Szef MSWiA przedstawił w Sejmie informację rządu o bezpieczeństwie Polski. Mówił przede wszystkim o kwestii uchodźców i możliwościach zmiany zobowiązań podjętych przez poprzedni rząd. 

Jak mówił Błaszczak: 

„My podtrzymujemy negatywną opinię o decyzji rządu PO-PSL łamiącą solidarność Grupy Wyszehradzkiej, decyzję polegają na zgodzie na przyjęcie 7 tys. uchodźców. Ta decyzja jest obowiązującym prawem, Dania rzeczywiście zmieniła swoją decyzję, ale Dania jest w innej sytuacji prawnej, wchodząc do UE Dania wynegocjowała wyłączenie z tego obszaru [polityki azylowej i imigracyjnej]. My podejmujemy analizy [prawne] dotyczące tej decyzji. Na spotkaniu ministrów UE rozmawiałem z moimi odpowiednikami z Grupy Wyszehradzkiej, tam ocena decyzji PO-PSL jest negatywna”.

Jak stwierdził możliwe jest zrekonstruowanie wcześniejszych zobowiązań: 

„Stoimy na stanowisku, że powinna obowiązywać zasada dobrowolności w tym zakresie. Jednocześnie rząd prowadzi analizy pod kątem możliwości ewentualnej rekonstrukcji dotychczasowych decyzji UE. Dla rządu PiS najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i Polaków”.

Błaszczak stwierdził też, że razem z ministrem-koordynatorem ds.służb przygotuje projekt ustawy antyterrorystycznej. Jak też zapewnił, PiS złoży projekt ustawy o repatriantach:

„Klub parlamentarny PiS złoży projekt ustawy, tożsamy z projektem obywatelskim, który koalicja zamroziła przez 8 lat. Ten projekt ma służyć temu, by nasi rodacy mogli wrócić do Polski”.

emde/300polityka.pl