Bp Athanasius Schneider tłumaczy zasady przyjmowania Komunii świętej - zdjęcie
12.03.20, 13:10

Bp Athanasius Schneider tłumaczy zasady przyjmowania Komunii świętej

26

"Praktykowanie przyjmowania Komunii Świętej na rękę przez dłuższy czas wyraźnie osłabia wiarę w Realną Obecność i w Przeistoczenie, ponieważ Najświętszy spośród Świętych traktowany jest jak zwykły pokarm, bez przekonujących gestów adoracji" - mówi bp Athanasius Schneider w rozmowie z magazynem "Polonia Christiana".

„Największym ryzykiem i najcięższą konsekwencją praktyki udzielania Komunii Świętej na rękę jest olbrzymia utrata cząstek Eucharystii i to, że cząstki te są deptane przez ludzkie stopy w naszych kościołach. Następnym poważnym ryzykiem jest ogromna łatwość kradzieży konsekrowanych Hostii. Praktykowanie przyjmowania Komunii Świętej na rękę przez dłuższy czas wyraźnie osłabia wiarę w Realną Obecność i w Przeistoczenie, ponieważ Najświętszy spośród Świętych traktowany jest jak zwykły pokarm, bez przekonujących gestów adoracji” - powiedział bp Schneider w wywiadzie dla Izabelli Parowicz z magazynu "Polonia Christiana".

Biskup mówił też o tym, dlaczego właściwa jest postawa klęcząca, a nie stojąca przy przyjmowaniu Komunii.

„Pozycja stojąca ma swoją wartość i swój czas. Jest to typowo chrześcijańska pozycja, ponieważ chrześcijanin jest osobą, która została odkupiona, żyje nowym życiem i wierzy w zmartwychwstanie ciała. Ale pozycja klęcząca jest również pozycją typowo chrześcijańską i używana jest w momentach i w aktach adoracji Boga, Chrystusa, Boga Wcielonego. Używana jest także, aby wyrazić modlitwy błagalne, pokutę i skruchę. Sam nasz Pan modlił się klęcząc, czynili tak również apostołowie i niewiasty w poranek Zmartwychwstania. Klęczącą postawę widzi się w Niebieskim Jeruzalem, w którym Aniołowie wraz z odkupioną ludzkością upadają na kolana, a nawet na twarz, aby adorować Chrystusa, Baranka Bożego. Dlatego najbardziej biblijnym, najwłaściwszym i najbardziej logicznym gestem w momencie, w którym wierny wita i przyjmuje Baranka Bożego pod postacią chleba, jest pozycja klęcząca” - wskazał.

Następnie kazachski hierarcha wyjaśnił głęboką niestosowność rozdawania Komunii świętej przez świeckich szafarzy.

„Rozdzielanie Komunii Świętej podczas Ofiary Eucharystycznej przez świeckich jest sprzeczne z całą tradycją Kościoła powszechnego (Wschodniego i Zachodniego) i nigdy nie było praktykowane. Jest ono absolutnym novum i prawdziwym zerwaniem z Tradycją. W czasach prześladowania [świeccy i] eremici na pustyni mogli rozdawać wiernym Komunię Świętą, lecz miało to zawsze miejsce poza Mszą Świętą. Wprowadzenie świeckich szafarzy usprawiedliwiane jest chęcią zaoszczędzenia czasu i odciążenia księży w trakcie rozdzielania Komunii Świętej tłumom ludzi. Gdy zdamy sobie sprawę z nieporównywalnej wielkości i świętości Komunii Świętej i z tego, że moment przyjęcia Eucharystycznego Pana naprawdę jest kulminacyjnym punktem życia katolika, wówczas nikt – ani kapłan, ani wierny – nie będzie spoglądał na zegarek odliczając minuty, nie będzie też lamentował nad okolicznościami powodującymi zmęczenie” - stwierdził.

