Biskup poparł legalizację związków homoseksualnych - zdjęcie
31.05.14, 21:53bp Leonaro Ulrich Steiner, fot. Youtube

Biskup poparł legalizację związków homoseksualnych

36

Bp Leonardo Ulrich Steiner jest sekretarzem generalnym Episkopatu Brazylii. Z tego powodu jego głos ma szczególną wagę dla brazylijskiego Kościoła. Duchowny ten publicznie wyraził kilka dni temu poparcie dla legalizacji homoseksualnych związków. Zaznaczył przy tym, że należy wyraźnie odróżnić je od małżeństw.

Bp Steiner stał się tym samym pierwszym tak wysokiej rangi duchownym Brazylii, który wyraża podobne poglądy. „Kościół zawsze się zmienia” – podkreśla bp Steiner i wskazuje, że w związku z tym nadszedł czas na akceptację homoseksualnych związków.

„Kościół nie jest taki sam na przestrzeni wieków… Kościół szuka odpowiedzi dostosowanych do obecnej chwili. Tak jak wszyscy ludzie, także Kościół próbuje odczytać znaki czasu, próbuje zobaczyć, co powinien zmienić, a czego nie powinien. Jednak prawdy wiary się nie zmieniają” – powiedział bp Steiner w wywiadzie dla „O Globo”.

„Należy nawiązać dialog na temat praw osób tej samej płci, które chcą dzielić ze sobą życie i decydują się, by żyć razem. Potrzebują prawnego wsparcia od społeczeństwa” – dodał biskup.

Pac/gaystarnews

Komentarze (36):

anonim2014.05.31 22:08
"Kościół zawsze się zmienia" Kłamstwo i tyle. Czym różnią się dzisiejsze homozwiązki od związków homoseksualnych w czasach św. Pawła?
anonim2014.05.31 22:17
Wydawało mi się zawsze, iż Kościół miał być taką stabilną latarnią morską wskazującą pogubionemu często w zamęcie dziejów człowiekowi drogę do światła. Ten człowiek próbuje nas przekonywać, że czasy się zmieniają i od dzisiaj to latarnia morska ma iść za człowiekiem. http://4.bp.blogspot.com/-3LBl2SPIGgw/T5xBMiC2lUI/AAAAAAAAAM4/vfBBKxFs-Kw/s1600/wolf-in-wool.jpg
anonim2014.05.31 22:17
W mojej parafii ksiądz informuje z ambony, że nie wolno nawet mieszkać ze sobą przed ślubem gdyż jest się w ciągłej okazji grzechu. Ja,będąc młodym chłopcem miałem potężne wyrzuty sumienia z powodu onanizmu. Tymczasem dzisiejsi dostojnicy Kościoła zezwalają na swobodne uprawianie seksu analnego osobom tej samej płci - tak trzeba nazwać rzeczy po imieniu.
anonim2014.05.31 22:30
Następny d...k co nie zna Pima św. Powinien wylecieć i to z hukiem! Ale Franz napewno mu jeszcze rączkę pocałuje! Szkoda słów...
anonim2014.05.31 22:44
To chyba ostatni papież tak jak Św. Malachiasz zapisał... widać ilu biskupów ujawnia swe prawdziwe poglądy. Robią to bo jest na to od samego Franciszka ostatniego przyzwolenie.
anonim2014.05.31 23:07
Nie wiem co się dzieje - ale dzieje się bardzo źle. Żyjemy w dziwnych czasach, jest to walka dobra ze złem. Pismo Św. mówi, że nie wolno być w związkach homoseksualnych, Papież powinien napomnieć tego biskupa - ale .... co tak naprawdę myśli sam Papież...? Czy ktoś jeszcze czuje, że w KK nastąpi wkrótce rozłam?
anonim2014.05.31 23:19
ekskomunikować i tyle...
