Białystok. Dziecko uratowane dzięki wyrokowi TK. Szpital powołał się na opinię Ordo Iuris - zdjęcie
05.12.21, 18:02fot. yt/showtime pl

Białystok. Dziecko uratowane dzięki wyrokowi TK. Szpital powołał się na opinię Ordo Iuris

58

· Szpital w Białymstoku odmówił aborcji, której przeprowadzenie miał uzasadniać zły stan psychiczny matki. W swoim stanowisku szpital powołał się na opinię Instytutu Ordo Iuris.

· Aktualnie środowiska proaborcyjne próbują bezprawnie „zastąpić” przesłankę eugeniczną przerywania ciąży przesłanką ratowania zdrowia kobiety, zwracając uwagę na pogorszenie zdrowia psychicznego.    

· Prawidłowa interpretacja tej przesłanki wskazuje jednak, że pogorszenie stanu zdrowia psychicznego matki nie stanowi podstawy uzasadniającej przerwane ciąży. Świadczą o tym m.in. przepisy Kodeksu karnego dotyczące uchylenia bezprawności czynu polegającego na spowodowaniu uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia dziecka poczętego w następstwie działań leczniczych koniecznych dla uchylenia niebezpieczeństwa grożącego zdrowiu lub życiu kobiety.

· Kobietę i dziecko należałoby teraz objąć kompleksową opieką oferowaną przez hospicja.

Lewicowe media nagłaśniają historię kobiety ciężarnej, której szpital w Białymstoku odmówił aborcji na podstawie opinii dwóch psychiatrów, którzy zalecali „rozważenie terminacji ciąży”. Podstawą takiego orzeczenia lekarzy miał być zły stan psychiczny pacjentki, po tym jak dowiedziała się, że jej nienarodzone dziecko ma wadę letalną. Odmawiając zabicia dziecka kobiety, dyrektor szpitala powołał się m.in. na rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. (sygn. K 1/20), jak również argumentację Instytutu Ordo Iuris przedstawioną w opinii dotyczącej wyroku TK w sprawie aborcji eugenicznej.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 r. w sprawie aborcji eugenicznej przynosi pierwsze owoce. Jak wskazują proaborcyjne media szpital w Białymstoku nie jest jedynym, który odmówił pozbawienia życia nienarodzonego dziecka w sytuacji, gdy stwierdzono u niego wadę. Mimo iż organizacje popierające aborcję wskazują na przesłankę ratowania zdrowia psychicznego matki w takich przypadkach, nie ulega wątpliwości, że rzeczywistą przyczyną jej dokonania w dalszym ciągu byłby stan zdrowia dziecka, a nie kobiety.

W opinii, którą po wyroku TK przygotował Instytut Ordo Iuris, wskazywał m.in., że stan zdrowia psychicznego nie stanowi przesłanki dopuszczalności aborcji, o której mowa w art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. W odniesieniu do tej przesłanki, uchylenie bezprawności czynu zabronionego, jakim jest odebranie życia dziecku poczętemu, dotyczy sytuacji stwarzających poważne niebezpieczeństwo utraty przez kobietę życia lub zdrowia. Nie obejmuje natomiast przypadków pogorszenia zdrowia psychicznego matki, na co już w 2008 r. zwracała uwagę prof. dr hab. Eleonora Zielińska. Podzielając argumentację prof. Zielińskiej, w swojej opinii Ordo Iuris podkreślał, że terminem „niebezpieczeństwo” ustawodawca posłużył się w art. 157a § 2 Kodeksu karnego wprowadzając konstrukcję uchylenia bezprawności czynu polegającego na spowodowaniu uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia dziecka poczętego w następstwie działań leczniczych, koniecznych dla uchylenia niebezpieczeństwa grożącego zdrowiu lub życiu kobiety.

W konsekwencji Instytut wskazał, że z jednej strony lekarz jest w pełni uprawniony do interwencji medycznych mających na celu ratowanie życia lub zdrowia matki, z drugiej jednak użyte w przepisach pojęcia „zagrożenie” i „niebezpieczeństwo” wyraźnie wskazują, że sytuacje te nie obejmują dolegliwości zdrowotnych o charakterze psychicznym. Logicznym jest, że interpretacja przeciwna mogłaby prowadzić do nadużyć, wypaczając zasadę prawnej ochrony życia i w rzeczywistości prowadząc w niektórych przypadkach do wykonywania nielegalnej w Polsce aborcji na życzenie, czy - pomimo wyroku TK - aborcji eugenicznej.

