Bomberowi z Wrocławia grozi dożywocie - zdjęcie
08.02.17, 06:50

Bomberowi z Wrocławia grozi dożywocie

Dolnośląski wydział Prokuratury Krajowej oskarżył 22-letniego studenta Pawła R. o podłożenie w maju ubiegłego roku ładunku wybuchowego w autobusie we Wrocławiu. Mężczyźnie grozi dożywocie.

Jak powiedział PAP prok. Robert Tomankiewicz, naczelnik Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu, we wtorek akt oskarżenia przeciwko Pawłowi R. trafi do sądu.

Mężczyzna powiadomił służby, że podłożył we Wrocławiu cztery bomby, a za ich rozbrojenie żądał 120 kg złota. "Zagroził, że zrobi we Wrocławiu drugą Brukselę, nawiązując do zamachów, które miały miejsce w Belgii w marcu ubiegłego roku" - powiedział Tomankiewicz.

Prokurator dodał, że zgromadzony w śledztwie materiał pozwolił na postawienie Pawłowi R. dwóch zarzutów. "Wymuszenie rozbójnicze oraz usiłowanie zabójstwa wielu osób przy użyciu materiałów wybuchowych" - powiedział Tomankiewicz. Dodał, że oba te czyny miały charakter terrorystyczny.

Prokurator przypomniał, że w ramach śledztwa przeprowadzono dwa eksperymenty procesowe, w których badano skutki detonacji ładunku podobnego do tego, który eksplodował w autobusie. "Opinie biegłych potwierdziły zasadność postawionych R. zarzutów" - powiedział prokurator.

Tomankiewicz poinformował również, że oskarżony w pierwszych przesłuchaniach przyznał się do zarzutu usiłowania zabójstwa wielu osób przy użyciu materiałów wybuchowych i jednocześnie odmówił składania wyjaśnień. "Podczas kolejnych nie przyznawał się już do winny i nie składał wyjaśnień" - powiedział prokurator.

emde/Źródło: www.kurier.pap.pl