anonim2014.05.31 23:20
@agnieszka10 To prawda, wg mnie również Papież powinien jasno reagować w takich sytuacjach... Takie słowa są znacznie bardziej smutne kiedy wypowiada je hierarcha KK niż np. Pan Krasnodębski- poseł PiS do parlamentu EU czy inny "konserwatysta". Niestety jednak to politycy mają władzę, a nie duchowni aby takie rozwiązania prawne ustanawiać...
anonim2014.06.1 0:05
O ile to prawda, odczuwam obrzydzenie.
anonim2014.06.1 0:20
Wszystkim ateuszom powiem, że ten ksiądz nie ma żadnej władzy ani uprawnień aby się w takiej sprawie wypowiadać.
anonim2014.06.1 1:42
No to się mu zmienił witaj nowy heretyku!
anonim2014.06.1 1:43
A swoją droga kawał głupiego buca
anonim2014.06.1 9:02
"A to wiedz, że w dniach ostatecznych nastaną trudne czasy: Ludzie bowiem będę samolubni, chciwi, chełpliwi, pyszni, bluźnierczy, rodzicom nieposłuszni, niewdzięczni, bezbożni, bez serca, nieprzejednani, przewrotni, niepowściągliwi, okrutni, nie miłujący tego, co dobre, zdradzieccy, zuchwali, nadęci, miłujący więcej rozkosze niż Boga." 2Tm 3,1-4 Nie jest fajnie. Nastaja bardzo trudne czasy dla Kosciola Katolickiego - Powszechnego - jednego z ostatnich bastionow. Jeszcze w latach 1930 zadna denominacja nie akceptowala takiego czegos jak zwiazki homoseksualne a co mamy dzisiaj co powoduje odejscie od Glowy Kosciola i od nastepcy Piotra - masakre. Na czele kosciola Anglikanskiego stoi kobieta mamy w pelni akceptowalne zwiazki homoseksualne, ktorym udziela sie sakramentu maluzenstwa. Ludzie kompletnie nie wiedza jaka jest natura Boza kim byl Jezus czy tylko sama miloscia i wszystko mozna w imie milosci, bo Bog jest miloscia i kazdy zostanie zbawiony, przeciez jestem Dobrym Czlowikiem. Bog jest nieskonczonym i nieskalanym dobrem nie ma w nim grama ciemnosci dlatego tez nienawidzi grzechu i zadne zlo przy nim nie moze sie ostac, ludzie w ST umieraja widzac oblicze BOGA. Kara za grzech jest smierc. Czlowiek prawdziwie wierzacy brzydzi sie grzechu, Boga stawia na 1 miejscu BOG wymaga ogromnego poswiecenia ale w zamian daje nam ogromne laski, przepalnia nasze serca miloscia i pokojem, abysmy w nim trwali, kto zasmakowal jeden raz jak dobry jest Bog, nie odwroci sie od niego. Bog nie zostawia nas samych bo bez niego "NIC NIE MOZEMY" a z nim " WSZYSTKO MOZEMY WYTRZYMAC". "On dba o Swoje OWIECZKI" Jestesmy stworzeni na obraz i podobienstwo Boga nasze ciala naleza do niego on uksztaltowal nas w lonie matki, nasze imie jest wyryte w niebiosach. Jak mozna tak bezczescic swatynie Boga nasze wlasne ciala ? Naprawde JAK ? Co z szatan zawladnal sercami tych ludzi. Kosciol nigdy nie moze obnizyc poprzeczki NIGDY ! Koniec kropka nawet jesli ilosc Katolikow zmniejszy sie o polowe nic nie szkodzi. Mamy do wyboru Ogien i Wode, Blogoslawienstwo i Przeklenstwo, "Obyś był zimny albo gorący! A tak, skoro jesteś letni i ani gorący, ani zimny, chcę cię wyrzucić z mych ust" (3,15n) Inna rzecz rocznie GINIE 170 Tysiecy chrzescijan ! Umieraja meczenska smiercia w imieniu Jezusa Chrystusa w imieniu nas wszystkich. A my martwimy sie GEJAMI !!! Czasy ostateczne, naprawde sie zblizaja oby kosciol przetrwal, modlmy sie Bracia, modlmy sie za Franciszka i Kosciol modlmy sie gorliwie i z calego serca, nie bazdmy balwochwalcami. Pozdrawiam.