„Współczesna rzeczywistość wygląda następująco: w kościołach, w których świeccy szafarze zaangażowani są w rozdzielanie Komunii Świętej, kapłan po Mszy Świętej marnuje czas na pogaduszki z ludźmi lub na internet i oglądanie telewizji. W takich przypadkach ksiądz marnuje często więcej czasu po Mszy Świętej niż zużyłby go na rozdzielanie Komunii Świętej samemu i bez udziału świeckich szafarzy” - dodał biskup.

Jak zaznaczył, udzielanie Komunii świętej przez świeckich szafarzy nie może być też tłumaczone zasadą aktywnego uczestnictwa wiernych w liturgii.

„Jest to błędne pojmowanie aktywnego uczestnictwa, sprzeczne z nauczaniem Magisterium i Tradycją Kościoła. Rozdzielanie Komunii Świętej jest zasadniczą częścią posługi wyświęconych kapłanów i nigdy w nie było w Kościele sposobem aktywnego uczestnictwa laikatu” - podkreślił.

bsw/pch24.pl

Komentarze (26):

Po komunię2020.03.19 3:19
Idziemy do kościołów Rodacy. Księża do konfesjonałów.
ridado2020.03.13 0:31
Podczas udzielania komunii ksiadz powinien miec specjalne rekawiczki a woeczas nie bedzie grozby zarazenia.
aaa_kotki_dwa2020.03.18 13:29
I co, po każdym włożeniu (wafla) do katolickiej buzi będzie zmieniał rękawiczki?
Andej2020.03.12 18:02
Komunia na rękę, ani trochę nie osłabia wiary. Każdy jest świadomy, że trzyma ręce i adoruje Ciało Jezusa Chrystusa, a następnie z atencją bierze do ust. Uważam, że ta forma, aczkolwiek mniej higieniczna, wiążę się ze szczególnym uszanowanie Hostii. Jest również jakąś nobilitacją wiernego. To tak, jakby sam Jezus podał rękę. Nie mam nic przeciw komunii świętej do ust, dana do rąk zwiększa moje uwielbienie dla Pana.
Janek2020.03.12 18:04
Andej oczywiście że masz rację , ale ciemnota na tym forum zaraz nazwie Cie masonem, uważaj:-)
Janek2020.03.12 18:00
Jak ja lubię zaglądać na frondę. Chyba nigdzie nie ma takiego nagromadzenia ciemnoty, zabobonu i wstecznictwa nie mającego nic wspólnego z religią. Jakby człowiek przeniósł sie do najciemnijszych czasów jak z filmu Imie róży. Niebywałe! Episkopat zachecą do przyjmowania komunii na rekę a tuż obok takie wypowiedzi jak ta . Gdbyby to nie było takie smutne że sa ludzie ktrorzy myślą na poziomie wypraw krzyzowych to było by nawet śmieszne
stan2020.03.12 17:45
I jeszcze jedno pytanie: dlaczego tacy duchowni, jak ten nie zostają arcybiskupami czy kardynałami?
stan2020.03.12 17:42
Ilu jest takich gorliwych biskupów? Dlaczego reszta śpi? Teraz w Polsce koronawirus trochę obudził, ale nie zdjął zaślepienia i nie usunął wygodnictwa. Boże, miej nas w opiece i daj nam świętych kapłanów! Dzięki Bogu za takiego biskupa, za papieża Benedykta VI i udziel, Boże, łaski odwagi innym, których przecież jest sporo w Polsce. Istotnie wprowadzenie procesyjnego przyjmowania Komunii św. zabiło w ludziach wiarę. Teraz nawet przechodząc przed NS nie uklękną, bo przecież przyjmując Go też nie klękają. Przecież to my jesteśmy najważniejsi, Bóg powinien nam tylko służyć i spełniać nasze zachcianki??????????? Boże, błagam, daj nam Prymasa na miarę Prymasa Tysiąclecia.
Stały czytelnik2020.03.12 16:58
