05.10.19, 13:00

Biskup z Moguncji: Rozumiem kobiety, które chcą święceń

Biskup Moguncji Peter Kohlgraf uważa, że stanowisko Stolicy Apostolskiej w sprawie święceń kobiet jest całkowicie nieprzekonujące. "Dziś nie wystarcza już powiedzieć, że Rzym podjął decyzję i z tego powodu więcej o tym nie rozmawiamy" - powiedział biskup.

W rozmowie z "Kölner Stadt-Anzeiger" uznał, że te kobiety, które domagają się w Niemczech dopuszczenia płci żeńskiej do święceń, są "bardzo zaangażowane" w życiu Kościoła. On osobiście patrzy "w tym samym kierunku" co one.

Według Kohlgrafa niezrozumienie decyzji Watykanu jest tak wielkie, że praktycznie uniemożliwia mówienie o wierze. "Uważam, że to okaleczenie ewangelizacji" - powiedział.

Pytany o Synod Amazoński powiedział z kolei, że dopuszcza możliwość odejścia od zasady obowiązkowego celibatu kapłanów. "Uważam, że żonaci księża w niektórych miejscach świata nie byliby ani atakiem na Kościół powszechny, ani na kapłaństwo" - stwirdził. Kohlgraf wskazał, że trzeba zapewnić odprawianie Mszy świętej we wszystkich regionach świata zamieszkałych przez katolików. Trzeba teraz tylko zdecydować "jak konkretnie" będzie wyglądała sprawa żonatych kapłanów.

Biskup mówił też o "rozjeżdżaniu się przesłania chrześcijańskiego i rzeczywistości życia ludzi". Wielu uważa, że to, co głosi Kościół, jest nieautentyczne i nic nie daje. To sprawia, że ludzie dystansują się od Kościoła. Jest dlatego bardzo ważne "byśmy uświadomili sobie w Kościele tę przepaść względem rzeczywitości i postarali się ją zasypać".

Tu ważną rolę odgrywa według hierarchy mogunckiego moralność seksualna. Zdaniem biskupa spojrzenie na historię Kościoła pokazuje, że - abstrahując od samej istoty wyznania wiary - nie ma "w Kościele nic takiego, co nie podlegałoby zmianom w czasie".

Dzisiaj, sądzi Kohlgraf, w moralności seksualnej trzeba przyjąć więcej łagodności. "Drogą dalszego rozwoju byłoby odejście od fiksacji na poszczególnym akcie płciowym, a zamiast tego spojrzenie na całość związku" - powiedział.