anonim2014.06.1 9:13
Ciekawe jak zareaguje Franciszek... Obawiam sie, ze w ogole nie zareaguje...
anonim2014.06.1 9:34
Jak można wyświęcać takich ludzi na biskupów. Jeżeli KK ma się zmieniać to tylko na dobre.
anonim2014.06.1 10:12
@Jack Dobry przykład!
anonim2014.06.1 10:18
@bonaventura I dlatego z całym szacunkiem do biskupa i jego doświadczenia, Ty jesteś bliżej Boga niż ten człowiek. Moje obserwacje kapłanów przyprowadziły mnie któregoś dnia do wniosku, zresztą nie odkrywam Ameryki, że księża przez codzienne zajmowanie się sprawami Boga zapominają o samym Bogu, o relacji z Nim, wchodzą w rutynę, a stąd już prosta droga do życia w schizofrenii duchowej, do prowadzenia podwójnego życia, do kobiety i dzieci na boku, bawienie się w biznesmena itd. Nie wzięte jest z kosmosu to ludowe powiedzonko, które mnie osobiście przeraża, że "piekło jest wybrukowane głowami ..." Ciesz się, bonaventura, że masz wrażliwe sumienie.
anonim2014.06.1 10:21
@joanna "Bo biskup powinien kochać ludzi !!!!!!!!!!!!!!!!" I dlatego zachęca ich do trwania na drodze do piekła! Fajną masz definicję miłości.
anonim2014.06.1 10:35
Co na to Franciszek? Parę dni temu odprawił Mszę św wraz kapłanem oficjalnie popierajacym związki homoseksualne, a potem pocałował go jeszcze w rękę! Przyzwolenie idzie z.l góry!
anonim2014.06.1 10:43
Moi drodzy, sugerujecie że biskup od tak bez wcześniejszego przemyślenia sprawy i modlitwy do Ducha Św. wypowiedział takie słowa? Skąd wy możecie wiedzieć jaki jest Plan Boży wobec osób homoseksualnych, skoro nikt dzisiaj nie wie na prawdę, jakie są jego przyczyny. Być może niedługo zostaniemy postawieni przed silnymi faktami naukowymi dotyczącymi genezy homoseksualności, według was kościół ma się zachowywać jak w czasach kopernikańskich? Według mnie mniejszości seksualne są dzisiaj jak kiedyś samarytanie, wszyscy nimi gardzą, uważani są za nieczystych i niegodnych, ale przypomnijcie sobie jak traktował ich Jezus. @Teofila_Bepko "Czym różnią się dzisiejsze homozwiązki od związków homoseksualnych w czasach św. Pawła?" W czasach Św. Pawła homozwiązków jako takich nie było, nie posiadano wtedy w rozumieniu potocznym wiedzy dotyczącej seksualności człowieka. co za tym idzie Św. Paweł z przekonaniem uważał, że całe ówczesne społeczeństwo jest heteronormatywne, natomiast wszelkie kontakty homoseksualne wg Niego miały charakter rozwiązłości i rozpasania seksualnego. W Grecji zachowania homoseksualne były uwarunkowane kulturowo, osoby w nich uczestniczące były z wielką dozą pewności osobami heteroseksualnymi, a kontakty miały raczej charakter rytualny. Dzisiaj spora część osób homoseksualnych stara się mimo przeciwności losu tworzyć stabilne związki, oparte na podobnych wartościach, co zwykłe rodziny. Różnica jest widoczna. Nie wydaje wam się że bardziej godnym jest wspieranie tych ludzi w dążeniu do stabilnych monogamicznych związków niż potępianie ich i de facto zachęcanie do przygodnego seksu? Wydaje mi się, że Kościół właśnie stara się powoli prowadzić taką politykę.