W obecnej sytuacji zaskakująca jest nie tylko postawa niektórych lekarzy, którzy powinni mieć świadomość, że na podstawie art. 39 Kodeksu Etyki Lekarskiej, podejmując działania lecznicze wobec kobiety ciężarnej, odpowiadają równocześnie za zdrowie i życie jej dziecka, ale także organizacji określających się jako wspierające kobiety. Sama aborcja niesie ze sobą duże niebezpieczeństwo dla matki, a ponadto zaburzenia psychiczne będące jej wynikiem są zjawiskiem potwierdzonym naukowo. Stąd narażanie kobiet na zagrożenie i dodatkowe problemy psychiczne z pewnością nie jest przejawem działalności dla ich dobra” - stwierdziła r.pr. Katarzyna Gęsiak, analityk Ordo Iuris.

 

mp/ordoiuris.pl

Komentarze (58):

AAAtomek2022.02.4 18:30
AAAtomek to żyd chazarski obrońca parchów żydowskich.Przyznaję się do tego.
Anonim2021.12.17 15:50
Nie ma czegoś takiego jak środowisko proaborcyjne, nikt nie chce śmierci dziecka, ale stawianie życia dopiero co powstałego ponad życie tego już istniejącego to chore satanistyczne brednie.
Dam2021.12.6 15:47
Szpital właśnie wydał oświadczenie, dlaczego odmówił aborcji, niespodzianek nie ma "W związku z powyższym lekarze obawiają się nie tylko utraty prawa wykonywania zawodu, ale również odpowiedzialności karnej. (...) Lekarze obawiają się, że odpowiedzialność karna uzależniona będzie od subiektywnej oceny prokuratora, biegłych sądowych i sądów. Niejasne prawo i brak wytycznych to olbrzymi problem dla lekarzy, ale także kobiet w ciąży, które stoją przed dramatycznymi wyborami"
Łukasz Pustelnik2021.12.6 15:43
Szybko zdezaktualizowała się ta wiadomość. Na szczęście są jeszcze normalni lekarze w tym kraju i Pani otrzymała pomoc na jaką zasługiwała od początku. Nie jest to pocieszenie bo kobieta utraciła ciążę. Następnie musiała walczyć o swoje prawa z ekstremistami i tułać po szpitalach. Nie jest wam wstyd. Pomagajcie żywym.
Piotr2021.12.6 15:42
Kto płaci pensję temu dyrektorzynie? Ordo luris, biskup czy świecki, póki co, NFZ?????????????
matis892021.12.6 14:29
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI SZCZEPIENIAMI i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
Anonim2021.12.6 13:38
Super! Uratowano zarodek bez czaszki! Ciekawe czy matka umrze czy przeżyje ten eksperyment, zdążą czy nie zdążą jej udzielić pomocy? Ciekawe, jak bardzo ten zarodek cierpi nie mając czaszki (wg pro-life zarodek czuje). Ciekawe, jak bardzo cierpi matka i cała rodzina? Ekscytujące dla tych zboczeńców broniących życia, co czerpią fan z wielorakiego cierpienia.
Anonim2021.12.6 10:13
To jest niewątpliwy sukces? ....... Pytanie jest, czy i kiedy to dziś uratowane dziecko zostanie zaszczepione nano i wodorotlenkiem grafenu?
Dam2021.12.6 8:36
Zapomnieliście napisać, że płód ma akranię ("To wada letalna polegająca na niewykształceniu struktur mózgoczaszki. Inaczej: płód nie ma kości pokrywy czaszki. Jego wnętrzności są na zewnątrz, mózg się wylewa."") i nie ma ANI JEDNEGO przypadku, gdzie taki płód by przeżył po porodzie. Ale "dziecko ma się urodzić, a potem może iść do piachu", prawda? A kobieta, która po tej informacji ma taką depresję, że 2 psychiatrów stwierdziło, że może sobie odebrać życie (w końcu świadomość urodzenia martwego dziecka bez czaszki, z mózgiem na wierzchu na pewno każdego ucieszy (zwłaszcza was, sadyści)? Da się jej klucz do pokoju, w którym może się wypłakać. No i jeszcze lekarz powołujący się na opinię brazylijskiej fundamentalistycznej sekty. Jesteście chorzy, sami sobie cierpcie jak was to tak kręci, ale innych nie zmuszajcie.