Dzisiaj odrodzenie Tradycji idzie ze Wschodu. Abp. Lenga, bp. Schneider, napomnienie biskupów ukraińskich w stronę tzw. biskupów niemieckich... Duch Boże wieje ze Wschodu.
nie ślepy2020.03.12 14:10
Och jak diabeł się o nas troszczy....i jego słudzy....
Andrzej2020.03.12 13:44
Całe te ataki na Kościół , przyjmowanie Najświętszego Ciała i Krwi Pana jest świadomą walką z Bogiem i biedni ci którzy się tego podejmują. A tak na marginesie opłatek to trochę co innego niż Eucharystia może czas się czegoś pouczyć a nie szczekać cały dzień i na wszystko .
katolik2020.03.12 13:12
oczywiście zrozumiałym jest ,ze proboszcz podlega biskupowi...
katolik2020.03.12 13:01
profanacja dokonuje się tez przez ręce swieckiego szafarza,rozdaje Komunię, przygotowuje adorację,dotyka Ciało Jezusa do woli, szatan tak wymyślił i podpowiada sytuacje, które niby wymagają pomocy swieckiego, żeby szybko... Biedny taki proboszcz, kóry nie rozumie , czym sa jego rece a czym rece tego swieckiego.
El\\305\\274bieta Kogotowska2020.03.12 14:16
żarliwa modlitwa chroni przed koronowirusem.
Łukasz2020.03.12 14:28
A od kiedy osoba świecka - w tym wypadku spełniająca elementy posługi akolitatu nie może dotykać Najświętszego Sakramentu?
katolik2020.03.12 15:21
jeszcze przed zasianiem w nim pychy, a potem to już z górki
stan2020.03.12 17:56
Od zawsze. W ostatnich latach profanacja posunęła się tak niepostrzeżenie, że nawet nie zauważamy i przyjmujemy to za tradycję.
prosty2020.03.12 12:49
Jeżeli Komunia Święta przyjmowana jest z głęboką wiarą, opłatek na rękach do dodatkowe przeżycie poświęcenia się Chrystusa za człowieka, doświadczenie zarazem potęgi Boga i wolnej woli człowieka, który może Go przyjąć lub odrzucić.
stan2020.03.12 17:53
Z takim podejściem - przyjąć lub odrzucić, przystępować do Komunii? Ty jesteś katolikiem? Z tego wpisu wnioskuję, że realizujesz plany masonerii - czy świadomie?
psychiatra2020.03.12 18:03
stan- nie wziałeś popołudniowych leków!
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2020.03.12 12:38
A co ma sposób przyjmowania opłatka do wiary? Gdyby klechy liczyły się z ludzkim życiem, to na jakiś czas wstrzymałyby przyjmowanie komunii.
AAAtomek2020.03.12 12:33
Dwa miesiące miał nasz rząd na przygotowania do epidemii. Ale woleli komuchy z PRAWICY przekazać 2 miliardy złotych na TV, zamiast na przygotowywania do epidemii. Od powietrza, PiS, Dudy, głodu, ognia i wojny zachowaj nas Panie.
nie ślepy2020.03.12 14:02
Idzie oczyszczenie i na nic twoje skomlenie! Jak się to mieli niby jeszcze lepiej przygotować POpaprany geniuszu? Jak by twoi rządzili, to do teraz by nie było ani kamieni kupy...
stan2020.03.12 17:51
Masz słabą pamięć. oPOzycja wnioskowała nie na epidemię, tylko na onkologię. Zapewniająć, że przez PiS więcej umrze chorych na nowotwory. Mędrcy z PO wymyślili, że 2 mld. zł uzdrowią w Polsce chorych na nowotwory - gratuluję im inteligencji! Ale czyż to po raz pierwszy się ośmieszają? Tam chyba są sami oszołomi.
Ciekawy2020.03.12 12:33
Służy do rozprzestrzenianiu KORONOWIRUSA, aktualnie głównie.
df2020.03.13 11:13
Booogu niech będą dzięki! Aaaaameeen!