anonim2014.06.1 11:09
Stayner01 Huknij się w głowę puki jeszcze czas! Nawet papież nie ma prawa zmieniać nauczania a Pisma Świętego! A jeśli chce zmieniać to znaczy, że jest apostatą i nie wolno takiego nauczania przyjmować!
anonim2014.06.1 11:39
Źródła, źródła, źródła... jak można ufać gaystarnews? po angielsku: http://www.lisagraas.com/2014/05/23/false-reports-that-the-catholic-church-in-brazil-supports-homosexual-unions/ originał po brazylijsku/portugalsku: http://oglobo.globo.com/sociedade/secretario-geral-da-cnbb-diz-que-unioes-entre-pessoas-do-mesmo-sexo-precisam-de-amparo-legal-12557143
anonim2014.06.1 11:41
@Teofila_Bepko cytuję tego biskupa (tłumaczenie googlowe): Kościół zawsze się zmienia; zmienia się. (...) Kościół pragnie zawsze czytać znaki czasu, aby zobaczyć, co powinno lub nie powinno się zmienić. Prawdy wiary nie zmieniają. Read more: http://oglobo.globo.com/sociedade/secretario-geral-da-cnbb-diz-que-unioes-entre-pessoas-do-mesmo-sexo-precisam-de-amparo-legal-12557143#ixzz33NYhyYBv
anonim2014.06.1 11:44
Papież powinien interweniować i go zdymisjonować.
anonim2014.06.1 11:57
Można się czepiać sformułować, warto się biskupowi przyjrzeć ale tytuł artykułu: Biskup poparł legalizację związków homoseksualnych jest mocnym nadużyciem, droga Frondo!
anonim2014.06.1 12:19
bonaventura- płaci Ci ktoś za te brednie co wypisujesz ? czy też sam od siebie to tworzysz ? VinCent - hm ta a krasnoludki urosły i założyły CCCP Jack_Holborn® - a co to tvn się popsuł to może w WC zostało trochę GW na otarcie łez. Skąd wy czerpiecie takie mądrości z domu od taty ? czy też z alkoholu powstają wam takie teksty a może z talmudu wyniesiona nienawiść. Tyle świadectw tyle znaków , objawień nawróceń tak jak powiedział pewien ks trzeba mieć w sobie dużo złej woli by tego nie widzieć albo pisać za kasę.
anonim2014.06.1 12:20
„Należy nawiązać dialog na temat praw osób tej samej płci, które chcą dzielić ze sobą życie i decydują się, by żyć razem. Potrzebują prawnego wsparcia od społeczeństwa” - i ta wypowiedź nawołująca do dialogu tak rozwścieczyła "katolików" z frondy? Piękny wyraz chrześcijaństwa.
anonim2014.06.1 12:47
@Stayner01- Samarytanie może i byli niegodni, ale w odróżnieniu od tzw. gejów i całej tej swołoczy LGBT nie siali zgorszenia. @Sidi3pl - nie załapałem, powtórz jeszcze raz.
anonim2014.06.1 13:08
W mojej ocenie niestety działanie szatańskie postępuje i już niebawem całość Kościoła uzna związki homoseksualne. Nie twierdzę, iż będzie to korzystnym, ale coraz więcej głosów w świecie to spostrzeżenie zdaje się poświadczać. Mowa już teraz o kilku znaczących dostojnikach kościelnych.... Warto przypomnieć Szanownym Księżom Biskupom co na temat wolności głosił św. Paweł: "Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść".
anonim2014.06.1 13:10
Sidi3pl Jakie brednie ? Nie skłamałem w żadnym słowie.
