszono hasło, że będzie trzeba wypłacać im olbrzymie odszkodowania, a przecież nie o to chodzi, żeby wspierać zagraniczne inwestycje tylko Nasze Polskie! O co tu chodzi - odpowiedzcie sobie sami.
gość2020.07.4 12:38
za to inflacja najwyższa w europie co oznacza spadek wartości pieniądza
...2020.07.4 11:37
Polska w Europie może się również pochwalić najwyższą inflacją.
er2020.07.4 10:51
POLAKU PATRIOTO ZOBACZ SPOT „RAFAŁ NIE KŁAM” https://www.youtube.com/watch?v=bC87YYvxCVk PRZEKAŹ DALEJ INNYM POLAKOM !!!!!! DZIAŁAJ, BY NIE ŻAŁOWAĆ.
mordechaj2020.07.4 10:45
Z powodu ułaskawienia PADofila, Duda przegra wybory
niech bedzie pochwalony jaroslaw kaczynski.2020.07.4 10:24
zobaczymy jak zakończą się trzymiesięczne okresy wypowiedzeń, zobaczymy jak zakończy się tarcza... I nie wiem czy to jest dobra informacja patrząc przez pryzmat nadchodzących negocjacji co do wielkości pomocy z UE. Skoro jest tak dobrze to po co nam tyle miliardów euro?
Seks kamerki2020.07.4 10:05
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.frircikvip.com.pl
ryszard2020.07.4 9:48
Czym lepsza nasza pozycja, tym mamy więcej zewnętrznych wrogów (nikt nie chce silniejszej konkurencji) operujących wewnątrz naszego kraju dobrze rozwiniętą V kolumną, w dodatku uczestniczącą aktywnie w obecnej kampanii wyborczej jako przyszła rzeczywista, choć niewidoczna władza.
Kuźmiuk, dawny ZSL-owiec2020.07.4 9:45
Udaje tęgą głowę i znawcę wszystkiego.
konserwatysta2020.07.4 9:24
Margaret Thatcher: Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy.
...2020.07.4 11:38
Tępy, pisowy elektorat w większości nie ma zielonego pojęcia skąd rząd ma pieniądze.
Mateuszku i kłamczuszku2020.07.4 9:20
Mamy inflację 5% rr, która pożera oszczędności i gówniane emerytury.