hk/Kölner Stadt-Anzeiger

Komentarze

gio'2019.10.6 7:49
W Polsce znałem i znam dziesiątki wspaniałych, pobożnych i oddanych Kościołowi kobiet. Siostry zakonne,klauzurowe i bezhabitowe,świeckie misjonarki i wolontariuszki.Wszystkie pogodne,uśmiechnięte - i naprawdę piękne (przeciwny punkt skali od Niemek!). Pytane,czy np.chciałyby być księdzem wszystkie zaprzeczają,często dowcipnie! Ten problem nigdy w Polsce nie istniał - a skąd ten pęd w Niemczech - Luter,historia,tradycja,geografia,język,wychowanie?? Czy zwykły brak wiary?
Jan Radziszewski2019.10.6 3:26
Pan 25.08 2019. Pozwoliłem na to, aby mogły się zrealizować Pisma Starego i Nowego Testamentu. Zły przejmował kontrolę przez lata nad Kościołem Świętym używając do tego swoich ludzi z masonerii. Oni powoli, ale sukcesywnie wprowadzali punkt po punkcie swój zdradziecki, niszczycielski plan zniszczenia Kościoła Świętego od wewnątrz. Jest niewielu kapłanów i niewielu biskupów, którzy są Mi wierni Niebawem oficjalna Bezkrwawa Ofiara ustanie, bo Moi liczni kapłani i biskupi masowo Mnie zdradzą, a przez to dobrowolnie odstąpią od prawdziwego Kościoła Świętego. Gdy wejdzie do wnętrza Kościoła ohyda spustoszenia, nie będzie już sensu uczestniczyć w tych spektaklach, bo nic nie będą już dawały dla ducha, tam już nie będzie Konsekracji, tam już nie nastąpi Przeistoczenie. , 7 sierpień 2019r Bóg Ojciec Teraz masoneria chce przemianować Kościół Święty z apostolskiego na ekumeniczny. Ma w planie ostrą zmianę liturgii, likwidację celibatu, wprowadzenie święceń kobiet i żonatych mężczyzn. Oświadczam wam uroczyście, święcenia kobiet nie istnieją, są jałowe, bez znaczenia, są nieważne z natury. Osoby, które będą się ważyć przystąpić do takich „święceń”, stają się osobami przeklętymi przez Boga. Nie życzę sobie święcenia kobiet i aby jakakolwiek wchodziła do prezbiterium. Nie życzę sobie wyświęcania na kapłana żonatych mężczyzn, pozostawiam jedynie możliwość wyświęcenia żonatego mężczyzny na stałego diakona Teraz masoneria chce przemianować Kościół Święty z apostolskiego na ekumeniczny. Ma w planie ostrą zmianę liturgii, likwidację celibatu, wprowadzenie święceń kobiet i żonatych mężczyzn. Oświadczam wam uroczyście, święcenia kobiet nie istnieją, są jałowe, bez znaczenia, są nieważne z natury. Osoby, które będą się ważyć przystąpić do takich „święceń”, stają się osobami przeklętymi przez Boga. Nie życzę sobie święcenia kobiet i aby jakakolwiek wchodziła do prezbiterium. Nie życzę sobie wyświęcania na kapłana żonatych mężczyzn, pozostawiam jedynie możliwość wyświęcenia żonatego mężczyzny na stałego diakona
katolik2019.10.5 22:20
w takich biskupach już nie ma Jezusa Jest tylko szatan,wszysko chce się i da się usprawiedliwić w imie fałszywych przesłanek
Jurek2019.10.5 16:22
to takie sobie pitu pitu niemieckiego biskupa, on tez kiedys odejdzie na emeryture i tylko smrot po nim zostanie. miejmy nadzieje ze zawiele szkod tym swoim madrkowaniem nie narobi. Cytat "Uważam, że żonaci księża w niektórych miejscach świata nie byliby ani atakiem na Kościół powszechny, ani na kapłaństwo" Komentarz np. W NIEMCZECH
ciekawy2019.10.5 16:22
Kobiety, które chcą być kapłankami są w 100% nawiedzone. Mają narąbane w głowach i gdyby nie daj Boże kiedyś do takiego nieszczęścia doszło doprowadzą Kościół do całkowitej ruiny. Uczęszczanie do takiego Kościoła traci jakikolwiek sens. Z Kościoła zostałaby sekta otumanionych czarownic.
katolik2019.10.5 23:36
prawda,wtedy nie maJezusa ,nie ma kościoła
Jurek2019.10.5 16:19
to takie sobie ptupitu niemieckiego biskupa, on tez kiedys odejdzie na emeryture i tylko smröt po nim zostanie. miejmy nadzieje ze zawiele szköd tym swoim madrkowaniem nie narobi.
anonim2019.10.5 15:18
Jeżeli Kościół będzie spełniał nasze zachcianki, to przestanie być potrzebny.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.10.5 14:25
Niemcy mają katolicyzm z ludzką twarzą, Polacy mają najgorszą, najbardziej totalitarną wersję, którą w pewnym sensie można porównać do rządów Caucescu w Rumunii albo Hodży w Albanii.
katolik szary2019.10.5 14:06
A co ks. biskup powie jeśli powiem; chciałbym być papieżem. Też mi sie NALEZY?
Jurek2019.10.5 17:23
Chyba nic jesli jestes kobieta
wuj2019.10.5 14:03
facet kompletnie nie ma pojęcia co to jest religia katolicka, a jest biskupem!
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.10.5 14:30
Twoja krytyka przypomina krytykę polityków węgierskich albo czechosłowackich, jaka płynęła z ZSRR w latach 50 i 60.
Lewak2019.10.5 13:45
mówią że ponoć kacap dzielnicowy sowiecka onuca to ten pajac w durszlaku co do mszy lgbt służył ...
Michał Pasierb 2019.10.5 13:45
Czyżby miał nadzieję,że kobieta uratuje KK w Niemczech, który zresztą praktycznie nie istnieje?? Biskup i nie zna Księgi Rodzaju...Nie mówiąc o Ewangelii.
JS2019.10.5 13:40
Z całym szacunkiem dla kobiet ale one nie zostały powołane do kapłaństwa. Gdyby tak było, Jezus wybrałby i uczennice. Jaki może być tego powód ? To Ewa pierwsza dała się nabrać na śmiertelne historie szatana. Pozdr.
Marian2019.10.5 13:39
Kobiety wkrocza w zycie Kosciola z koszami pelnymi jablek.Jak sie pozniej przed nimi bronic? No jak?
J.P2019.10.5 19:12
A po co się bronić, a z jabłek jeszcze szarlotke można razem zrobić.
katolik2019.10.5 13:26
Kobieta zawsze ma tendencje do złego!!! gdyby nie to głupie babsko Ewka to bym sobie dzisiaj w raju siedział a nie w pracy!
Patriota do dzielnicowego2019.10.5 14:46
Dlaczego nie POdpisujesz się jak zwykle ateista dumny pederasta, czy jakoś tak! Myślisz imbecylu, że zmieniając nicka zmienisz osobowość?! Nic z tego. dla mnie POzostaniesz antypolskim, zaprzanym trollem, śmierdzącym ruskimi onucami.