anonim2014.06.1 14:27
@Jack_Holborn® Pewnie że sieją zgorszenie, nie mniejsze niż osoby żyjące razem bez ślubu, bywalcy burdeli, perfidni kłamcy i Ci którzy używają przemocy do osiągania własnych celów. Wielu jest takich ludzi, jak jest też wielu tych dobrych. Myślę że w tym środowisku o którym mowa są też takie osoby które tego zgorszenia jednak nie sieją. Warto czasami odrzucić stereotypy i mieć szerszy obraz. Jezus nigdy nikogo nie namawiał do nienawiści, nikomu nie złorzeczył, chciał tylko żebyśmy mu zaufali. Trudne wyznaczył nam zadanie. Samarytanie to według mnie dalej dobry przykład. :)
anonim2014.06.1 18:55
Wywalić gnoja na zbity pysk z KK. Niech Franciszek weźmie się wreszcie za swoich biskupów, zamiast obcałowywać ręce zwolenników zboczeń.
anonim2014.06.1 18:55
@Stayner01 Skoncz z ta herezja. Po pierwsze samarytanie byli znienawidzeni za samo to ze byli samarytaninami, to tak jakby rasizm tamtych czasow, a nie za to ze zyli w grzechu. Po drugie nie widze roznicy w czlowieku ktory jest zle postepuje w zyciu i popelnia grzechy a gejem ktory takze zyje w grzechu, przeciez kosciol obydwom mowi wyraznie NIE !? Tak jak i Gej tak samo (zly czlowiek) moge isc do komuni na wlasna odpowiedzialnosc nikt im przeciez nie zabroni. Ale Bog i kosciol katolicki mowi wraznie co jest DOBRE a co jest ZLE. I nie pisz ze w tamtych czasach ludzie byli nastawieni na Hetero co za brednie tym bardziej bylo tej obrzydliwosci o wiele wiecej, czy Ty wgl znasz historie o.0 . Wiekszosc grzechow za jakie Bog karal ludzi byla wlasnie spowodowana grzechem nieczystosci w tym 2 najwieksze biblijne masakry potop, sodoma gomora. Grzech nieczystosci jest po prostu najbardziej pospolitym grzechem. Jak mozna mowic ze w ramach milosci Bozej seks ANALNY miedzy dwoma merzczyznami jest czyms normalnym !??!??!?!? Wgl o czym ja rozmawiam to po prostu zwykle wynaturzenie. Ty naprawde myslisz ze Geje chca tworzyc zwiazki zglebiales ten temat CZLOWIKU to taka kielbasa wyborcza, porozmawiaj szczerze z jakims gejem, otworz oczy. A terz Biblia : Kapłańska 20:13: „Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, sami tę śmierć na siebie ściągnęli.” Rzymian 1:24-27: „Dlatego wydał ich Bóg poprzez pożądania ich serc na łup nieczystości, tak iż dopuszczali się bezczeszczenia własnych ciał. (…) Dlatego to wydał ich Bóg na pastwę bezecnych namiętności: mianowicie kobiety ich przemieniły pożycie zgodne z naturą na przeciwne naturze. Podobnie też i mężczyźni, porzuciwszy normalne współżycie z kobietą, zapałali nawzajem żądzą ku sobie, mężczyźni z mężczyznami uprawiając bezwstyd i na samych sobie ponosząc zapłatę należną za zboczenie”. "A to wiedz, ze w dniach ostatecznych nastana trudne czasy: Ludzie bowiem bede samolubni, chciwi, chelpliwi, pyszni, bluznierczy, rodzicom nieposluszni, niewdzieczni, bezbozni, bez serca, nieprzejednani, przewrotni, niepowsciagliwi, okrutni, nie milujacy tego, co dobre, zdradzieccy, zuchwali, nadeci, milujacy wiecej rozkosze niz Boga." 2Tm 3,1-4. Czy to Ci wystarczy. Nie ominiesz tego przyjacielu niech sobie zyja, ale kosciol Katolicki i Boga zostawcie w spokoju. Gdybys rozumial choc troche Boga i tego kim byl Jezus nawet przez mysl by Ci nie przeszlo pisanie takich bzdur. A ten abp, oby powrocil do laski Boga, bo na razie, Duch Sw na pewno przez niego nie przemawia.