leszczyna2021.12.6 19:30
Dziecko po urodzeniu może pójść do piachu, a dokąd pójdzie dziecko po aborcji - do zsypu, do pieca czy jako biomasa się przyda do czegoś? I matce będzie lżej na sercu?
cam2021.12.6 23:23
Zamilcz psychopato.
leszczyna2021.12.7 0:14
Mam taką samą wolność słowa jak Ty, natomiast nie obrzucam Cię epitetami. Napisz, co dzieje się z dzieckiem po aborcji, co przynosi jego matce ulgę w psychicznym cierpieniu, dla której ona domaga się aborcji jako prawa.
cam2021.12.7 7:10
Nie ma w moim słowniku słów wystarczająco obelżywych by opisać to co tobie i tobie podobnych myślę. Ty nawet nie jesteś człowiekiem tylko jakimś homunkulusem pozbawionym uczuć i emocji. Potworem, który wymaga od kobiety, która oczekuje ZDROWEGO i normalnego dziecka, żeby przez 9 miesięcy nosiła w swojej macicy niedorozwinięty twór rodem z tanich horrorów. Twór, którego jedynym celem jest umrzeć w męczarniach kilka godzin, może kilka dni po urodzeniu. Twór, który trzeba z ciała kobiety wydobyć operacyjnie, narażając ją na niepotrzebny zabieg cc, gdyż w sposób naturalny sam się nie urodzi. I po co? Żeby mógł być ochrzczony, a "obrońcy" życia mieli czyste, wyprane cudzym cierpieniem sumienia. Jesteś psychopatą, nie rozumiejącym jakie cierpienie psychiczne odczuwa kobieta, przez cały okres takiej ciąży. Nie rozumiejącym, że jakie potem miała ogromne problemy natury psychicznej z podjęciem kolejnej próby. Na prawdę nie chce mi się z tobą więcej gadać, nie zasługujesz na to. Wpełznij do swojej oślizłej i cuchnącej nory, której się wyłoniłeś i tam siedź. Świat bez twojej obecności będzie lepszym i przyjaźniejszym miejscem.
leszczyna2021.12.7 18:25
Chore dziecko w łonie matki określasz tworem rodem z tanich horrorów. Sam się zastanów nad swoim człowieczeństwem, zanim komuś go odmówisz, i zmień nick z "cam" na "cham", wtedy metamorfoza będzie pełna.
Jozek2021.12.6 3:20
Nie dopuscic do aborcji dziecka z wadami to piekna sprawa, ale czy pozniej ta kobieta jest skazana sama na siebie? Jezeli zdecyduje sie zaopiekowac sie swoim chorym dzieckiem to powinna byc otoczona najlepsza opieka z finansowym wsparciem od rzadu w wyskosci chociazby sredniej krajowej.
Torchwood2021.12.6 8:38
Tymczasem nawet rodzice, którzy zrzekli się praw rodzicielskich do takich zdeformowanych płodów bywają potem ścigani w sądach o alimenty na nie. Tak działa to niemoralne prawo w Polsce każące kobietom rodzić.
Iza2021.12.6 10:34
Aborcja została wykonana w innym szpitalu. Ordo nikogo nie uratowało.
Apolityczny pragmatyk2021.12.5 23:17
Osoby chcące dokonać aborcji mogą to bezproblemowo uczynić w Holandii, oto namiary: https://anamsterdam.noblogs.org/files/2019/03/informacje-praktyczne22.pdf
KatoMedycynaPolegaNaMnożeniuCierpień2021.12.5 20:26
Horda Jurystów lepsza niż ten łajza Mejza. On tylko leczył Parkinsona, mukowiscydozę, porażenie czterokończynowe, Alzheimera i nowotwory nieoperacyjne. Horda Jurystów leczy bezczaszkowość. Polska PiSocjalizmu katolickiego stacza się na dno szamba śmieszności.
Simon2021.12.5 19:37
Ja bym był szczęśliwy jakbyście Państwo zamiast "dziecko" użyli słowa człowiek.
Przeżyj dzieciaku cudowną przygodę życia!2021.12.5 19:00
Życie jest niepowtarzalne! I jest miejsc dla każdego! Z wyjątkiem Żydów.
Böno2021.12.5 19:26
Pięknie napisałeś, ale w tym drugim zdaniu to już trochę przesadziłeś. Pozdrawiam.
"to już trochę przesadziłeś"2021.12.5 19:45
Ale tylko trochę!
No no...2021.12.5 19:32
Ciekawa opinia, jak na obywatela kraju którego Królową jest Żydówka Maryja, a Królem Żyd Jezus.
cam2021.12.5 18:54
Otóż patokatole z Frondy nawet słowem nie wspomniały, że ten płód miał akranię, czyli bezczaszkowie. W skrócie: MÓZG na wierzchu i brak jakiejkolwiek szansy na przeżycie. Fanatycy religijni z Odór Siuris uważają, że noszenie przez 9 miesięcy w macicy żywego trupa nie wpływa negatywnie na psychikę młodej matki. O konowałach ze szpitala w Białymstoku szkoda nawet gadać. Psa nie dałbym im leczyć. Sprawa skończy się w Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu i szpital beknie finansowo za to draństwo. Pozytyw: pacjentce pomógł już inny szpital i skończył dramat jaki zafundował jej katotaliban. Suma sumarum drogie Odór Siuris, walcie się na swoje scoorwiałe nienawidzące kobiet katoryje.
Böno2021.12.5 19:29
Ty też masz mózg nie na miejscu i temu ciągle sra...cz...ka cię męczy.
Anonim2021.12.5 21:28
Nie wyzywamy i nie obrażamy innych ludzi. To portal katolicki a nie twoja lewacka melina. Rodzice lewacy cię tak fatalnie wychowali?Bo to na pewno nie byli katolicy.
To schitt2021.12.5 23:32
­
leszczyna2021.12.7 0:22
W artykule stoi napisane, że pacjentka "dowiedziała się, że jej nienarodzone dziecko ma wadę letalną". Wada letalna nieważne jaka, ważne że letalna, więc o co Ci chodzi? Dramatu nie zafundował żaden katotaliban, ale natura, a być może zaniedbanie, jak brak suplementacji kwasu foliowego przed ciążą i w jej I trymestrze, co skutkuje niedorozwojem cewy nerwowej.
Przeżyj dzieciaku cudowną przygodę życia!2021.12.5 18:51
Życie jest niepowtarzalne! I jest miejsc dla każdego! Z wyjątkiem Żydów.
AAAtomek2021.12.5 18:42
Uffff. Kobieta przeżyła ataki prawicowych oszołómów!
Anonim2021.12.5 18:25
Chory kraj i chore prawo ustanowione przez religijnych oszołomów. Na szczęście prawo zawsze można zmienić i kiedyś fanatycy zostaną odsunięci od władzy. A co do zaistniałej sytuacji to mam nadzieje, ze ktoś pomoże tej kobiecie zorganizować aborcje zagranica.
leszczyna2021.12.5 18:44
Na czym polega zło urodzenia dziecka z wadą, dlaczego lepiej je zabić w łonie matki?
jesteś rasy męskiej czy żeńskiej?2021.12.5 18:49
­
cam2021.12.5 22:10
Męskiej czy żeńskiej? Leszczyna nawet nie jest człowiekiem, bo człowiek ma rozum i empatię, a leszczyna ma tylko fundamentalistyczne, bezrefleksyjne wierzenia, które je zastępują.
leszczyna2021.12.6 0:39
Potrafisz napisać coś na temat, czy tylko ubliżać, bo domyślasz się jakichś fundamentalizmów u osoby pytającej akurat nie Ciebie?
AAAtomek2021.12.5 18:54
A dlaczego odmawiasz kobiecie usunięcie płodu, w tym przypadku nie rokującego na życie, a stanowiącego zagrożenie dla życia matki? Bo ci tak powiedział twój wyimaginowany Bóg?
leszczyna2021.12.6 0:42
Czy ja gdzieś odmawiam usunięcia płodu zagrażającego matce? Pytałam, na czym ma polegać owo zagrożenie ze strony bezczaszkowego płodu, czytać nie umie szanowny frondowicz?
cam2021.12.6 8:46
Na czym polega zagrożenie? Otóż matka skatowana psychicznie faktem przymusu noszenia w sobie żywego trupa może na przykład skoczyć z mostu. Dotarło pozbawiony uczuć i emocji psychopato?
ano2021.12.5 18:54
jest bezpieczniejsze dla kobiety. przykład 30latka z Przczyny. zmarła bo lekarze zamiast dokonać aborcji czekali na obumarcie płodu
cam2021.12.5 18:58
Bo kobieta która nosi w macicy przez długie miesiące niezdolny do egzystencji płód, bez połowy głowy jest CZUJĄCYM człowiekiem. Przeżywa wielomiesięczny dramat i cierpienie! Nie ma opcji, żeby nie wywołało to u niej traumy i problemów emocjonalnych. Zmuszają ją do tego PATOKATOLE, którzy JEJ cierpieniem piorą swoje brudne i zgniłe sumienia. Dotarło?