anonim2014.06.1 19:18
@MieczPrawdy Jeśli sprowadzasz wszystko do seksu to gratuluje. Udowodnij mi na podstawie znanych źródeł historycznych, że potop i zniszczenie Sodomy miały miejsce w rzeczywistości, a nie są jedynie przypowieściami. Następnie wyjaśnij jaki maja związek z dzisiejszym rozumieniem związku homoseksualnego. Ja uważam wręcz przeciwnie, to raczej na tym portalu lansuje się wieść, że geje i lesbijki to seksualne zwierzęta. Nie wiem jak z innymi, ale znam 1 parę, chłopacy są razem już chyba 5-6 lat, od czasów licealnych, całkowicie wyoutowani. Nigdy nie pytałem jak im się żyje bo szczerze mówiąc zawsze ich omijałem, ale potrafię zrozumieć. Co ciekawe nie przypominają stereotypowych gejów w ogóle. Dlatego wydaje mi się, że sprawy ludzkiej seksualności wymagają delikatności, a nie od razu potępienia. Co do seksu analnego, nie muszę zakładać że go uprawiają(może nie?), nie jestem takim zboczeńcem jak ty :)
anonim2014.06.1 20:20
@Stayner01 Czy Ty czytasz co ja pisze, czy piszesz tak sobie dla jaj ? Juz nie odwolujesz sie do poprzednich argumentow ? Po co mam udowadniac historycznosc tego ? Wazne ze caly nowy ST sie do tego odnosi tak jak i apostolowie w listach w NT !!! I wszyscy mowia wyraznie ze to zlo, grzech, obrzydliwosc. A co do samych praktyk to wynikaja one z kontekstu, chocby to jak do Lota ktory mieszka w Sodomie przychodza dwaj aniolowia a temtejsi ludzie chca z nimi odbyc wspolzyc O,0 o,0 o.0 0,0 !?!? Ja Ci nie mam zamiaru wyjasniac calego PISMA SWIETEGO widze ze wgl nie znasz podstaw wiec sobie poczytaj sam. W ramach wolnosci ludzkiej niech robia co im sie podoba ale nikt mi nie udowodni ze jest to zgodne z wola Boga, kompletna herezja i odstepstwo. Jasne zboczeniec, faszysta i homofob nie zapomni :) Katolofobie. Ja zyje w realnym gdzie dwoch gejow prowadzi wspolzycie seksualne. A jesli nie prowadza to chwala im za to, nie ma w tym zla. I ty nie znasz dwoch gejow tylko widujesz bo nigdy z nimi nie rozmawiales to o czym ta mowa.Jak juz powiedzialem jakbys znal jakiegos homoseksualiste to bys wiedzial ze w sferze seksualnosci wlasnie zachowuja sie jak zwierzeta, oczywiscie nie wszyscy jakies 99% ;D Nie potepiam ich tylko grzech bez wachania moge z nimi porozmawiac, chociaz wiem ze takiego katola jak ja to zmila z blotem, bo im w wiekszym klamstwie czlowek zyje tym zacieklej go broni. Ty kolego chcialbys wolnosc za cene wszystkiego a niech nawet wspolzyja ze soba na chodniku, przeciez nie moja to sprawa do tego prowadzi Twoje rozumienie. Tymczasem wolnosc w Jezusie Chrytusie pogela na kompetnie czyms innym - ta prawdziwa wolnosc. Wiecej nie odpisuje Twoje polimika jest zbyt mocna.
anonim2014.06.2 9:57
@Jack_Holborn. Ta "latarnia morska" idzie za człowiekiem, a nie wskazuje mu drogę, już od pół wieku, a nie od wczoraj. Od "aggiornamento". Z Bogiem.