Böno2021.12.5 19:36
cam - nie dotarło i nie dotrze, boś jest głupszy niż mój pies Burek. Gdyby mój Burek umiał mówić, to by takich głupot nie mówił.... Ty i sumienie i człowieczeństwo - o czym ty mówisz?
cam2021.12.5 22:12
Jak nie rozumiesz takich podstawowych rzeczy to jesteś socjopatą. Równie dobrze można z tobą rozmawiać jak z betonową ścianą.
QWE2021.12.6 13:45
Z leszczynami i warzywami się nie dyskutuje.
Anonim2021.12.6 13:25
Na szczęście już jej pomógł inny szpital i jest po zabiegu
Filip2021.12.5 18:24
W artykule brak jest informacji czy dziecko miało wadę letalną. Czy zły stan psychiczny kobiety w ciąży wynikał z nieuleczalnych wad genetycznych dziecka?
aro2021.12.5 18:34
miało wadę letalną. brak płata czołowego kości czaszki bez szans na przeżycie
Po 11 ...2021.12.5 18:22
Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny: Agata z Białegostoku, u której stwierdzono w badaniach prenatalnych akranię płodu (bezczaszkowie, wada letalna). jest już dzisiaj w domu! Po aborcji. Wiemy, że wiele i wielu z Was zareagowało z ogromną empatią na tę tragiczną historię młodej kobiety. Dlatego spieszymy z informacją, że Federacja pomogła Agacie. Zabieg odbył się w Polsce, w szpitalu niezbyt odległym od Białegostoku. Agata otoczona była pełną troską, zrozumieniem i empatią ze strony lekarzy i personelu medycznego. Rozmawiałyśmy z nią dzisiaj. Jest wzruszona Waszą reakcją i bardzo dziękuje. Dziękuje też nam za to, że mogła mieć zabieg w Polsce, w przyjaznej dla niej atmosferze. Bała się wyjazdu zagranicę. Wielu osobom, które do nas trafiają, zależy na aborcji właśnie w Polsce, blisko domu. I my jesteśmy w stanie Wam to zapewnić. Zmieniamy system ochrony zdrowia dla Was, od środka. A Federacja teraz rozpoczyna walkę ze szpitalem. Został już złożony sprzeciw do Komisji Lekarskiej przy Rzeczniku Praw Pacjenta, teraz czas na skargi do NFZ i okręgowej izby lekarskiej. Po nowym roku składamy pozew przeciwko szpitalowi i może komuś jeszcze... Analizy prawne co do szczegółów powództwa trwają, ale jedno jest pewne - w szpitalu w Białymstoku doszło do rażących naruszeń praw Agaty. I my tego tak nie zostawimy. Wyciągniemy konsekwencje od każdego, kto łamie prawa kobiet. Trzymajcie kciuki!
Mariuszu, zostaniesz kszesnym?2021.12.5 18:18
jw.
iza2021.12.5 18:16
Frondo, zwerfikujcie informacje zanim zarżniecie od Ordo. Aborcja odbyła się wczoraj w innym szpitalu. Kobieta jest już w domu. Wada -bezczaszkowiec.
Anonim2021.12.5 18:28
Całe szczęście. Zaoszczędzono cierpienia matce i dziecku.
Iza2021.12.5 18:15
Frondo, zwerfikujcie zanim coś zerżniecie z Ordków. ABORCJA odbyła się wczoraj w innym szpitalu, kobieta jest już w domu.
Tomasz2021.12.5 18:08
Dziecko nie ma czaszki. Umrze na pewno a jest spora szansa, że do porodu nie dotrwa i zabije matkę. Brawo. Jezus pochwala.
iza2021.12.5 18:20
jest już aborcji. Odbyła się w innym szpitalu.
leszczyna2021.12.5 18:41
Może coś więcej o zabójczej mocy bezczaszkowego płodu?
AAAtomek2021.12.5 18:56
Wrzuć sobie w googla "bezczaszkowie płodu". Wydrukuj, powieś w domu, pokazuj swoim dzieciom. Wy, prawacy, lubicie takie tematy.
cam2021.12.5 22:20
Przestań, przecież leszczyna będzie się masturbować do tego zdjęcia. Patokatole nakręcają się cudzym nieszczęściem i cierpieniem.
cam2021.12.5 19:08
Lecz się psycholu. Szkoda słów żeby ci to tłumaczyć. Skoro nie rozumiesz takich rzeczy to zaiste prawdziwy, do szpiku kości, wolacki patokatol z ciebie, przepełniony miłością i empatią do bliżniego.